بیانیه معاونت میرا‌ث‌فرهنگی به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی منتشر شد ارتقای دانش و سواد میراثی جامعه در هفته میراث‌فرهنگی

گروه فرهنگی الف،   4010227078

معاونت میراث‌فرهنگی با انتشار بیانیه‌ای، هدف از برگزاری هفته میراث‌فرهنگی را ارتقای دانش و سواد میراثی جامعه، معرفی بهتر و بیشتر میراث‌فرهنگی از طریق رسانه‌ها، جلب همکاری بیشتر نخبگان، انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد و بهره‌گیری از فرصت بدست آمده برای بیان خدمات و عملکرد خود بیان کرده است.

به‌گزارش میراث‌آریا، در بیانیه معاونت میراث‌فرهنگی به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی آمده است: 
«ایران عزیز با تاریخ و قدمتی کهن و تمدنی عظیم سابقه‌ای به قدمت تاریخ دارد. آثار باقی مانده از گذشتگان و نیاکان ما در قالب میراث فرهنگی منحصربه‌فرد و غیرقابل جایگزین و دارای ارزش، احترام و اعتبار جهانی، به یادگار برای ما باقی‌مانده است که امروزه وظیفه آحاد ایرانیان را در هر جای جهان که هستند در حفظ، احیا، صیانت و نگهداری و نیز «معرفی و تبلیغ» آن را بس خطیر و سنگین کرده است. 

میراث‌فرهنگی ملموس، ناملموس و طبیعی که در ایران فرهنگی جای دارد، در جهان رخ‌نمایی می‌کند و گویای تاریخ کهن این سرزمین است. 

وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اغتنام از فرصت روز جهانی موزه‌ها (۱۸ می)، روز ۲۸ اردیبهشت را آغاز "هفته میراث‌فرهنگی" نامیده است و برنامه‌های مختلف و متنوعی را در سراسر کشور اجرا می‌کند. 

هدف از برگزاری هفته میراث‌فرهنگی، ارتقای دانش و سواد میراثی جامعه، معرفی بهتر و بیشتر میراث‌فرهنگی از طریق رسانه‌ها، جلب همکاری بیشتر نخبگان، انجمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد و بهره‌گیری از فرصت به‌دست آمده برای بیان خدمات و عملکرد خود قرار داده است. 

شعار روز جهانی موزه‌ها در سال ۲۰۲۲ "قدرت موزه‌ها" نام‌گذاری شده است چرا که امروزه موزه‌ها نقش عملی در تحقق دموکراسی، صلح، همزیستی، دوری ازخشونت، افزایش مدارا و تضارب آرا، مشارکت‌پذیری مردم، توسعه و بسط دیپلماسی را نمایندگی می‌کند. 

معاونت میراث‌فرهنگی بر این اساس شعار خود را در سال ۱۴۰۱ بر پایه "میراث‌فرهنگی، قدرت ملی و دولت مردمی" انتخاب کرده است تا از رهگذر آن بتواند پیوند بهتری میان مردم و دولت برای برپا ساختن (نهضت حفظ، احیا و معرفی میراث‌فرهنگی) را دنبال کند. 

افتتاح و بهره‌برداری همزمان از ۷۲ طرح و پروژه‌های عمرانی، مرمت…اجرای بیش از هزار عنوان برنامه در سراسر کشور از جمله برنامه‌های مهم این هفته است. 

رونمایی از لوح ثبت جهانی "برنامه پاسداری از هنرخوشنویسی"، تجلیل و قدردانی از جمعی از مرمت‌کاران، معماران و باستان‌شناسان و موزه‌داران، همایش بزرگ موزه‌داران کشور، همایش بزرگ هنر و تمدن خلیج فارس به روایت باستان‌شناسی، مراسم انعقاد موافقتنامه همکاری میان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با نیروی انتظامی و سازمان اوقاف و امور خیریه برای ارتقای عرصه خدمت میراث به مردم از جمله برنامه‌های هفته میراث‌فرهنگی است. 

پایان بخش برنامه‌های هفته که با سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر عزیز قرین است، به برنامه‌های حوزه دفاع مقدس اختصاص دارد. 

نام‌گذاری هفته میراث‌فرهنگی که از ۲۸ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۴۰۱ برگزار می‌شود، شامل چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت "قدرت موزه‌ها، نوآوری، پایداری، جامعه‌سازی"، پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت "حفاظت از میراث‌فرهنگی و مشارکت مردمی"، جمعه ۳۰ اردیبهشت "مطالعات دانش‌بنیان، پژوهش و آموزش"، شنبه ۳۱ اردیبهشت "مرمت و احیا آثار و بافت‌های تاریخی"، یکشنبه یکم خرداد "ثبت ملی و جهانی آثار، دستاوردها و ظرفیت‌ها"، دوشنبه دوم خرداد "پایگاه‌های تاریخی، اهداف ملی، ابعاد جهانی"، سه‌شنبه سوم خرداد "میراث‌فرهنگی و دفاع مقدس" است. 

معاونت میراث‌فرهنگی از مردم عزیز، رسانه‌ها، نهادها، تشکل‌های مردم‌نهاد، نخبگان، صاحب‌نظران برای ایجاد نهضتی بزرگ در راستای "مردمی کردن حفاظت میراث‌فرهنگی" و "تبدیل میراث‌فرهنگی به فرهنگ عمومی" دعوت به‌عمل می‌آورد. »

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. برای جلب اعتماد مردم به کالاهای داخلی هیچ تلاشی صورت نگرفته است

 2. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 3. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 4. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 5. یک جنجال بی ثمر در تایوان!

 6. بر عمر اسرائیل ما حکم پایانیم؛ رجزخوانی حماسی میثم مطیعی

 7. روغن موتور هم به سرنوشت روغن خوراکی دچار شد؟

 8. طرح «دارویار» دست قاچاقچیان دارو را کوتاه خواهد کرد

 9. چرا ترور رهبر القاعده بزرگترین شکست سیاست خارجی دولت بایدن است؟

 10. جلسه با هیات امنای سازمان بازنشستگی برای تعیین افزایش حقوق بازنشستگان برگزار شد

 11. آیا امام حسین (ع) را شیعیان کشتند؟!

 12. هنگام اسباب کشی حواستان به کلاهتان باشد!

 13. نقد سلطان چاپ پول به دولت سیزدهم و پاسخ "رستم" / آقای همتی خبرهای خود را از BBC نگیرید

 14. محاسبات اشتباه اسرائیل در حمله به غزه 

 15. رجزخوانی میثم مطیعی اینستاگرام را عصبانی کرد

 16. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

 17. ریشه گرانی های اخیر با یک وزارتخانه جدید خشک می شود؟!

 18. هجوم مردم و استقبال هواداران محمدرضا گلزار در یک عزاداری

 19. حسن روحانی: امام حسین (علیه‌السلام) به فکر دشمنانش بود

 20. راه نجات از کج‌اندیشی‌ها درباره عاشورا چیست؟!

 21. بندری که یک فرصت طلایی به ایران داده است

 22. «میر» مسکو در ایران/ عملیات حذف دلار در حال تکمیل

 23. پشت پرده ویدیوی منتشر شده از یک زن روی خودروی پلیس

 24. پاسخ گنجی به زیبا کلام

 25. کارنامه اقتصادی دولت در یک‌سال

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما