زنگ خطر ظهور دوباره داعش در عراق به صدا درآمده است؟

گروه جهان الف،   4010304077 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

افزایش قابل توجه تحرکات داعش در عراق و سوریه علامت سوال‌هایی درباره پشت پرده این فعالیت‌ها و نیز سناریوهایی که پیش روی منطقه قرار دارد، مطرح می‌کند.

زنگ خطر ظهور دوباره داعش در عراق به صدا درآمده است؟

به گزارش الف، در شرایطی که همه جهان در ابعاد مختلف تحت تاثیر بحران به وجود آمده میان روسیه و اوکراین قرار دارند، تروریست‌های گروه تکفیری داعش که از ابتدای سال 2021 و هم زمان با بازگشت دموکرات‌های آمریکا به کاخ سفید تحرکات خود را در منطقه غرب آسیا به شکل قابل توجهی تشدید کرده بودند، در مرحله فعلی عرصه را برای خودنمایی مناسب می‌بینند.

در همین راستا طی چند ماه گذشته شاهد جنایت‌های متعدد داعشی‌ها در مناطق مختلف خاورمیانه- از افغانستان تا عراق و سوریه بوده‌ایم که وضعیت امنیتی در این کشورها را تا حد زیادی به چالش کشیده است. علاوه بر انفجارهای مکرر و خونینی که تروریست‌های داعش در مناطق شیعه‌نشین افغانستان انجام می‌دهند تحرکات این گروه تکفیری در عراق و سوریه به طرز مشکوکی شدت گرفته است.

در همین راستا اخیرا داعشی‌ها حضور خود را در میادین نفتی و گازی سوریه در شمال این کشور و به طور خاص استان‌های الحسکه و دیرالزور تقویت کرده‌اند. همزمان با آن اقدامات تروریستی علیه نظامیان و غیرنظامیان سوری نیز شدت گرفته است و آخرین آنها مربوط به مورد هدف قرار دادن یک اتوبوس حامل نیروهای یگان دفاع ملی ارتش سوریه در شمال حلب بود که به شهادت 12 تن از آنها انجامید. 

اما در عراق نیز وضعیت امنیتی در سایه تحرکات غافلگیرکننده داعشی‌ها، شرایط پایداری ندارد. چند روز قبل  تروریست‌های تکفیری داعش به روستای العاصی در منطقه الرشاد واقع در جنوب کرکوک یورش بردند. به دنبال این یورش تروریست‌های تکفیری داعش ۷ نفر کشته شدند. از سوی دیگر، گفته می‌شود تروریست‌های تکفیری به منطقه‌ای در دیالی نیز یورش بردند که به دنبال آن ۲ نفر کشته و ۲ تَن دیگر زخمی شدند. در همین حال، هجوم داعش به استان نینوا نیز یک کشته و ۲ مجروح برجای گذاشت.

البته درگیری داعش با نیروهای امنیتی عراق و حشد شعبی و حمله به مواضع آنها در یک سال گذشته مسئله جدیدی نیست و بارها شاهد جنایت‌های این گروه تروریستی علیه نیروهای عراقی بوده‌ایم. اما نکته خطرناک اینجاست که حملات داعشی‌ها علیه غیرنظامیان به طرز مشکوکی شدت گرفته است. عناصر داعش علاوه بر کشتار غیرنظامیان در دوره اخیر تحرکات زیادی برای ربودن آنها نیز انجام داده و اقدام به باج‌گیری از آنها می‌کنند. این مسئله به ویژه در روستاهای عراق بسیار شایع شده و مردم مجبور به ترک منازل خود و مهاجرت به شهرهایی که امنیت بیشتری دارد، می‌شوند.

با وجود اینکه اخیرا خودنمایی داعش در سوریه بیشتر بوده، اما شاخص‌ها نشان می‌دهد که هسته‌های خفته این گروه تروریستی عمدتا در مناطق مختلف عراق مستقر هستند و خطر آنها بیشتر از این کشور احساس می‌شود. در همین زمینه اخیرا وبگاه اوراسیا گزارش داد که  اکنون بیش از 8000 داعشی فقط در عراق مستقر هستند که نیمی از آنها فعال بوده و در حملات مشارکت دارند و 4000 نفر دیگر در قالب هسته‌های خفته هستند.

موضوع خطرناک‌تر این است که هسته‌های خفته داعش اکنون در میان مردم عادی به ویژه در مناطق سنی‌نشین عراق هستند و امکان سازماندهی جمعی آنها هرلحظه وجود دارد که می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که طبق شواهد این بار داعشی‌ها قصد ندارند تهدیدات امنیتی خود را به شکل پراکنده و انفرادی اجرا کنند بلکه در صدد تنظیم فعالیت‌های گروهی هستند. عناصر داعش اکنون عمدتا در مناطقی متمرکز شده‌اند که خارج از سیطره سرویس امنیتی عراق و حشد شعبی قرار دارد.

اما پشت پرده تشدید فعالیت‌های تروریستی در عراق چیست و چرا این اتفاق در بازه زمانی فعلی افتاده است؟ فضای متشنج سیاسی عراق بعد از انتخابات پارلمانی این کشور یادآور شرایطی است که عراقی‌ها در سال 2014 و هم‌زمان با ورود داعش به این کشور داشتند. خلاء سیاسی در عراق و نوع جناح‌بندی‌های سیاسی به گونه‌ای است که امکان سوءاستفاده هر طرف خارجی را فراهم می‌سازد. به ویژه که اکنون تقریبا کسانی بر ارکان قدرت در این کشور سیطره دارند که مواضعشان خالی از وابستگی به آمریکا نیست.

از طرف دیگر آمریکا که از سال 2011 فعالیت‌های داعش را در عراق و سوریه و افغانستان مدیریت می‌کند، اکنون انگیزه زیادی برای فعال‌سازی مجدد این گروه تروریستی در کشورهای مذکور دارد. هرزمان که بحث خروج نظامیان ایالات متحده از منطقه مطرح می‌شود تحرکات تروریستی نیز افزایش می‌یابد.

فارغ از اینکه دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا بر خلاف ادعاهای خود همچنان به اشغالگری در سوریه اصرار دارد و همگام با ورود داعشی‌ها به میادین نفتی و گازی این کشور، واشنگتن نیز حضور خود را در این مناطق تقویت کرده، در عراق نیز آمریکا قصد ندارد از میزان نفوذش بکاهد؛ هرچند که شماری از نیروهای خود را از این کشور بیرون کشیده است.

«موید العلی» کارشناس امور نظامی منطقه معتقد است که شکاف‌های امنیتی در عراق تحت نظارت ایالات متحده انجام می‌گیرد. حتی پهپادهای آمریکایی  اطلاعات مربوط به محل‌های استقرار و حرکت نیروهای حشد شعبی را در اختیار داعشی‌ها قرار می‌دهند. همچنین مهمترین مرکز تجمع و محل آموزش‌های نظامی داعش در مرزهای عراق و سوریه و در مقر  نفوذ نظامیان آمریکایی قرار دارد.

این مسئله زنگ خطر ظهور دوباره داعش را در عراق و سوریه و به طور کلی منطقه به صدا در می‌آورد که قطعا نمی‌تواند جدا از پروژه‌های سازماندهی شده آمریکا در خاورمیانه باشد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۱۶۶۰۷۰۶:۴۰:۲۲ ۱۴۰۱/۳/۶
داعش نتیجه جهل باورها است.
علی۲۵۱۶۶۶۱۰۸:۴۱:۵۳ ۱۴۰۱/۳/۶
حالا چراغ بردارید دنبال حاج قاسم بگردین
ناشناس۲۵۱۶۶۸۰۰۸:۵۷:۵۵ ۱۴۰۱/۳/۶
ها چیه دوباره داعش رو به کار گرفتین ؟!
محمد۲۵۱۶۸۰۰۱۰:۴۲:۰۴ ۱۴۰۱/۳/۶
تما مش کار امریکا وعربستان واسراییل است
عرفان۲۵۱۶۸۴۸۱۱:۲۰:۱۷ ۱۴۰۱/۳/۶
گذشته از سیاست های داعش سازی آمریکا ، عطش داعش سازی اردوغان را نباید نام دیده گرفت .
بهرام۲۵۱۶۹۱۹۱۲:۱۶:۱۵ ۱۴۰۱/۳/۶
برای چه نمیگین داعش تو محدوده اردغان هست تحت نظر ترکیه است اینجاها که میگین ارتش ترکیه وجود داره
ناشناس۲۵۱۷۰۰۱۱۳:۴۴:۴۴ ۱۴۰۱/۳/۶
دوباره باز با هک ایمیل های هیلاری کلینتون حقایق ظهور مجدد داعش روشن میشود
۱۲۵۱۷۰۳۵۱۴:۱۸:۱۰ ۱۴۰۱/۳/۶
نباید دیگه از داعش ترسید چون اون ها هر چه قدر عملیات انجام بدهند دیگه مثل گذشته باعث وحشت مردم نخواهد شد مقاومت آماده است نترسید
امیر رضا۲۵۱۷۳۷۱۱۸:۳۰:۵۶ ۱۴۰۱/۳/۶
قاسم سلیمانی درسته پرواز کرد اما هزاران پرنده ابابیل را به جای گذاشته است ما سوره انا فتحنا را خواندیم. جای بی قراری نیست.
ناشناس۲۵۱۷۵۳۴۲۱:۳۶:۱۱ ۱۴۰۱/۳/۶
چیزیکه مشخصه خلأ حضور روسیه و همینطور حمله مجدد روسیه به اوکراین استفاده از تورکیه و اسرائیل برای تضعیف ایران و روسیه ست
ناشناس۲۵۱۷۶۳۷۲۳:۴۴:۳۸ ۱۴۰۱/۳/۶
حاجی دیگه نیست ...مرد عمل نیست ..باید از خودشان کسانی پرورش ببینن تا جلوی آینها باستن ...تا ما عزیزان را ازدست ندیم
علی۲۵۱۷۶۵۵۰۰:۰۲:۳۳ ۱۴۰۱/۳/۷
الله اکبر الله اکبر الله اکبر
ناشناس۲۵۱۷۶۶۶۰۰:۱۱:۵۶ ۱۴۰۱/۳/۷
فکرکردندسردارسلیمانی شهیدشده،امکان نداره خون شهیدپایمال بشه ودوباره این سیاه دلان ظهورکنند
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. وقتی دولت می خواهد از سوراخ سوزن رد شود!

 2. حذف ارز ترجیحی ضرورت بود، اما...

 3. معمای تورم خرداد ماه !

 4. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 5. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

 6. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 7. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 8. رعیتی با زندگی شاهانه !

 9. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

 11. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 12. بخشش‌های خاک ایران بدون جنگ در دوران پهلوی

 13. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 14. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 15. دزدی از کامیون در حال حرکت

 16. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 17. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 18. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

 19. ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

 20. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 21. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

 22.  ریشه‌ها را بخشکانید !

 23. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

 24. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

 25. ازغدی: بی‌تفاوت شدن جامعه نسبت به مسأله ازدواج خط قرمز قرآن است

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما