چالش اساسی اقتصاد آلمان و اروپا: ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

گروه تعاملی الف،   4010231001 ۳۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

اقتصاد جهانی به دلیل قرنطینه در چین، تورم در اروپا و رکود اقتصادی ایالات متحده در معرض خطر قرار دارد. در واقع  اقتصاد جهانی به طور فزاینده‌ای در حال فروپاشی است و اقتصاددانان نسبت به رکود تورمی جهانی هشدار می‌دهند.

ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

گروه تعاملی الف - بهاره مظلوم:

مشکلات در قسمت عرضه، به دلیلی کمبود محصولات اولیه و گرانی مواد اولیه از خارج، به یک پدیده دائمی تبدیل شده اند. همچنین شوک‌های قیمت انرژی که اغلب ناشی از درگیری‌های ژئوپولیتیک هستند، خطر رکود جهانی را افزایش می‌ دهند.

کنت روگوف، مدرس دانشگاه هاروارد و اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول، اعتقاد دارد، اگر جنگ در اوکراین تشدید شود و آلمان، که تاکنون سرسختانه در برابر درخواست‌ها برای توقف خرید گاز روسیه مقاومت کرده است، در نهایت تسلیم شود، رکود در اروپا کاملاً اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. با این حال آلمان تلاش می‌کند تا از وابستگی به گاز روسیه بکاهد. 

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه سابق آلمان، در یک وبینار گفت: «ما با یک دهه عدم امنیت ژئوپلیتیکی روبرو هستیم، زیرا درگیر این هستیم که یک نظم نوین جهانی چگونه باید باشد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از این فرصت استفاده کرد تا بر موازنه قدرت در جهان تأثیر بگذارد و روسیه را دوباره به عنوان یک قدرت جهانی معرفی کند. قبل از آن، روسیه به سطح یک «تامین کننده انرژی بین المللی» تنزل کرده بود. روسیه نشان داده است که روابط اقتصادی دیگر اهمیتی ندارند. اکنون واحد پول «قدرت» است. از نظرگابریل، در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، آلمان به جای سیاست، بیش از حد به روابط اقتصادی متکی بوده است. زیرا اعتقاد داشته که روابط اقتصادی، صلح را تضمین می‌کند. گابریل گفت: «ما متقاعد شده بودیم که فرمول جهان را پیدا کرده ایم. اما اکنون ژئوپلیتیک دوباره اهمیت بیشتری نسبت به تجارت پیدا کرده است. برگزیت نیز بر همین اساس صورت گرفت. گابریل گفت: «اینکه اقتصاد برای یک بخش از جهان تعیین کننده نیست، برای آلمان بسیار پیچیده‌تر می‌شود." برای همین آلمان با شروع جنگ روسیه علیه اوکراین، علاوه بر کاهش روابط اقتصادی با روسیه، در راستای قوی‌تر کردن نقش خود در امنیت بین الملل، ۱۰۰میلیارد یورو برای پروژه‌های تسلیحاتی ارتش اختصاص داد و از گسترش ناتو و الحاق فنلاند و سوئد به این اتحاد حمایت کرد. 

مارکوس کایم، کارشناس ارشد مسائل سیاست امنیتی و ناتو در بنیاد علم و سیاست آلمان، اعتقاد دارد که با پیوستن فنلاند و سوئد، معماری امنیتی در شمال اروپا نیز تغییر خواهد کرد. کنترل یکپارچه کل منطقه، دفاع از استونی، لتونی و لیتوانی را تسهیل می‌کند، بازدارندگی را افزایش می‌دهد و احتمال درگیری نظامی کاهش می‌یابد. از نظر کایم، مهمترین پیامد پیوستن فنلاند و سوئد، تقویت بعد سیاسی ناتو به عنوان ستون دفاعی اروپا و منطقه یورو آتلانتیک است. همچنین دو کشور به تعمیق هماهنگی میان اتحادیه اروپا و ناتو کمک خواهند کرد و از این طریق تقسیم کار در فراآتلانتیک بهتر انجام خواهد شد. بخصوص اینکه اولویت‌های سیاست خارجی بایدن در واقع در منطقه هند و اقیانوسیه قرار دارد. همچنین از نظر کایم، سوئد و فنلاند مراقب هستند که روابط خود با روسیه را بیش از این متشنج نکنند. استکهلم اعلام کرده است که پایگاه ناتو جدیدی را در خاک خود ایجاد نخواهد کرد و سلاح‌های هسته‌ای را نیز در آنجا مستقر نخواهد کرد. این نشان می دهد که تا حدودی خواست روسیه در نظر گرفته شده است.

از نظر کایم، اعضای ناتو در ماه ژوئن، در نشست سران ناتو در مادرید باید به طور خاص به سه مسئله پردازند. ابتدا، باید روشن سازند که چگونه می‌توان ستون اروپایی ناتو را از نظر سیاسی و نظامی تقویت کرد و ساختار آنرا به گونه ای شکل داد که در بلندمدت، اروپا بتواند مسئولیت بیشتری در قبال امنیت یورو آتلانتیک برعهده بگیرد. چگونه می‌توان نقش مستقل‌تری در توافق داشت؟ واضح است که در درازمدت، اولویت‌های سیاست امنیتی ایالات متحده در جای دیگری قرار خواهد داشت. علاوه بر این، احتمال انتخاب مجدد دونالد ترامپ در نوامبر 2024 ، مجدداً تردیدهایی را در مورد اینکه آیا ایالات متحده حتی به تعهد خود برای کمک به ناتو عمل می‌کند یا خیر، ایجاد می‌کند.

دوم، اولویت‌های ناتو و موضع نظامی آن باید مشخص شود: آیا مهار نظامی روسیه، هدف اصلی ناتو در ده سال آینده خواهد بود؟ یا درگیری با چین است؟ یا شاید مبارزه با تروریسم اسلام گرا در حاشیه جنوبی؟ و آیا مأموریت های خارجی برای مدیریت بحران در افغانستان مطلوب یا قابل تصور است؟

سوم، ناتو باید به توسعه همکاری‌های خود ادامه دهد. منابع سیاسی، مالی و نظامی اتحادی که ممکن است به زودی 32 عضو داشته باشد محدود است. بسته به زمینه سیاست امنیتی، کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی، استرالیا یا اردن از اهمیت زیادی برای فعالیت‌های اتحاد برخوردار خواهند بود. آنها باید بیشتر از قبل با ناتو ارتباط داشته باشند.

بطور کلی به نظر می‌رسد، با توجه به چالش‌های امنیتی کنونی در جهان، اتحادهای نظامی اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. هم‌اکنون ناتو که به قول ماکرون، رئيس‌جمهور فرانسه، دچار مرگ مغزی شده بود، دوباره احیا شده است و کشورهایی مانند فنلاند و سوئد بی‌طرفی را کنار گذاشته‌اند و قرار است به سنگری در برابر روسیه تبدیل شوند. در این بین، مسائل ژئوپلیتیکی و شکل‌گیری معمارهای امنیتی نوین بر وضعیت تجارت جهانی، که از تجارت آزاد به جنگ تجاری رسیده بود، تاثیر خواهند گذارد و پیش‌شرط‌هایی‌ را برای آن بوجود خواهند آورد. این امر برای اتحادیه اروپا بیشتر از دیگر قدرت‌ها، چالش برانگیز است. با اینکه اتحادیه اروپا یک بلوک اقتصادی قوی است و در راستای مهار روسیه، مسئولیت اصلی تحریم‌های اقتصادی علیه مسکو را بر عهده دارد. اما اروپا همیشه با کمبود مواد اولیه روبروست و برای نقش‌آفرینی در نظم نوین جهانی باید سیاست خارجی و امنیتی برپایه تامین مواد اولیه را درپیش بگیرد. در سال‌های گذشته، آلمان توانسته از نظر سیاسی و اقتصادی، ابتکار اتحادیه اروپا را دردست گیرد و تلاش می‌کند تا با کمک فرانسه رهبری نظامی و ابتکار سیاست امنیتی اروپا را هم بدست آورد. از آنجا که آلمان کشوری صادرات محور است، سعی خواهد کرد تا در کنار قدرت نرم، از قدرت نظامی اروپا نیزدر جهت امنیت تجارت جهانی با درنظرگرفتن زنجیره تامین در جهت منافع اروپا اقدام کند. ضمن اینکه با در پیش گرفتن سیاست چندجانبه‌گرایی، تلاش می‌کند که چگونگی تاثیر مسائل ژئوپلیتیک بر اقتصاد جهانی را شکل دهد. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۰۹۱۸۹۰۶:۱۴:۰۳ ۱۴۰۱/۲/۳۱
اتحادیه اروپا جلوی «تجاوز صدام وار» روسیه و پوتین ایستاده است. اروپا می داند که اگر امروز پوتین برنده جنگ شود، فردا نوبت دیگر کشورها فرا می رسد.
ناشناس۲۵۰۹۲۶۶۰۹:۲۶:۴۸ ۱۴۰۱/۲/۳۱
اتحادیه اروپا و سایر کشورها باید پولهای فریز شده روسیه در بانکهایش را صرف تامین اسلحه برای اوکراین و بازسازی این کشور نمایند.
ناشناس۲۵۰۹۵۵۸۱۴:۴۲:۵۳ ۱۴۰۱/۲/۳۱
مردم اوکراین قربانی رای دادن به یک دلقک شدند که از سیاست چیزی نمیدانست خود کرده را تدبیر نیست.
ناشناس۲۵۰۹۲۶۹۰۹:۳۳:۱۱ ۱۴۰۱/۲/۳۱
پوتین یک فرد جاه طلب، مغرور و بی سواد است. با حمله به اوکراین، نشان داد که ماشین نظامی اش تنها یک ببر کاغذی است. همچنین پیشینه، آبرو و اقتصاد کشورش را به نابودی کشاند. تا جاییکه برای فراهم کردن مخارج جنگ دست به حراج ذخایر نفت، فولاد... خود زده است.
ناشناس۲۵۰۹۴۸۶۱۳:۴۲:۴۶ ۱۴۰۱/۲/۳۱
پوتین یک دروغگو هم هست. قبل از حمله به اوکراین، علت تجمع نیروهایش در مرز را صرفاً مانور اعلام می کرد و اخبار حمله قریب الوقوع به اوکراین را تبلیغات دروغ غرب می نامید!
ناشناس۲۵۰۹۴۸۷۱۳:۴۴:۲۰ ۱۴۰۱/۲/۳۱
این شخص آن قدر متکبر است که حمله به اوکراین و اشغال این کشور را «عملیات ویژه» می نامد!
ناشناس۲۵۰۹۵۶۱۱۴:۴۵:۰۰ ۱۴۰۱/۲/۳۱
جنگ اوکراین به نفع مردم دنیا بود زیرا 30 ازمایشگاه بیولوژیک امریکا در اوکراین که ویروس هایی امثال کرونا تولید می کرد نابود شدند.
ناشناس۲۵۰۹۲۷۶۰۹:۴۰:۳۲ ۱۴۰۱/۲/۳۱
2-3 هفته پیش، روسیه 134000 مرد بین سنین 18 تا 27 سال را برای خدمت سربازی اجباری احضار کرد. در آغاز جنگ، پوتین امکان چنین فراخوانی را انکار کرده بود!!
ناشناس۲۵۰۹۴۲۸۱۲:۳۹:۳۴ ۱۴۰۱/۲/۳۱
حالا خوبه همشون روس هستن، از داعش و جبهه‌النصره و سایر تروریستهای جهان مثل اوکراین کمک نگرفته!!
ناشناس۲۵۰۹۸۵۵۲۲:۰۳:۴۶ ۱۴۰۱/۲/۳۱
اکثر سرباز های پوتین اقلیت های نژادی روسیه و کشاورز و مزدور هستند.
ناشناس۲۵۰۹۳۲۳۱۰:۴۳:۱۹ ۱۴۰۱/۲/۳۱
این نازی‌های اوکراین کی هستن!؟ دوباره جنگ جهانی راه نندازن یهو!؟
ناشناس۲۵۰۹۵۱۵۱۴:۰۷:۱۲ ۱۴۰۱/۲/۳۱
اتحادیه اروپا چرا در 8 سال جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران از صدام حمایت می کرد ؟!
ناشناس۲۵۰۹۱۹۱۰۶:۱۷:۲۹ ۱۴۰۱/۲/۳۱
بهتر است که اقتصاد جهان فرو ریزد تا اینکه شخصی چون پوتین که روی هیتلر و صدام و اسکندر و چنگیز و..... را سفید کرده، بر جهان استیلا پیدا کند.
ناشناس۲۵۰۹۳۰۱۱۰:۰۴:۵۴ ۱۴۰۱/۲/۳۱
الان پوتین چه کاری بدتر از صدام و ... انجام داده که روی همه رو سفید کرده!؟!؟ نظرت درباره بن سلمان و یمن چیه!؟ نظرت درباره سوریه و مادر داعش چیه!؟ نظرت درباره بوش و حمله به عراق و افغانستان چیه!؟ نظرت درباره غده سرطانی و محاصره همه جانبه و طولانی غزه چیه!؟ البته ببخشید، نیازی نبود نظر شما رو بپرسم، امشب بی‌بی‌سی نگاه می‌کنم نظر شما رو هم متوجه می‌شم!!!
ناشناس۲۵۰۹۳۴۲۱۱:۱۲:۰۲ ۱۴۰۱/۲/۳۱
اگر اهل مطالعه باشی و زبانت خوب باشد، می توانی به جواب هایت برسی. به شرط آنکه اول عینک تعصب را از روی چشم هایت برداری.
ناشناس۲۵۰۹۶۸۴۱۷:۱۱:۵۹ ۱۴۰۱/۲/۳۱
منظورت اینه که عینک تعصب به منافع کشور رو بردارم و عینک تعصب به غرب رو بزارم!!
ناشناس۲۵۰۹۶۸۵۱۷:۱۳:۱۱ ۱۴۰۱/۲/۳۱
حالا شما که اهل مطالعه هستی و زبانت خوبه از اون گنجینه اطلاعات یه جمله می‌گفتی ما آگاه بشیم!!
ناشناس۲۵۰۹۳۵۴۱۱:۲۲:۱۰ ۱۴۰۱/۲/۳۱
حمله به یک کشور مستقل به بهانه واهی، کشتن و آواره کردن انسانهای بی گناه و قرار دادن دنیا در پرتگاه جنگ جهانی سوم عملی جنایتکارانه است. خطرات و آثار حمله پوتین به اوکراین بر صلح و امنیت و اقتصاد جهان به مراتب بیشتر از اقدامات صدام و بقیه است.
ناشناس۲۵۰۹۳۵۵۱۱:۲۲:۴۷ ۱۴۰۱/۲/۳۱
دنیا دیگر به روسیه و بلوک شرق باج نمی دهد.
ناشناس۲۵۰۹۶۸۷۱۷:۱۴:۴۶ ۱۴۰۱/۲/۳۱
مطمئنی!؟ امارات و عربستان و ... که قبلا رفیق فابریک آمریکا بودن حتی حاضر نشدن روسیه رو محکوم کنن، یعنی اونا هم جزو بلوک شرق شدن!؟
ناشناس۲۵۰۹۳۰۲۱۰:۰۶:۳۰ ۱۴۰۱/۲/۳۱
زمانی که داعش توی سوریه و عراق بود که می‌گفتی ما باید فقط به فکر منافع خودمون باشیم!!!
ناشناس۲۵۰۹۳۴۶۱۱:۱۴:۳۵ ۱۴۰۱/۲/۳۱
داعش گروهی کج فهم و عقب مانده بود که آرزو داشت بر دنیا سلطه پیدا کند.
ناشناس۲۵۰۹۶۹۴۱۷:۲۰:۲۶ ۱۴۰۱/۲/۳۱
با این اوصاف از داعش ولی اون موقع یه عده بودن که می‌گفتن عراق و سوریه به ما چه ربطی داره، نمی‌دونم چرا همونا الان مدافعان زلنسکی شدن!؟!؟
ناشناس۲۵۰۹۳۲۵۱۰:۴۶:۰۸ ۱۴۰۱/۲/۳۱
تا دیروز منافع ملی مهم بود و همه باید به منافع مردمشون فکر می‌کردن!! از امروز برنامه تغییر کرد، همه باید اخلاق و اصول انسانی رو سرلوحه تصمیمات خودشون قرار بدن!!!
ناشناس۲۵۰۹۳۴۸۱۱:۱۶:۱۸ ۱۴۰۱/۲/۳۱
آیا حمله روسیه به اوکراین منافع این کشور را تامین کرد؟ یا اینکه باعث شد آبرو ، حیثیت و منابع مادی و اقتصادیش نابود شود؟
ناشناس۲۵۰۹۳۲۷۱۰:۴۷:۱۸ ۱۴۰۱/۲/۳۱
اینقدر از امارات و سیاست امارات حرف می‌زدین ببینین الان داره چیکار می‌کنه!!
ناشناس۲۵۰۹۱۹۲۰۶:۲۰:۵۴ ۱۴۰۱/۲/۳۱
به جای اروپا و آمریکا، به روسیه پرداخته و اقدامات مخرب این کشور در به خطر انداختن صلح و اقتصاد جهانی را تجزیه و تحلیل نمایید.
ناشناس۲۵۰۹۳۰۳۱۰:۰۸:۵۰ ۱۴۰۱/۲/۳۱
صلح و اقتصاد ما رو آمریکا و اروپا با حمله به عراق و افغانستان و ایجاد داعش و القاعده و حمایت از منافقین و .... به خطر انداختن، روسیه چیکار به ما داره؟ خودشون برن مشکلشون رو با هم حل کنن!!
ناشناس۲۵۰۹۵۶۳۱۴:۴۶:۲۵ ۱۴۰۱/۲/۳۱
امریکا و اروپا با گسترش ناتو در اوکراین باعث جنگ و کمبود غذایی در دنیا شدند.
ناشناس۲۵۰۹۱۹۳۰۶:۲۴:۴۹ ۱۴۰۱/۲/۳۱
چین از اوضاع کنونی کمال استفاده را می کند. به همین خاطر ساکت کنار نشسته است. روسیه به خاطر تحریم ها دست به حراج نفت و فولاد و کالاهای پتروشیمی و..... زده است. همین دیروز رییس انجمن فولاد ایران اعلام کرد که فولاد ارزان روسیه، مشتری های ایران را فراری داده است!
ناشناس۲۵۰۹۶۹۰۱۷:۱۷:۱۵ ۱۴۰۱/۲/۳۱
بورس ایران هم به همین خاطر 15 هزار واحد ریخت.
ناشناس۲۵۰۹۲۰۴۰۷:۰۹:۲۵ ۱۴۰۱/۲/۳۱
اروپا هم ثروتمند است و هم دانش و امکانات بسیار دارد. این روسیه است که به جز سلاح هسته ای چیزی در بساط ندارد.
ناشناس۲۵۰۹۲۷۷۰۹:۴۰:۴۱ ۱۴۰۱/۲/۳۱
مهمتر از همه دارای ارزشهای دموکراتیک است نخبه های آزاد اندیش و آزادی طلب دنیا هیچگاه روسیه را مقصد مهاجرت خود قرار نخواهند داد و این بزرگترین برتری اروپای غربی است.
ناشناس۲۵۰۹۴۰۸۱۲:۱۷:۴۶ ۱۴۰۱/۲/۳۱
حیف که این نخبه‌های آزاداندیش بخاطر هلوکاست در زندان هستن!
ناشناس۲۵۰۹۴۷۵۱۳:۲۴:۰۱ ۱۴۰۱/۲/۳۱
میشه بفرمایید این نخبگان آزاد اندیش و این ارزشهای دموکراتیک در مقابل هدف قرار دادن مستقیم شیرین ابوعاقله چه عکس‌العملی داشتن!؟ حالا چرا به جنازه طرف هم رحم نکردن!؟
ناشناس۲۵۰۹۲۷۴۰۹:۳۷:۵۱ ۱۴۰۱/۲/۳۱
از آمریکا پرستان انتظاری جز این نیست! آمریکا هر جنایتی را با اتحادیه حقارت اروپا انجام دهد و میلیون ها نفر را بکشد مطابق حقوق بشر است. آمریکا اجازه دارد اطراف یک کشور را محاصره کند و آن کشور حق هیچگونه دفاعی ندارد. روسیه حق ندارد با کشورهای همسایه آمریکای خون آشام ارتباط نظامی برقرار کند ولی آریکای ضحاک اجازه دارد در همسایگی روسیه هر جنایتی انجام دهد.
سعید۲۵۰۹۲۸۸۰۹:۴۸:۴۲ ۱۴۰۱/۲/۳۱
این تفاوت شما و اروپاست که ناشی از بلوغ سیاسی اروپاست شما جایی که باید اقتصادی عمل کنید سیاسی عمل می کنید و جایی که باید سیاسی عمل کنید فاز اقتصادی بر می دارید! ولی سران اروپا می دانند امروز نباید در برابر روسیه اقتصادی عمل کنند و باید جلوی شکل گیری این قضیه را بگیرند.
ناشناس۲۵۰۹۴۰۹۱۲:۱۹:۰۸ ۱۴۰۱/۲/۳۱
دقیقا ما باید مقابل داعش اقتصادی عمل می‌کردیم، و امروز که جنگ کیلومترها با ما فاصله داره باید سیاسی عمل کنیم!!
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 4. حکایت کارتخوان و پزشک

 5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 6. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

 7. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 8. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

 9. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 10. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

 11. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

 12. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 13. ماهی گیری اردوغان در آب گل‌آلود اوکراین

 14. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

 15. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

 16. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

 17. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

 18. انتقاد قالیباف از خصوصی‌سازی آموزش و پرورش/ توضیح باقری درباره سفرش به روسیه

 19. سریال تکراری رسوایی‌های جنسی در ارتش اسرائیل

 20. اشتباه خطرناک سرباز تازه کار

 21. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

 22. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

 23. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 24. به این میگن اعتماد بنفس

 25. کار عجیب صدا سیما| استفاده از مدل مرد برای توضیح مشکلات شرعی کاشت ناخن!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما