ریزگردهای خارجی بلای جان تهرانی ها/چرا کمیته اضطرار با تاخیر تصمیم گیری می کند؟

گروه اجتماعی الف،   4010304002

ریزگردها دوباره به آسمان پایتخت هجوم آوردند. تهران امروز تعطیل شد. رئیس شورای شهر تهران معتقد است که باید بحث آلودگی هوا با کشورهای عراق، عربستان و ترکیه که به لحاظ آب و هوایی در موقعیت جغرافیایی ما قرار دارند از طریق بین‌المللی پیگیری شود.

ریزگردهای خارجی بلای جان تهرانی ها/چرا کمیته اضطرار با تاخیر تصمیم گیری می کند؟

به گزارش فارس، تداوم آلودگی ناشی از گرد و خاک در تهران تا روز  پنجشنبه ادامه دارد.بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی چند روز آینده، آسمانی صاف تا قسمتی ابری در بعضی ساعت‌ها همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود و تا روز پنجشنبه گاهی همراه با وزش باد نسبتا شدید تا شدید و خیزش موقت گردوخاک به‌ویژه در نیمه‌جنوبی و غربی استان پیش‌بینی می‌شود که گاهی با نفوذ و گسترش گرد و غبار انتقالی از مناطق غربی و کاهش دید و کاهش کیفیت هوا مورد انتظار است.

صدور هشدار نارنجی رنگ از وزش باد و گردوخاک 

آسمان تهران امروز صاف وهمراه با وزش باد و گرد و خاک و گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۹ و حداکثر دمای ۳۰ درجه سانتیگراد و طی پنجشنبه ۵ خرداد کمی ابری همره با وزش باد گاهی باد و گردو خاک  با حداقل دمای ۱۸ و حداکثر دمای ۳۰ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار نارنجی رنگ از وزش باد و گردوخاک و وزش باد شدید و آلودگی هوا از صبح چهارشنبه تا اواخر وقت چهارشنبه(۴ خرداد) در تهران خبر داد.

بر اساس این گزارش،  برای کاهش آسیب‌های احتمالی بهتر است مردم از حضور در فضای باز جلوگیری کنند.

همه جا تعطیل به جز بانک ها/توضیحات آقای استاندار درباره تصمیمات کمیته اضطرار 

روز گذشته مدارس تعطیل شد و امروز هم ریزگردها ادارات و مدارس را دوباره تعطیل کردند. محسن منصوری استاندار تهران از تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات استان تهران  در روز چهارشنبه چهارم خرداد ماه خبر داد و گفت: بانک ها با توجه به ارتباطی که با اصناف دارند خدمت رسانی شان انجام خواهد شد.

وی ادامه داد:  پدیده گرد و خاک در حوزه مرکزی کشور ظرف ۱۲ سال گذشته بی سابقه بوده و هیچ گاه به این شدت رخ نمی داده است. لذا گلایه هایی که در خصوص تاخیر در اعلام تصمیمات کمیته اضطرار آلودگی هوا عنوان می شود به چند دلیل اتفاق می افتد.

به گفته استاندار تهران، دستگاه های تخصصی که عضو کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران هستند همچون هواشناسی ، محیط زیست و وزارت بهداشت می توانند کلیت را پیش بینی کنند اما متاسفانه توان ارائه و تشخیص شاخص دقیق را ندارند. از سوی دیگر قانون ما را مکلف کرده است که بر اساس شاخص های دقیق تصمیم گیری کنیم.

منصوری ادامه داد: البته در تلاش هستیم با افزایش توان دستگاه های مرتبط مشکل تاخیر در پیش بینی و اتخاذ تصمیمات را حل کنیم.

کمیته اضطرار آلودگی هوای استان البرز نیز تصمیمات مشابه استان تهران را اتخاذ کرد

وی افزود: کمیته اضطرار آلودگی هوا تصمیم گرفت کلیه مدارس، دانشگاه ها و ادارات استان تهران در روز  چهارشنبه چهارم خرداد ماه تعطیل باشند اما با توجه به ارتباط اصناف با بانک ها، بانک ها فعالیت خود را ادامه خواهند داد.با توجه به هماهنگی که با استان البرز انجام دادیم کمیته اضطرار آلودگی هوای استان البرز نیز تصمیمات مشابه استان تهران را اتخاذ کرده است.

با توجه به اینکه تهران امروز تعطیل است اما اجرای طرح ترافیک به قوت خود باقی است.مطهر محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران از اجرای طرح ترافیک به رغم تعطیلی امروز خبر داد.

 

وی در حساب توییتری خود نوشت: ‏به‌رغم تعطیلی، طرح ترافیک تهران برقرار است. افرادی‌ که برای ورود به طرح روز چهارشنبه را رزرو کرده‌اند می‌توانند در سامانه لغو کنند تا پول به حساب آن‌ها برگشت داده شود. همه بخش‌های حمل‌ونقل عمومی شهر تهران هم طبق روال به خدمت‌رسانی به شهروندان عزیز تهرانی ادامه خواهند داد.

آلودگی هوا درد کهنه‌ای شد/حل مشکل از طریق بین‌المللی

آلودگی هوا در تهران به درد کهنه ای تبدیل شده است. مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در این باره می گوید: آلودگی هوا درد کهنه‌ای شده و زمانی یکی از مسئولان اعلام می‌کرد که این موضوع را باید به طریق دیپلماسی هوایی با کشورهای همسایه برطرف کنیم که بنده سال‌ها این موضوع را تکرار کردم اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

 

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: باید بحث آلودگی هوا را که مشکلی قدیمی است با کشورهای عراق، عربستان و ترکیه که به لحاظ آب و هوایی در موقعیت جغرافیایی ما قرار دارند و از طریق بین‌المللی پیگیری شود.

چه زمان شهر به حالت تعطیلی می رسد؟

بر اساس ماده 23 و 24 قانون هوای پاک باید تهمیداتی در عرصه بین المللی اندیشیده شود تا آلودگی ها وارد کشور نشود. سید جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران در خصوص گرد و غبار در تهران و غلظت ذرات آلاینده ها می گوید:  قانون گذار شرایط و قواعدی را تعریف کرده که مدیران و مسوولان بر اساس آن اقدام کنند و طبق تبصره سه ماده سه قانون هوای پاک تعریف شده که دولت آیین نامه ای را برای این شرایط مشخص کند و بر اساس آن تصمیم بگیرد.

به گفته تشکری هاشمی،در وضعیت بنفش و غلظت 200 تا 300 ppm باید از تردد خودروهای شخصی در شهرها جلوگیری شود و ادارات، مدارس و دانشگاه ها تعطیل شود و در وضعیت قهوه ای که به 500 می رسد باید شهر به حالت تعطیلی درآید.

وی گفت: بر اساس ماده 23 و 24 قانون هوای پاک باید تهمیداتی در عرصه بین المللی اندیشیده شود تا آلودگی ها وارد کشور نشود و از طرفی دیگر هر سال 300 هزار هکتار جنگل سازی صورت بگیرد که مسئولان امر باید توضیح دهند در این خصوص چه اقدامی کرده اند. درد زمانی برطرف می شود که به قوانین عمل شود که این موضوع را نمی بینیم.

بر اساس این گزارش، مدتی است که تهرانی ها با معضل گردو غبار دست و پنجه نرم می کنند. دستگاه های مسوول در این زمینه باید ورود کنند تا هر چه زودتر این معضل برطرف شود. سازمان محیط زیست متولی اصلی این امر است. فعلا تنها راه کار رفع این مشکل تعطیلی موقت مدارس و ادارت است وباید دید مسوولان برای رفع کلیدی این مشکل چه برنامه ای دارند. هر چند که برخی از اعضای شورای شهر خواستار پاسخگویی محیط زیست در این زمینه شده اند.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

  4. معمای تورم خرداد ماه !

  5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

  7. دزدی از کامیون در حال حرکت

  8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  9. رعیتی با زندگی شاهانه !

  10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  16.  ریشه‌ها را بخشکانید !

  17. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

  18. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

  19. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  20. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

  21. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

  22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

  23. پلیس شیراز: کشف حجاب در پایان مراسم اسکیت‌بازان رخ داد  

  24. همسایه عزیزم‌ افغانستان تسلیت

  25. ورود دادگستری فارس به پرونده هنجارشکنی در بلوار چمران شیراز/ ماجرا چه بود؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما