چرا بشار اسد به ایران آمد

گروه سیاسی الف،   4010220062 ۷ نظر، ۲ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

سفر رئیس جمهور سوریه به ایران در فضای کنونی منطقه در ابعاد مختلف به ویژه سطح امنیتی و عرصه درگیری مقاومت با رژیم صهیونیستی حائز اهمیت است.

چرا بشار اسد به ایران آمد

به گزارش الف، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه روز یکشنبه در سفری پیش بینی نشده و سریع وارد تهران شد و در این سفر با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و همچنین سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان دیدار کرد.  بشار اسد در دیدار با مقامات ایرانی که جزئیات آن فاش نشده است به بحث درباره مسائل مهم و استراتژیک پرداخت.  از آنجایی که ایران و سوریه دو هم پیمان قدیمی  محسوب می‌شوند و در مسائل مهم به ویژه موضوعات امنیتی همکاری و هماهنگی با یکدیگر دارند، شاید سفر یک مقام ارشد سوری مانند بشار اسد به ایران  مسئله تعجب برانگیزی نباشد.  اما انجام این سفر به ویژه در بازه زمانی کنونی در ابعاد مختلف حائز اهمیت است.

از طرف دیگر از آنجایی که رئیس‌جمهور سوریه معمولاً سفرهای خارجی زیادی انجام نمی‌دهد،  زمانی که اقدام به رفتن به کشورهای دیگر کند  اهداف مهمی از آن داشته و  به مسائل راهبردی می‌پردازد.  یکی از مسائل حائز اهمیت دیگر در سفر بشار اسد به تهران نیز به ویژگی‌های شخصی وی برمی‌گردد؛ چرا که بشار اسد به عنوان یکی از متحدان اصلی محور مقاومت  و داشتن روابط نزدیک با ایران همواره هدف مواضع خصمانه آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار دارد.

همانطور که گفته شد انجام این سفر در بازه زمانی فعلی که  منطقه روزهای ملتهبی را پشت سر می‌گذارد  قابل تامل است.  یکی از این موارد به تحولات فلسطین اشغالی مربوط می‌شود؛ جایی که در سایه تشدید تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در قدس و مسجد الاقصی و همچنین افزایش قابل توجه شمار عملیات‌های استشهادی فلسطینیان  امکان انفجار اوضاع در سرزمین‌های اشغالی هرلحظه وجود دارد. 

از طرف دیگر در حالی که بحران امنیتی جامعه اسرائیل این روزها تبدیل به یکی از دغدغه‌های اصلی مقامات این رژیم شده است و  برخی منابع صهیونیستی درباره احتمال سقوط کابینه نفتالی بنت طی چند هفته آینده صحبت می‌کنند،  ارتش اسرائیل  روز دوشنبه بزرگترین مانور تاریخ جعلی خود را برگزار کرد که در آن همه بخش‌های نظامی هوایی و دریایی و زمینی حضور دارند.  قابل توجه است که این مانور در مرزهای فلسطین اشغالی با لبنان و سوریه انجام می‌شود.

مانور مذکور قرار بود سال گذشته برگزار شود که به دلیل وقوع نبرد شمشیر قدس در ماه مه به تعویق افتاد و آنگونه که منابع صهیونیستی گزارش می‌دهند هدف از برگزاری این مانور آمادگی جهت ورود به یک تقابل نظامی بزرگ با محور مقاومت در منطقه است که ایران و سوریه و حزب الله طرف‌های اصلی آن را تشکیل می‌دهند.  البته باید اشاره کرد که کارشناسان و محافل صهیونیستی بارها اعتراف کرده‌اند اسرائیل توانایی ورود به هیچگونه تقابل نظامی حتی با گروه‌های فلسطینی را نیز ندارد. بنابراین مانور مذکور را می‌توان در قالب یک اقدام پیشگیرانه از جانب صهیونیست‌ها برای بالا بردن روحیه شهرک نشینان صهیونیست  در میان بحران امنیتی اسرائیل توصیف کرد.

از طرف دیگر سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله در سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی قدس معادله جدیدی را ترسیم کرده و درباره تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی علیه سوریه گفت که پاسخ در زمان و مکان مناسب به تجاوزات صهیونیست‌ها  از دستور کار مقاومت و جمهوری اسلامی ایران خارج شده  و این کشور پاسخ هرگونه تجاوز اسرائیل به مواضع ایران در سوریه را مستقیم و سریع خواهد داد. باید توجه داشته باشیم که تهران و دمشق در سطح نظامی و امنیتی همکاری و هماهنگی بالایی دارند.

در عرصه داخلی فلسطین نیز بعد از تهدیدات «یحیی السنوار» رئیس جنبش حماس در نوار غزه،  صهیونیست‌ها به تکاپو افتاده و حتی از ترس عملی شدن سریع این تهدیدات و آغاز یک نبرد همه جانبه برای آزادی مسجد الاقصی توسط فلسطینیان،  خواستار حذف و ترور السنوار هستند.

علاوه بر آن همزمان با تقویت هماهنگی میان اعضای محور مقاومت و در راس آنها سوریه و ایران و حزب الله ،  تنش‌های قابل توجهی در روابط روسیه با رژیم صهیونیستی به دلیل بحران اوکراین به وجود آمده است و به همین دلیل صهیونیست‌ها نگران قوی تر شدن اتحاد مسکو با تهران و دمشق هستند.

تنش‌های به وجود آمده در مناسبات تل‌آویو و مسکو  فرضیه‌ها درباره اینکه ممکن است روسیه برای پاسخ دادن به تجاوزات اسرائیل در کنار ایران و سوریه بایستد، تقویت می‌شود و برخی منابع گزارش می‌دهند که ممکن است روسیه محدودیت‌های ارتش عربی سوریه جهت استفاده از سامانه‌های موشکی اس ۳۰۰ را در پاسخ به تجاوزات جنگنده‌های صهیونیستی لغو کند.

بنابراین سفر بشار اسد به تهران جدا از انگیزه‌های سیاسی و اقتصادی در سطح نظامی و امنیتی اهمیت بالایی دارد که  صهیونیست‌ها را نگران می‌کند.  به همین دلیل می‌توان گفت در صورتی که رژیم صهیونیستی قصد هرگونه تجاوز علیه سوریه در روزهای آینده را داشته باشد با سناریوهای نامعلومی مواجه خواهد شد که قادر به پیش بینی نتایج آن نیست.  بر این اساس ناظران احتمال می‌دهند که دست کم در بازه زمانی فعلی و بعد از هشدارهای شدیداللحن مقامات ایرانی و سید حسن نصرالله، رژیم  صهیونیستی تجاوزات خود را در مرزهای سوریه متوقف کند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۹۷۰۹۷۱۶:۲۷:۳۶ ۱۴۰۱/۲/۲۰
خبرهای خوشی در راه است به امید خدا نابودی رژیم جعلی و کودک کش صهیونیستی نزدیک است.
ناشناس۲۴۹۷۳۷۸۲۲:۰۸:۴۳ ۱۴۰۱/۲/۲۰
ایران سکاندار قوی و قابل اعتماد و اتکا برای نیروهای شرافتمند و بصیر و آزاد اندیش جهان است _____ افتخار میکنیم ایرانی هستیم
ناشناس۲۴۹۷۱۱۳۱۶:۴۴:۳۵ ۱۴۰۱/۲/۲۰
دیدارهای راهبردی برای تحکیم دوستی ها و همکاریها هر چند وقت یکبار لازم است
ناشناس۲۴۹۷۱۴۰۱۷:۱۰:۰۱ ۱۴۰۱/۲/۲۰
جای سردار سلیمانی خالی بود . با اینحال هم او هم ملت ایران میدانند که سردار دلها چه کرد برای امنیت منطقه
ناشناس۲۴۹۷۱۹۳۱۸:۱۸:۰۱ ۱۴۰۱/۲/۲۰
سفر بشار اسد به تهران، قطعا در تقویت مناسبات کلان، میان‌مدت و خرد طرفین در مواجهه با پروسه بازتعریف تروریسم تکفیری توسط آمریکا موثر خواهد بود. پس از سرنگونی خلافت خودخوانده داعش در سال ۲۰۱۸ میلادی و پراکنده شدن تروریست‌های تکفیری در سوریه و عراق، برخی از این تروریست‌ها با برنامه‌ای هدفمند و کنترل‌شده، به سوی افغانستان و شبه‌قاره‌هند منتقل شدند تا بحران‌سازی همیشگی خود را در این مناطق (بر اساس برنامه‌ای که از سوی سنتکام و سازمان‌های نظامی-امنیتی آمریکا ارائه می‌شود) آغاز کنند. ایران و سوریه، هردو این بازی را رصد و خود را برای مواجهه با انواع سناریوهای ممکن در آینده آماده کرده‌اند.
ناشناس۲۴۹۷۱۹۵۱۸:۱۸:۵۱ ۱۴۰۱/۲/۲۰
پیروزی جبهه مقاومت در سوریه -که به برکت خون شهید سلیمانی و دیگر شهدای مقاومت به دست آمد- نماد و نشانه‌ای دیگر در خصوص پویایی گفتمان مقاومت در منطقه محسوب می‌شود. اصلی‌ترین هدف دشمنان، امنیت منطقه و جهان اسلام در برهه فعلی، ایجاد گسست میان مسلمانان و از بین بردن استراتژی‌های موجد و مقوم گفتمان مقاومت است. برخی دشمنان، مواجهه آشکاری را در تقابل با گفتمان مقاومت در پیش گرفته و برخی دیگر، به راهکارهای غیرنظامی و مدرنی روی آورده‌اند که بر اساس محاسبات آنها، اتصالات محور مقاومت را سست کند. دشمنان مقاومت درصددند ضمن دفرمه کردن استراتژی‌ها و ثوابت بازی جبهه مقاومت در قبال منطقه و جهان، استراتژی‌های جدید و خطرناکی را جایگزین آنها کند. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران، سوریه و دیگر اضلاع محور مقاومت هرگز بر سر اصول، مبانی و ثوابت گفتمانی و منطقه‌ای خود با دشمنان مصالحه نخواهند کرد. قطعا یکی از اصلی‌ترین موضوعات تقویت ابعاد گوناگون گفتمان مقاومت است.
ناشناس۲۴۹۷۹۳۷۱۱:۵۹:۱۸ ۱۴۰۱/۲/۲۱
درود به جبهه مقاومت
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. مدینه فاضله موهوم؟!

 2. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 3. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 4. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 5. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 6. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 7. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

 8. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

 9. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

 10. رئیس دفتر صدام مُرد

 11. یک فروند جنگنده شکاری در اصفهان سقوط کرد

 12. مدیرعامل تراکتور: افرادی که در تبریز سنگ زدند، هواداران تیم‌های رقیب بودند!

 13. هنر هندوانه فروش !

 14. اولین فیلم از دوربین مداربسته هنگام ریزش متروپل

 15. جزئیات کشف نوزاد ۲ روزه از سطل زباله‌ای در نازی آباد

 16. توضیحات یارانه ای عبدالملکی درباره درآمد فرزندان مجرد

 17. برخورد اتوبوس با پنج خودرو در كرج‌‌ ‌‌

 18. ۳۲ میلیون حق ثبت برای ۱۱۰ سکه مهریه؟!/ هشدار نسبت به عدم ثبت «رسمی» ازدواج در پی تعیین «حق ثبت»

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. مدینه فاضله موهوم؟!

 3. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 6. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 7. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

 8. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 9. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 10. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 11. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 12. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 13. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 14. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 15. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 17. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 18. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

 19. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 20. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 21. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 22. سقف افزایش اجاره بهای مسکن در تهران مشخص شد

 23. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 24. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 25. اتهامات عجیب یک وکیل

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 3. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 4. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 5. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 6. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 7. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

 8. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

 9. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

 10. روحانی: نیاز امروز کشور گشایش اقتصادی، رفع عزتمندانه تحریم‌ها و سرمایه‌گذاری‌ داخلی و خارجی است

 11. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

 12. خطیب نمازجمعه تهران: قوه قضاییه با مفسدانی که باعث افزایش اجاره بها می شوند برخورد کند

 13. انتقاد شدید کیهان از رشیدپور

 14. سرلشکر سلامی: سپاه انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهد گرفت

 15. امانت بودن قدرت و ودیعه الهی بودن اعتراض

 16. مراسم وداع با پیکر شهید صیاد خدایی

 17. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

 18. دادستان کل کشور: مردم را باید مرتب در جریان روند اصلاحات اقتصادی قرار داد

 19. توییت فعال رسانه ای خارج از کشور درباره ترور شهید صیادخدایاری

 20. سلام فرمانده 

 21. توضیحات سردار شکارچی درباره ترور شهید صیادخدایی/ دستور اژه‌ای درباره بازار خودرو/ نظر علی مطهری درباره طرح اصلاح یارانه‌ها

 22. چرا بیت رهبری در خیابان جمهوری بنا شد؟

آخرین عناوین

بلیط هواپیما