تفاهم‌نامه بین فراجا و وزارت میراث امضا شد فرمانده فراجا:‌ مشکل ضابط قضایی یگان حفاظت حل شد

گروه فرهنگی الف،   4010231077

فرمانده نیروی انتظامی کشور و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. سردار اشتری همچنین از گسترش حمایت‌های فراجا از یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد.

فرمانده فراجا:‌ مشکل ضابط قضایی یگان حفاظت حل شد

 به گزارش ایسنا، امضاء این تفاهم‌نامه بین سردار اشتری و عزت‌الله ضرغامی در حاشیه  گردهمایی سراسری فرماندهان، معاونان، مدیران و مسؤولان پایگاه‌های یگان حفاظت میراث فرهنگی صورت گرفت.

سردار حسین اشتری ـ فرمانده انتظامی کشور ـ میراث فرهنگی را شناسنامه هر کشور دانست و تاکید کرد: اگر ما از میراث فرهنگی حفاظت می‌کنیم در واقع کار ارزشمندی انجام می‌دهیم و نه یک کار اداری. امروزه میراث فرهنگی، حراست و حفاظت از آن کاری باارزش به حساب می‌آید که مردم هم به آن علاقه دارند. تفاهم‌نامه‌ای هم که بین نیروی انتظامی و وزارت میراث فرهنگی امضا شد، در این راستا بود که امیدواریم منشأ تحول و پیشرفت برای کارهای ما باشد.

او همچنین بیان کرد: حفاظت و حراست از میراث فرهنگی مورد تایید همه مسؤولان کشور است، از طرفی باید از ظرفیت مردمی به بهترین شکل استفاده کنیم. افرادی هستند که به عنوان حافظ افتخاری میراث با ما تماس می‌گیرند و عنوان می‌کنند افرادی به دنبال دفینه و آثار تاریخی آمده‌اند که ما بلافاصله ماموران خود را به محل اعزام می‌کنیم.

فرمانده فراجا ادامه داد: در حوزه گردشگری هم امروز کشور ما به گردشگر داخلی و خارجی نیاز دارد هم در بُعد اقتصادی هم در بُعد معرفی جاذبه‌های گردشگری. در  موضوع صنایع دستی هم با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر تولید داخلی این آمادگی وجود دارد تا هر کجا کسی مشغول تولید و مورد تایید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود، ما امنیت آن‌ها را به عهده بگیریم. البته در اقصی نقاط کشور امنیت خوبی داریم.

اشتری گفت: قطعاً موضوع این تفاهم‌نامه را به فرماندهان خود ابلاغ خواهیم کرد و ملزم به اجرای آن خواهیم بود.

فرمانده فراجا سپس در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که با توجه به محدودیت‌های قضایی و حقوقی یگان حفاظت میراث فرهنگی به‌ویژه در برخورد با حفاران غیرمجاز و فروشندگان آثار تاریخی، ‌ آیا این تفاهم‌نامه چنین حدود اختیاراتی را برای یگان تعریف می‌کند یا در ماموریت‌ها اصلاحاتی صورت خواهد گرفت، اظهار کرد: ما با هماهنگی دادستان کل کشور همکارانمان در یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را آموزش داده‌ایم و آن‌ها ضابط شده‌اند. آن کسانی که عمل‌کننده ضابط هستند و گزارش خود آن‌ها برای دستگاه قضایی کفایت می‌کند.

او افزود:‌ از سوی دیگر، همکاران ما هم آماده هستند و هر کجا مشکل پیش آید به واسطه ارتباطی که دارند، چون فرماندهان یگان از همکاران ناجا هستند، سریع انعکاس می‌دهند و مجموعه انتظامی شهرستان و استان حمایت خواهند کرد و هیچ مشکلی درباره حمایت از ماموران یگان حفاظت وزارت نداریم.

اشتری در ادامه گفت:‌ چند ماه روی این تفاهم‌نامه کار کارشناسی در فراجا و وزارت انجام شده است. فراجا آمادگی کامل برای همکاری با این وزارتخانه دارد. در حوزه راهور، امنیت گردشگران، صنایع دستی و کمک به تولیدکنندگان و به طور کل نظم و انتظام‌بخشی به این حوزه، تفاهم خوبی صورت گرفته است.  

فرمانده نیروی انتظامی گفت: در حوزه‌های مختلفی که در تفاهم‌نامه به امضا رسیده آمادگی کامل برای اجرا داریم و مشکلی برای آن نداریم چون این اقدامات بر مبنای قانون و مصوبات قبلی است و باید از مردم تشکر کنیم که اطلاعات مورد نیاز را در احتیار ما قرار می‌دهند. امیدوارم با انتقال داده‌ها و همراهی مردم این ماموریت خطیر را به خوبی انجام دهیم.

او سپس به ضرغامی گفت: هر چه این کنترل‌ها را الکترونیکی و هوشمندانه کنیم در سرعت و دقت عمل کمک خواهد کرد و مجموعه پژوهشی و دانشگاهی ما آمادگی هر گونه همکاری را دارد.

عزت‌الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز در جمع خبرنگاران گفت: این تفاهم‌نامه با عنوان زیرساخت امنیتی گردشگری و میراث فرهنگی امضاء شده است. به هر حال، بسیاری از مشکلات باید تکلیفشان به لحاظ شیوه برخورد و اعمال قانون مشخص می‌شد که اینک با نیروی انتظامی به نتیجه رسیده‌ایم.

او افزود: مفاد تفاهم‌نامه متنوع است، شاید چند بخش مهم آن به تبادل داده‌ها و اطلاعات برگردد و اشتراک در سامانه‌های اطلاعاتی که برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر به ویژه در حوزه گردشگری اهمیت زیادی داشت. تا حالا به این اطلاعات و داده‌ها دسترسی نداشتیم. در کنار آن، کلیه اموری که به مسائل مختلف تاسیسات و خدمات گردشگری از استعلام افراد تا حوزه‌های دفاتر خدماتی و اقامتی، مربوط می‌شد احصاء شده و با دقت وظایف هر یک از دو دستگاه مشخص شده است. در حوزه پلیس راهور خیلی کار داریم، در تردد و ترافیک خیلی کار داریم که مورد دقت گرفت، درباره پایانه‌های مرزی مسائل عدیده‌ای داشتیم که باید با دقت بررسی و مسائل آن روشن می‌شد. بخش مهم دیگر این تفاهم‌نامه به میراث فرهنگی، ‌حفاری‌های غیرمجاز، حفاطت از میراث فرهنگی، اسکورت اشیاء قدیمی و تاریخی، تکلیف دفینه‌ها و گزاش‌هایی که به دست ما می‌رسد، ‌مربوط می‌شود.

به گزارش ایسنا، تفاهم‌نامه نیروی انتظامی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ۱۲ ماده و شش تبصره امضا شده که از تاریخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه لازم‌الاجرا است.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 2. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 3. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 4. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

 5. افشاگری بانک مرکزی از تورم دولت روحانی/ تورم دولت قبل در ۷۰ سال گذشته بی سابقه بود

 6. دلیل ترور شهید بهشتی، قدرت «جذب حداکثری» او بود

 7. اظهارات مدیرعامل ایران خودرو درباره عبور از تحریم

 8. برخورد موشک با پل روی رودخانه در اوکراین

 9. گشت و گذار جوزپ بورل در خیابان های تهران

 10. تخلف ۵ هزار میلیارد تومانی در یکی از شرکت‌های بانک دی

 11. اسامی ۴۰ نماینده امضا کننده طرح استیضاح فاطمی امین + عکس از سامانه مجلس

 12. وزیر دادگستری: قیمت کالاها به تاریخ ۳۱ اردیبهشت برگردد

 13. ترفند جدید کلاهبرداری در پمپ بنزین‌ها!

 14. ماجرای واردات صوری ۵۰۰هزار تن نهاده دامی توسط یک شرکت سفارش!

 15. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

پربحث‌های هفته

 1. وقتی دولت می خواهد از سوراخ سوزن رد شود!

 2. حذف ارز ترجیحی ضرورت بود، اما...

 3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

 4. معمای تورم خرداد ماه !

 5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 7. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 9. رعیتی با زندگی شاهانه !

 10. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 11. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

 12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 13. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 14. بخشش‌های خاک ایران بدون جنگ در دوران پهلوی

 15. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 16. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 17. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 18. دزدی از کامیون در حال حرکت

 19. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

 20.  ریشه‌ها را بخشکانید !

 21. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 22. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

 23. ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

 24. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 25. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما