کشف یک عملکرد جدید در کلیه انسان

گروه سلامت الف،   4010229066

محققان می‌گویند یک عمل پمپاژ توسط سلول‌های کلیه انجام می‌شود که تاکنون مشاهده و کشف نشده بود. به گفته آنها، سلول‌های پوشاننده لوله‌های داخل کلیه‌ها دارای این عملکرد پمپاژ هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، کلیه‌ها عملکردی حیاتی در حذف مواد زائد و سموم از خون انجام می‌دهند، اما اینکه چگونه سلول‌ها دقیقاً این مایع را از میان این اندام منتقل می‌کنند، یک راز باقی مانده است.

اکنون محققان دانشگاه "جانز هاپکینز" نیروهای مکانیکی دخیل در این کار را بررسی کرده‌اند و یک عمل پمپاژ ناشناخته توسط سلول‌های کلیه را یافته‌اند.

تمام خون موجود در بدن شما ده‌ها بار در روز از کلیه‌ها عبور می‌کند و قبل از اینکه "خون تمیز شده" به جریان خون بازگردد، از میان لوله‌های کوچک و واحدهای فیلتر کلیه جریان می‌یابد. اما نیروهای مکانیکی مورد نیاز برای تصفیه خون تاکنون ناشناخته بوده‌اند و تصور می‌شد که سلول‌های اپیتلیال(پوششی) پوشاننده این لوله‌ها، بی‌حرکت هستند.

"شان سان"، نویسنده مسئول این مطالعه جدید می‌گوید: قوانین پایه فیزیکی می‌گویند که برای حرکت دادن اشیا به نیرو نیاز دارید. در این مورد، سلول‌ها حرکت نمی‌کنند، اما سیال را حرکت می‌دهند. بنابراین این سوال مطرح می‌شود که آنها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

محققان "جانز هاپکینز" برای بررسی این موضوع، این اندام را با استفاده از پمپ کلیه مصنوعی میکرو سیال مدل‌سازی کردند. در این تنظیم، مایعات از یک میکروکانال از سلول‌های اپیتلیال کشت شده از کلیه و به یک میکروکانال دوم عبور داده می‌شدند، در حالی که دستگاه، فشار مایع را در نواحی مختلف ثبت می‌کرد.

در این زمان بود که محققان مشاهده کردند که سلول‌های اپیتلیال کلیه مانند پمپ‌های مکانیکی مایع عمل می‌کنند. آنها به طور فعال یک گرادیان فشار سیال ایجاد کردند که سیال را در جهت خاصی مانند پمپ آب خانگی هدایت می‌کند.

این تیم در آزمایش‌های بعدی بررسی کرد که چگونه عملکرد این سلول‌ها می‌تواند در موارد بیماری تغییر کند. آنها همان دستگاه را با استفاده از سلول‌های اپیتلیال کلیه بیماران مبتلا به بیماری کلیه پلی‌کیستیک اتوزومال غالب(ADPKD) آزمایش کردند، اختلالی که باعث تشکیل کیست‌های پر از مایع در کلیه می‌شود.

در نهایت مشاهده شد که سلول‌های بیمار، مایع را در جهت مخالف با سلول‌های سالم پمپاژ می‌کنند. این امر، فشار و شکل لوله‌های کلیه را که می‌توانند نقش مهمی در ایجاد کیست داشته باشند، تغییر داد.

سپس محققان دارویی به نام "تولواپتان"(Tolvaptan) را که برای کند کردن پیشرفت بیماری "ADPKD" استفاده می‌شود، در آن دستگاه میکروسیال آزمایش کردند تا نحوه عملکرد آن را بررسی کنند. آنها دریافتند که این دارو باعث می‌شود سلول‌ها شار پمپاژ و گرادیان فشار خود را کاهش دهند که در نتیجه، رشد کیست‌ها را کند می‌کند.

محققان می‌گویند این کشف می‌تواند داروها یا درمان‌های بالقوه جدیدی را ارائه کند و این دستگاه نیز می‌تواند به عنوان ابزار غربالگری برای بیماری "ADPKD" و سایر بیماری‌های کلیه و همچنین سایر اندام‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

  4. معمای تورم خرداد ماه !

  5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

  7. دزدی از کامیون در حال حرکت

  8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  9. رعیتی با زندگی شاهانه !

  10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  16.  ریشه‌ها را بخشکانید !

  17. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

  18. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

  19. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  20. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

  21. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

  22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

  23. پلیس شیراز: کشف حجاب در پایان مراسم اسکیت‌بازان رخ داد  

  24. همسایه عزیزم‌ افغانستان تسلیت

  25. به این میگن اعتماد بنفس

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما