وزیر اقتصاد خواستار شد: تعیین تکلیف "گواهی سپرده کالایی" توسط سازمان مالیاتی، ظرف یک ماه آینده

گروه اقتصادی الف،   4010226044

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در اولین همایش تجلیل از برگزیدگان بورس کالا، از رئیس سازمان امور مالیاتی خواست حداکثر ظرف یک ماه، تکلیف این سازمان با "گواهی سپرده کالایی" در این بازار را روشن کند.

تعیین تکلیف "گواهی سپرده کالایی" توسط سازمان مالیاتی، ظرف یک ماه آینده

به گزارش الف به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا)، دکتر سید احسان خاندوزی اظهار داشت: بورس کالا را نه به مثابه یکی از نهاد های اقتصادی در کنار سایر نهاد ها، بلکه باید آن را به عنوان یک ساز و کارِ "تراز" و "منطقِ تخصیص منابع" در بخش مهمی از اقتصاد دید که خوشبختانه در دوره مدیریت نسبتاً طولانی آقای سلطانی بهبود خوبی نیز پیدا کرده است. 

وزیر اقتصاد گفت: بورس کالا از یکسو باید با اعمال منطق در تخصیص منابع، منشاء انگیزه و مشوق فعالان اقتصادی بخش خصوصی و از سوی دیگر، برطرف کننده های دغدغه‌های حاکمیت در حوزه هایی چون شفافیت، رقابت پذیری، نظارت و نیز ایفای نقش بعنوان نهاد "تضمین" باشد. 

خاندوزی افزود: از این منظر است که معتقدم، بورس کالا باید وزنی بسیار بیش از این در اقتصاد کشور داشته باشد.

وزیر اقتصاد یکی از کارکرد ها و انتظارات وزارت اقتصاد از بورس کالا بر اساس بند های مرتبط قانونی را، عرضه اموال غیر منقول عنوان کرد و گفت: سالها این ایده مطرح بوده که ما بورس مسکن را به عنوان شاخه ای از بورس کالای ایران داشته باشیم و از ساز و کار های این بازار، برای عرضه اموال غیر منقول دستگاه های دولتی، وزارتخانه ها، شرکت های دولتی و بانک ها استفاده کنیم. 

وی عنوان کرد: اخیراً در وزارت اقتصاد سندی تحت عنوان راهبرد ها و سیاست های بانک های دولتی را که کاملاً با چارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی نیز سازگار است را به بانک ها ابلاغ کردیم که در آن سند هم، بر برنامه عملیاتی فروش اموال مازاد بعنوان یکی از شاخص های ارزیابی مدیران دولتی تأکید شده است.

خاندوزی با بیان اینکه در ماده ۱۳ قانون جهش تولید مسکن نیز  به همین ظرفیت بورس کالا اشاره شده است، تصریح کرد: البته مسئله، فقط فروش دارایی های غیر منقول شرکت های دولتی و بانک ها نیست، بلکه زنجیره مرتبط با اموال غیر منقول هم مد نظر است.

وزیر اقتصاد یکی از کارکرد های دیگر مورد انتظار از بورس کالا را در حوزه کشاورزی و محصولات آن عنوان کرد و گفت: از اواسط دهه ۱۳۹۰ فضای خوبی برای عرضه بخشی از کالاهای کشاورزی در قالب رینگِ اختصاصی بورس کالا فراهم شد.

خاندوزی با یادآوری اینکه در قالب ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی هم تصریح شده است، برای محصولاتی مثل ذرت و جو از ساز و کار بورس کالا استفاده شود، اظهار داشت: متأسفانه به جهت تغییر سیاست ها و شرایط خاصی که بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷ رخ داد، آن ساز و کار و بخشی از آن دست آورد ها از دست رفت.

وی تصریح کرد: البته به نظر می رسد، کماکان یکی از بهترين ابزار ها در حوزه محصولات کشاورزی، همین ظرفیت‌های بورس کالا، همچون اعتماد آفرینی، حذف نظامات واسطه گری، شفافیت و سرعت تسویه با کشاورزان و فعالان اقتصادی است.

وزیر اقتصاد با اشاره به اتفاقات خوب رخ داده در حوزه زعفران در بورس کالا در سال ۱۴۰۰ تأکید کرد: اعتقاد ما این است که ظرفیت این بورس، بسیار بیش از امروز، قابل ارتقاء است و با همکاری وزارت جهادکشاورزی و دیگر دستگاه های ذیربط، این امر با سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت.

خاندوزی محور دیگر انتظارات از بورس کالا را، کارکرد آن در حوزه تأمین مالی ذکر کرد و گفت: این موضوع نیز جزو نقاط اشتراک ما با بانک مرکزی و وزارت صمت است که در اتباط با آن، جلسات مشترک فشرده ای برگزار کردیم، تا بتوانیم بخشی از اعتبارات کشور را در قالب تأمین مالی در این زنجیره ببریم.

وزیر اقتصاد با اشاره به پیش بینی ابزار های دیگر تأمین مالی تولید در قوانین کشور، عنوان داشت: با این وجود، در مجموع بنظر میرسد، بستر بورس کالا برای تأمین مالی ابزار های تولید، بسیار مساعد است. 

خاندوزی افزود: در بند ع تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور نیز صراحتاً تصریح شده است، در سال ۱۴۰۱ باید بیش از گذشته از ابزار های تأمین مالی بورس کالا استفاده شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی محور بعدی مورد انتظار دولت از بورس کالا را کالاهای منقولی از جمله خودرو ذکر کرد که در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی نیز مطرح شده است و به گفته وی باید بتوان از ساز و کار های این بازار برای مسئله قیمت گذاری، دسترسی شفاف و حذف رانت ها در زمانی که خود بازار، دچار مشکل عدم توازن در عرضه و تقاضا است، استفاده کرد.

وزیر اقتصاد گفت: در قبال این ظرفیت ها و خواسته ها، فعالان اقتصادی هم مطالباتی از جمله در حوزه مالیات بر ارزش افزوده و مسئله مربوط به "گواهی سپرده کالایی" دارند که در مواردی، این گواهی ها، با تردید مقام مالیاتی در خصوص شمول یا عدم شمول معافیت های مالیاتی، با مشکل مواجه شده است. 

خاندوزی گفت: این تردید از آنجا ناشی می شود که مقام مالیاتی به تشخیص قطعی نمی رسد که آیا یک معامله در بورس کالا، دارد روی قبضِ انبارِ متکی بر پشتوانه کالای فیزیکی موجود در انبار صورت می گیرد یا خیر؟

وی با بیان اينکه این عدم تشخیص می تواند موجب کم رونق شدن ابزار گواهی سپرده در بورس کالا شود، از رئیس سازمان و شورای عالی مالیاتی خواست، به قید فوریت، ظرف حداکثر یک ماه آینده در این خصوص، تعیین تکلیف کنند تا دولت بتواند از این ابزار، نه فقط در مورد اوراق بهادار و بخش کشاورزی، بلکه در مورد سایر صنایع هم استفاده کند.

وزیر اقتصاد محور بعدی انتظارات دولت از بورس کالا را مسئله رصد تجارت، ذخایر کالا و نظام انبار داری کشور عنوان کرد و گفت: این مسئله ای است که به شدت به سامانه جامع تجارت و نیز سند تحول ابلاغی دولت توسط رئیس جمهور، کمک می کند.

وی تصریح کرد: گمان ما این است که هنوز بخش زیادی از این راه در بورس کالا طی نشده است و دوستان باید اهتمام بیشتری برای تحقق اهداف و انتظارات، داشته باشند.

خاندوزی محور دیگر مورد انتظار دولت و وزارت اقتصاد از بورس کالا را "رینگِ صادراتی" عنوان کرد و گفت: ناچارم در جمع فعالان اقتصادی با صراحت و صداقت ابراز کنم که این امر نیز به ‌قدر کفایت محقق نشده و من از کارگزاران و مدیران بورس کالا میخواهم، اهتمام ویژه‌ای به این مسئله داشته باشند.

وزیر اقتصاد مسئله شناسایی مازاد نیاز تولید داخل را نیز یکی از مسایل مهم در این ارتباط عنوان کرد و گفت: قانونگذار در قانون رفع موانع تولید به مازاد نیاز داخل اشاره کرده است، امری که به سهولت از طریق ساز و کار های بورس کالا قابل انجام است.

خاندوزی یادآور شد: البته این سخن به این معنا نیست که ما همه این توقعات را به تنهایی از ساز و کار بورس کالا داریم، بلکه این بازار به مثابه نقطه اتصال و پیوند اتحادیه ها و انجمن هایی است که خودشان می توانند ائتلاف، هم‌نظری و 
و همگرایی را ایجاد کنند.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 4. حکایت کارتخوان و پزشک

 5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 6. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

 7. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 8. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

 9. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 10. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

 11. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

 12. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 13. ماهی گیری اردوغان در آب گل‌آلود اوکراین

 14. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

 15. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

 16. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

 17. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

 18. انتقاد قالیباف از خصوصی‌سازی آموزش و پرورش/ توضیح باقری درباره سفرش به روسیه

 19. سریال تکراری رسوایی‌های جنسی در ارتش اسرائیل

 20. اشتباه خطرناک سرباز تازه کار

 21. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

 22. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

 23. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 24. به این میگن اعتماد بنفس

 25. کار عجیب صدا سیما| استفاده از مدل مرد برای توضیح مشکلات شرعی کاشت ناخن!

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 2. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 3. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

 4. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

 5. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

 6. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 7. صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

 8. محدودیت جدید برای افتتاح حساب و صدور دسته‌چک/ چه خدماتی بدون کد اسکان ارائه نمی‌شود؟

 9. «واگذاری» برای جبران کسری بودجه، نامش «خصوصی سازی» نیست! / بهره وری مساله اصلی اقتصاد ایران است

 10. افزایش قیمت مرغ به بیش از ۶۰ هزار تومان

 11. سهامداران منتظرند !

 12. شرط وزارت ارتباطات برای افزایش تعرفه اینترنت/ نظر وزیر درباره فیلتر شدن توئیتر

 13. بروز نقص‌های فنی متعدد در هواپیماهای شرکت هواپیمایی قشم

 14. چطور است دلار را جایگزین ریال کنیم؟

 15. قیمت انواع برنج!

 16. قراردادهای اجاره‌ای که مستاجران را به دردسر می‌اندازد!

آخرین عناوین

بلیط هواپیما