چشم انداز روابط تهران-مسکو از زبان سفیر ایران

گروه سیاسی الف،   4010226098

  سفیر ایران در مسکو در گفت‌وگویی مواضع کشورمان را درباره روابط دوجانبه تهران-مسکو به ویژه در شرایط جدید ایجاد شده در پی جنگ اوکراین تشریح کرد.

چشم انداز روابط تهران-مسکو از زبان سفیر ایران

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری روسی ریانووستی، کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه در گفت‌وگویی با این خبرگزاری در پاسخ به این سوال که آیا قرار است دیدار دیگری میان روسای جمهور ایران و روسیه انجام شود و آیا صحبتی از طرف ایران درباره قصد برگزاری نشست قریب‌الوقوع رهبران کشورهای ضامن صلح سوریه[مذاکرات آستانه] در تهران انجام شده است یا نه، گفت: به عقیده من، این سفر[سفر رئیس جمهور ایران به مسکو]  نقطه عطفی در روابط بود، دو رئیس جمهور درباره مسائل متعددی در تمامی حوزه‌ها رایزنی و تبادل نظر کرده و به نتایج مثبتی رسیدند. در چند ماه گذشته،  ما برای اجرایی کردن توافقات روسای جمهور شاهد سفر هیات‌های متعددی بوده‌ایم که به عرصه‌های مختلفی تعلق داشتند. دو طرف اراده‌ای قوی برای گسترش روابط در تمامی عرصه‌ها دارند. ما آماده میزبانی آقای پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه در زمان مناسب در تهران هستیم. ما همچنین مایلیم نشست سران کشورهای «روند آستانه» را در تهران برگزار کنیم.

جلالی در پاسخ به این که پس از سفر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به مسکو گزارش‌هایی مبنی بر انجام شدن توافقاتی میان دو کشور وجود داشت که محتوای آن‌ها علنی نشده است، آیا می‌تواند جزئیاتی در این باره ارائه کند یا نه، گفت: دستور کار دولت سیزدهم به ریاست آقای رئیسی، شامل مجموعه‌ای از ملاحظات جدی زمینه‌های همکاری در حوزه‌های متعدد انرژی با شرکت‌های روسی و دولت روسیه است. از آن موقع، طرفین مذاکرات را برقرار کرده و به تصمیمات خوبی در زمینه تولید، تولیدات نفتی و گازی، پالایش، پالایش نفت، پتروشیمی و انتقال تجهیزات و فناوری‌های دارای اهمیت راهبردی در صنعت نفت و گاز رسیده‌اند. حتی یک نقشه راه جامع همکاری با روسیه طرح شده که به مقامات فدراسیون روسیه تحویل داده شده است.

به گفته سفیر ایران در روسیه، «ما می‌توانیم از پتانسیل و توانمندی شرکت‌های روسیه در تولید، توسعه میدان‌های نفتی، ساخت تجهیزات و انتقال فناوری استفاده کنیم.»

او بیان کرد: ایران و روسیه بزرگ‌ترین منابع نفتی و گازی را در جهان دارند و دیدگاه دو کشور در اوپک بسیار نزدیک است، دو کشور نظر واحدی درباره توافق‌های اخیر انجام شده در چارچوب اوپک داشته‌اند.

جلالی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا روسیه و ایران روی توافق‌هایی در زمینه فناوری نظامی نیز کار می‌کنند یا نه، و در پاسخ به این که با توجه به اطلاعاتی که اخیرا از رسانه‌ها منتشر شده بود و طبق آن‌ها ایران برنامه دارد جنگنده‌های Su-۳۵ و سامانه‌های موشکی ضد هوایی S-۴۰۰ تهیه کند، آیا او این موضوع را تایید می‌کند یا نه، گفت: با در نظر داشتن خواست مقامات دو کشور برای توسعه و تعمیق روابط  دوجانبه  و توسعه در مسیر درست، روابط ما در تمامی عرصه‌ها از جمله سیاست، اقتصاد و دیگر زمینه‌هاست. همکاری نظامی و دفاعی نیز که بخشی از این روابط است، تنها محدود به خرید تجهیزات مناسب نیست.

او با اشاره به سفیر هیات‌های مختلف ایرانی به مسکو در توضیح این که با توجه به تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه به خاطر جنگ اوکراین و تعلیق فعالیت بسیاری از شرکت‌ها در روسیه، آیا مقامات روسیه و ایران روی توسعه همکاری دو کشور در زمینه‌هایی کار می‌کنند که تولیدکنندگان ایرانی بتواننند جایگزین‌ اروپایی‌ها شوند و آیا طرفین به دنبال تسهیل بیشتر تجارت تحت تحریم‌ها هستند یا نه، بیان کرد: ما تلاش می‌کنیم روابطمان را با تمامی کشورهای همسایه، به ویژه با فدراسیون روسیه گسترش دهیم. ما همیشه مایل به داشتن بهترین روابط ممکن با روسیه که همسایه شمالی ماست، بوده‌ایم و هستیم.

سفیر ایران در مسکو در ادامه گفت، «در زمینه اقتصاد دانش بنیان، مسلما بخش قابل توجهی از کسری درآمدی که به خاطر تحریم‌های کشورهای غربی ایجاد شده است، جبران خواهد شد. در زمینه‌های دیگر نیز ما در تلاشیم محدودیت‌هایی را که با آن‌ها مواجه شده‌ایم،‌ برطرف کنیم.»

جلالی اظهار کرد: ما تلاش خواهیم کرد اطمینان حاصل کنیم که تجارت و سرمایه‌گذاری دو کشور نه تنها در شرایط جدید کاهش نمی‌یابد، بلکه افزایش چشم‌گیری نیز پیدا می‌کند. به این منظور، لازم است که موانع موجود در زیرساخت روبط اقتصادی میان دو کشور برطرف شود. ما در حال حاضر به طور جدی با سازمان‌های دولتی متعدد روسیه [روی این موضوع] کار می‌کنیم. ایران و روسیه درباره این مسئه اتفاق نظر دارند.

سفیر ایران در روسیه در پاسخ به این که وضعیت اوکراین با توجه به این که روسیه و اوکراین به ایران محصولات کشاورزی صادر می‌کنند، چه تاثیری بر وضعیت مواد غذایی در ایران می‌گذارد، آیا وقفه‌ای در واردات محصولات کشاورزی از این کشورها وجود داشته است و آیا ایران برنامه‌ای برای افزایش واردات محصولات روسیه دارد یا نه، گفت: این نوع بحران‌ها می‌توانند همیشه و هر کجا در جهان رخ دهد، به همین دلیل است که بسیاری از دولت‌ها از جمله دولت ایران همیشه تا جایی که امکان داشته باشد آمادگی ایجاد می‌کنند. مسلما کمبودهای موقت و موانع موقت بر سطح قیمت‌ها اثر می‌گذارند و کشورهایی که ظرفیت مناسب را ندارند، به مشکل بر می‌خورند. جمهوری اسلامی ایران تا کنون در زمینه برطرف کردن نیازهایش در واردات محصولات کشاورزی به مشکلی برنخورده است.

او در پایان مطرح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر خریداری گروه مشخصی از محصولات کشاورزی از روسیه بوده است و ایران در سال ۲۰۲۱ با وارد کردن هفت میلیون تن گندم از روسیه، در رتبه اول واردات این محصولات از روسیه قرار دارد. این روند امسال گسترش خواهد یافت. در کل، ایران ظرفیت واردات سالانه بیش از ۲۰ میلیون تن گندم و دانه‌های روغنی را از روسیه دارد.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. وقتی دولت می خواهد از سوراخ سوزن رد شود!

 2. حذف ارز ترجیحی ضرورت بود، اما...

 3. معمای تورم خرداد ماه !

 4. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 5. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

 6. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 7. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 8. رعیتی با زندگی شاهانه !

 9. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

 11. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 12. بخشش‌های خاک ایران بدون جنگ در دوران پهلوی

 13. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 14. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 15. دزدی از کامیون در حال حرکت

 16. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 17. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 18. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

 19. ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

 20. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 21. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

 22.  ریشه‌ها را بخشکانید !

 23. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

 24. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

 25. ازغدی: بی‌تفاوت شدن جامعه نسبت به مسأله ازدواج خط قرمز قرآن است

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  2. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  3. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

  4. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

  5. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

  6. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

  7. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

  8. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  9. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

  10. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  11. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  12. رئیسی: رشد اقتصادی به بیش از ۴ درصد رسید/ ماهانه ۱۲ تا ۱۳هزار میلیارد هزینه‌های دولت قبل را می‌پردازیم

  13. امیدواری سخنگوی دولت به کاهش تورم در بلند مدت

  14. میز بازی خاورمیانه و صندلی خالی آمریکا

  15. بیانیه ضد ایرانی عربستان و اردن

  16. یک رفتار ظریف تربیتی از شهید بهشتی که هنوز از یادها نرفته است

  17. نظرات برگزیده مخاطبان الف: درست کردن تبعیض در حقوق‌ها هم به برجام ربط دارد؟/ مسئولان از حال اجاره‌نشینان بی‌خبرند/ مشکل اقتصاد و ازدواج جوانان اگر حل شود حجاب هم درست می‌شود

  18. انتشار برای نخستین‌بار| رهبر انقلاب: من نمی‌خواهم این را در تلویزیون بگویم...

  19. پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز/ توضیحاتی درباره افزایش حقوق بازنشستگان

  20. دلیل ترور شهید بهشتی، قدرت «جذب حداکثری» او بود

  21. روایت گر اضطراب اخلاقی در جامعه!  

  22. نامه رییس سازمان صدا و سیما به رهبر انقلاب

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما