فرصت طلایی اقتصاد کشاورزی از زبان معاون رییس جمهور

گروه اقتصادی الف،   4010220077

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری حذف یارانه ها در بخش کشاورزی را فرصت طلایی برای شرکت های فعال در این زمینه دانست و گفت: پول نفتی و یارانه ابتکار و نوآوری را از بین می برد.

فرصت طلایی اقتصاد کشاورزی از زبان معاون رییس جمهور

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری امروز در افتتاحیه یازدهمین دوره نمایشگاه فناوری و نوآوری (اینوتکس) که در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد، با اشاره به برگزاری دهمین دوره این رویداد با بیان اینکه بعد از ابتلا به کرونا در این رویداد شرکت کردم، افزود: می‌توان گفت برگزاری این رویداد به این صورت و در فضای باز مدیون شیوع کرونا است.

وی با بیان اینکه اپیدمی کرونا اکنون در حال به پایان رسیدن است، اظهار کرد: ما در مقابله با این اپیدمی در انتهای تونل هستیم، ولی هرگز دست از ما بر نمی‌دارد.

ستاری با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش بنیان در زمان شیوع کرونا، خاطر نشان کرد: در آن زمان ۵ شرکت دانش بنیان ایرانی توانستند به تولید واکسن کرونا ورود کنند، ضمن آنکه ۲ تا ۳ شرکت دیگر در نوبت هستند که با روش‌های جدید وارد عرصه تولید واکسن کرونا شوند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه ما داخل یک مبارزه هستیم، خاطر نشان کرد: بحث دانش‌بنیان‌ها با تاکیدات مقام معظم رهبری همواره بر حرکت دولت و حکومت پایه‌ریزی شده است. این پایه‌ریزی دارای یک محور فرهنگی است تا اقتصادی.

وی، فناوران را سیمرغ‌های حوزه فناوری توصیف کرد و ادامه داد:  متأسفانه فرهنگ اقتصاد نفتی طی صد سال گذشته به کشور تحمیل شده است، در حالی که ایران دارای فرهنگ ۶ هزار ساله تاریخ، فرهنگ و دانش و کارآفرینی بوده است و وضعیت امروز ما ناشی از پول نفت است.

ستاری در تشبیه، پول نفت بی حساب کشور را همانند حقوق کارمندی دانست که اگر نباشد فرد تصور می‌کند از گرسنگی می‌میرد، یادآور شد: این اتفاقاتی که در سال‌های اخیر رخ داده، به دلیل زحمات شما فناوران بوده است. 

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری یکی از اهداف معاونت علمی اقتصادهای بزرگ است، گفت: نمونه آن حوزه کشاورزی است که یک بحث جدی است و اقدام برای حذف یارانه در این بخش بزرگترین خدمت خواهد بود؛ چرا که دلیل توسعه نیافتگی کشاورزی اختصاص یارانه بوده است. پول نفتی نوآوری و ابتکار را از بین می برد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه هم اکنون فرصت طلایی برای فناوران فعال در حوزه کشاورزی ایجاد شده است، یادآور شد: علاوه بر آن  چیادمان می رود که برای مس و فولاد چه وضعیتی رخ داده است.

ستاری گفت: این شرکت‌های فعال در حوزه صنایع و معادن هستند که توانستند سودآوری زیادی داشته باشند؛ تاکنون برخی از شرکت‌های دانش بنیان به این حوزه‌ها ورود پیدا کردند و ۴۰-۵۰ هزار میلیارد سودآوری کردند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در خصوص اقتصاد دانش بنیان، تأکید کرد: ما از اقتصاد ۳۰۰ هزار میلیاردی در سال ۹۹ باید به عدد قابل توجهی برسیم.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده با جهت گیری‌های جدید و درست، منویات رهبری در خصوص اقتصاد دانش بنیان محقق شود و بدین واسطه آینده خوبی در انتظار ما باشد.

ستاری با بیان اینکه ما همه در یک جبهه می‌جنگیم، تصریح کرد: این جنگ علیه اقتصاد سنتی بخش خصوصی و بوروکراسی‌های فوق وحشتناک اقتصاد نفتی در دولت‌ها و غیره است. این حرکت جمعی در قالب یک مبارزه است که می‌تواند باعث شود جهت گیری های ما سمت و سوی بهتری پیدا کند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری اظهار کرد: اگر ۳۰ نماینده مجلس از زیست بوم فناوری آمده، نیاز به تصویب قانون جهش دانش‌بنیان است و همچنین از ۴۳ عضو اتاق بازرگانی، ۱۸ شرکت دانش بنیان حضور دارند که این مهم نشان از توسعه این اکوسیستم دارد. 

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

  4. معمای تورم خرداد ماه !

  5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

  7. دزدی از کامیون در حال حرکت

  8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  9. رعیتی با زندگی شاهانه !

  10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  16.  ریشه‌ها را بخشکانید !

  17. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

  18. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

  19. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  20. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

  21. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

  22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

  23. پلیس شیراز: کشف حجاب در پایان مراسم اسکیت‌بازان رخ داد  

  24. همسایه عزیزم‌ افغانستان تسلیت

  25. به این میگن اعتماد بنفس

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما