آمار عجیب رئیس نمایشگاه کتاب

گروه فرهنگی الف،   4010226103

رئیس نمایشگاه کتاب تهران صدور ۲۵ هزار پروانه نشر را فاقد تناسب با ظرفیت صنعت نشر و به منزله آسیب جدی به بدنه فرهنگ کشور دانست و گفت: این تعداد پروانه در حالی صادر شده که ما هزار کتاب فروشی در کشور داریم.

آمار عجیب رئیس نمایشگاه کتاب

به گزارش خبرگزاری فارس، یاسر احمدوند رئیس سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در نشست با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از نمایشگاه کتاب تصریح کرد: صدور ۲۵ هزار پروانه نشر فاقد تناسب با ظرفیت صنعت نشر و به منزله آسیب جدی به بدنه فرهنگ کشور است. این تعداد پروانه در حالی صادر شده که ما هزار کتاب فروشی در کشور داریم؛ در حالی که تعداد کتاب فروشی‌ها باید بیشتر از تعداد ناشران باشد.

کدام ناشران می‌توانند در نمایشگاه حاضر شوند؟

وی با بیان اینکه مطابق قوانین، ناشری که حداقل شرایط از جمله انتشار ۴۰ عنوان کتاب و در بخش کودک ۴۵ عنوان کتاب در سال داشته باشد، می‌تواند در نمایشگاه کتاب ثبت نام کند، متذکر شد: در این نمایشگاه ۲۸۰۰ ناشر شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۱۷۰۰ ناشر در بخش حضوری نمایشگاه هستند و همزمان در بخش مجازی نیز این تعداد حضور یافته‌اند.

به گفته رئیس نمایشگاه کتاب تهران هزار و ۱۰۰ ناشر را نیز در بخش مجازی نمایشگاه مستقر شده‌اند و بررسی‌ها نشان می‌دهد از برگزاری نمایشگاه در مصلی بیش از برگزاری در شهر آفتاب رضایت دارند.

شهر کتاب ۷۰ هزار متر‌مربع فضا می‌داد درحالیکه در مصلی ۹۰ هزار متر فضا داریم

احمدوند با اشاره به اینکه ۷۰ درصد مردم و ناشران از برگزاری نمایشگاه در مصلی رضایت دارند، متذکر شد: امسال فضای مسقفی برای همه ناشران فراهم شد و در حالی که شهر آفتاب، قول تامین ۷۰ هزار متر‌مربع فضا در سال گذشته را عنوان کرده، در وضعیت کنونی در مصلی ۹۰ هزار متر مربع فضا برای برگزاری نمایشگاه در اختیار ما است.

وی به حضور ۱۷۰ ناشر خارجی از ۳۲ کشور اشاره و تاکید کرد: ۶۰ مهمان خارجی در نمایشگاه داریم که به منظور خودداری از ورود و فروش کتبی که با الزامات پیش‌بینی شده مغایرت دارند، شورای نظارت و ارزیابی با ۴۰ نفر به مدت ۱۰ روز نسبت به بررسی کتب فعالیت داشتند و نظارت و ارزیابی همچنان ادامه دارد.

رئیس نمایشگاه کتاب تهران در خصوص مشکلات ناشران در تامین کاغذ نیز گفت: سال گذشته به ۱۱۱ هزار و ۲۰۰ عنوان کتاب مجوز داده شده که رقم بسیار زیادی است و نشان می‌دهد بخشی از کتب مجوز گرفته، کیفیت کافی را ندارند.

احمدوند افزود: با توجه به مصرف کاغذ کشور درخواست تنخواه برای خرید کاغذ از کارخانه مازندران مطرح شده چرا که کارخانه‌‎های مازندران توان تولید کاغذ در حجم بالا را دارند.

ایران صادرکننده مقواست

وی افزود: هر چند کشور در حال صادرات مقوا است و در تیشو به خودکفایی رسیده اما در کاغذ باید زمینه‌های حمایتی فراهم شود تا بتوانیم نیاز ناشران و نویسندگان را تامین کنیم.

رئیس نمایشگاه کتاب تهران همچنین به فروش مجازی کتاب اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه مجازی بهمن ماه، یک میلیون و ۳۵۰ هزار نسخه با ۸۰۰ هزار مرسوله به فروش رسید و در نمایشگاه این دوره نیز بن کتاب جهت بهره‌مندی مردم به بخش مجازی اختصاص یافته است.

اختصاص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای بن

به گفته احمدوند به عنوان مثال برای هیأت علمی تخفیف ۵۰ درصد و برای دانشجویان تخفیف ۴۰ درصد پیش‌بینی شده و ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای بن اختصاص یافته است.

وی خواستار همراهی و مشارکت مجلس در حل مشکلات مربوط به ساماندهی پروانه‌های نشر، تامین کاغذ و فرهنگ‌سازی مطالعه شد.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 4. حکایت کارتخوان و پزشک

 5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 6. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

 7. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 8. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

 9. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 10. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

 11. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

 12. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 13. ماهی گیری اردوغان در آب گل‌آلود اوکراین

 14. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

 15. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

 16. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

 17. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

 18. انتقاد قالیباف از خصوصی‌سازی آموزش و پرورش/ توضیح باقری درباره سفرش به روسیه

 19. سریال تکراری رسوایی‌های جنسی در ارتش اسرائیل

 20. اشتباه خطرناک سرباز تازه کار

 21. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

 22. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

 23. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 24. به این میگن اعتماد بنفس

 25. کار عجیب صدا سیما| استفاده از مدل مرد برای توضیح مشکلات شرعی کاشت ناخن!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما