نامه توکلی به قالیباف درباره سفر جنجالی ترکیه/ توضیح خاندوزی درباره سرنوشت یارانه نان/ روایت مخبر از گرانی‌ها و حذف ارز ۴۲۰۰

گروه سیاسی الف،   4010217056 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنان که اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.

نامه توکلی به قالیباف درباره سفر جنجالی ترکیه/ توضیح خاندوزی درباره سرنوشت یارانه نان/ روایت مخبر از گرانی‌ها و حذف ارز ۴۲۰۰

آمار کرونا در ایران

طبق اعلام وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۷۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۶۳ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۷۰۱ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴۱ هزار و ۱۶۵ نفر رسید.

آمار واکسیناسیون در ایران

طبق اعلام وزارت بهداشت،  تا کنون ۶۴ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۱۰۶ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۷۴۶ نفر دُز دوم و ۲۷ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۳۸۳ نفر نیز دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

بر این اساس مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۹ میلیون و ۹۱ هزار و ۲۳۵ دُز رسید.

همچنین در شبانه روز گذشته ۳۳ هزار و ۴۱۰ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

واکسیناسیون عمومی دز چهارم در تابستان

کمال حیدری معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با برنا، درباره تزریق دز چهارم واکسن کرونا، اظهار کرد: 8 اسفند 1400 تزریق دز چهارم برای افرادی که دارای نقص ایمنی هستند و 3 ماه از تزریق دز سوم واکسن کرونای آن‌ها گذشته بود ابلاغ شده بود و در دو هفته گذشته در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد برای افراد بالای 70 سال که 3 ماه از نوبت سوم و کادر درمان که 4 ماه از نوبت سوم واکسن‌شان گذشته دز چهارم تزریق شود.

حیدری دربره تزریق دز چهارم برای عموم جامعه، گفت: اواسط و یا اواخر تابستان دعوت عمومی از جامعه (یعنی افراد بالای 7 سال که واکسن تزریق کرده‌اند) را  برای دریافت دز چهارم واکسن خواهیم داشت. درحال حاضر خواهش ما این است که افراد برای تزریق دز سوم اقدام کنند و اجازه ندهند وقتی وارد موج جدید شدیم بعد برای تزریق واکسن مراجعه کنند چراکه ارزشی نخواهد داشت.

***

نامه توکلی به قالیباف درباره سفر جنجالی ترکیه

احمد توکلی طی نامه‌ای به قالیباف از وی خاست درباره سفر خانواده اش به ترکیه اش برای مردم شفاف سخن توضیح دهد. در بخشی از این نامه آمده است: «وقتی فرزند صاحب ماجرا در بیانیه اش وضع اقتصادی مردم را چنان تصویر می کند که حتی اگر خرید چند تکه لباس بوده باشد الیاس قالیباف آن را به خاطر هم زمانی  با تنگناهای شدید معیشتی مردم ایران نابخشودنی می شمارد.

چرا برخی از  جانبداران سعی کردند که موضوع را بی ارزش جلوه دهند؟ آیا آن ها گمان می کنند این افراط و تفریط  در برخورد با این حادثه تلخ افراط و تفریط بیش از آنی بود که در بالا متذکر شدیم.

این که کسی بگوید واردات چمدانی از ترکیه پنهانی ترین وجه زندگی مسئولان است و نباید سرک بکشیم از بی اطلاعی گوینده است یا اگر گفته شود تنها حکومت میتواند به فرد متهم به فساد حمله کند و همین کار حکومت را هم مشروط به پرهیز از جار و جنجال، سرک نکشیدن وبه کار گرفتن شنود و کنترل، پس چه توجیهی برای کار علی دارد که به مالک میفرماید برای کنترل کارگزارانت جاسوس بگمار...

این وظیفه دکتر قالیباف است که با شفاف سازی ابهامات را از رئیس مجلس بزداید. این کافی نیست که وی قبل از سفر مخالفت کرده باشد زیرا او که شخصیت با تجربه ایست میدانست که چنین اتفاقاتی ممکن است رخ دهد او باید مانع سفر می شد. .»

***

توضیح خاندوزی درباره سرنوشت یارانه نان

احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در توییتی نوشت: 

«وقتی پیشنهاد طرح هوشمندسازی ‎یارانه را دادیم، دولت اجرای طرح در خصوص «نان سنتی» را به خود ما سپرد که از این هفته در برخی استان‌ها آغاز می‌شود:

۱. قیمت نان افزایش نمی‌یابد.

۲. تعدیل قیمت آرد موجب کاهش قاچاق می‌شود.

۳. به ازای فروش نان، یارانه به حساب نانوا واریز می‌شود. »

مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به آخرین اقدامات برای پرداخت یارانه نان به مردم،‌ گفت: زیرساختی طراحی شده که مردم با کارت‌کشیدن در زمان خرید کالا‌های اساسی در همان زمان یارانه خود را دریافت کنند.

وی افزود، به این شکل که مبلغی از هزینه خرید از یارانه فرد و مبلغی از حساب بانکی‌اش کسر می‌شود. در این روش یارانه فقط به آردی که به دست مردم رسیده تعلق می‌گیرد نه تمام آردهای نانوایی‌ها.

به گفته این مقام مسئول در بانک مرکزی، نیازی به هیچ کارت جدید و حساب بانکی جدید نیست و خرید با کارت‌ بانکی فعلی افراد صورت می‌گیرد. قیمت و شکل خرید نان هم هیچ تغییری نمی‌کند.

محرمیان با اشاره به اینکه، یک هزار و 500 دستگاه پوز در نانوایی‌های استان زنجان برای اجرای طرح وجود دارد‌،گفت: هیچ کارت جدید و افتتاح حساب مجدد نیاز نیست صورت گیرد.

وی افزود، هماهنگی‌های لازم با وزارت ارتباطات انجام خواهد شد تا مشکل نانوایی‌هایی که دسترسی ضعیف ارتباطی دارند، برطرف شود.

آغاز توزیع عادلانه یارانه آرد به صورت آزمایشی در زنجان

مدیرکل روابط عمومی استانداری زنجان گفت: از امروز شنبه، طرح هوشمندسازی یارانه نان سنتی به صورت پایلوت در استان زنجان اجرا می شود.

ورقایی گفت: این طرح از امروز شنبه مورخ ۱۷ اردیبهشت ماه در تمامی نانوایی های سنتی استان زنجان به مرحله اجرا درمی آید.

ورقایی گفت: این طرح به مدت ۳ هفته در زنجان به صورت آزمایشی اجرا شده و پس از رفع نواقص در کل کشور به مرحله اجرا در می آید.

***

واکنش پلیس به ویدیوی درگیری میان یک زن و پلیس

در پی انتشار ویدیویی از درگیری میان ماموران و یک زن مقابل خودروی پلیس، فرمانده انتظامی پایتخت دستور پیگیری صادر کرد.

در توضیحات مرکز اطلاع رسانی پلیس پایتخت که به عنوان اولین واکنش به این ویدیو منتشر شده، آمده است: «سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت، دستورات لازم را در خصوص پیگیری ویژه حادثه دستگیری خانمی را که در منطقه سد لتیان توسط گشت خودرویی پلیس پیشگیری دستگیر و تصاویری از آن منتشر شده صادر کرد.»

روز گذشته ویدیویی از دستگیری یک زن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که در آن نحوه مواجهه پلیس با این زن بحث برانگیز شده بود

***

روایت مخبر از گرانی‌ها و حذف ارز 4200

به گزارش ایرنا، محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور در برنامه تلویزیونی شبکه خبر، از خشکسالی در مناطقی که عمدتاً محل تولید کالاهای اساسی بوده‌اند، جنگ اوکراین که تولیدکننده ۷۰ درصد دانه‌های روغنی و ۳۰ درصد غلات جهان بوده و همچنین جمع‌آوری عجیب کالاهای اساسی در نقاط مختلف دنیا به‌ عنوان عامل کمبود کالا و گرانی یاد کرد.

وی در خصوص افزایش قیمت برخی اقلام در هفته اخیر، منشأ گرانی برخی کالاها را الزامات قانونی بودجه، طرح موضوع حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی و تحولات جهانی عنوان کرد. 

مخبر افزود: برای سال ۱۴۰۰، ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده بود که این رقم در مدت سه تا چهار ماه اول سال مصرف شد. 

وی ادامه داد: دولت یک لایحه دو فوریتی برای ساماندهی و جهت‌بخشی به ارز ترجیحی ارائه کرد که مجلس با فوریت آن مخالفت کرد و به سال ۱۴۰۰ نرسید ولی استفاده از ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی‌ با درخواست دولت و عنایت مقام معظم رهبری تا پایان سال ادامه یافت‌.

معاون اول رئیس جمهور گفت:‌ دولت بر اساس الزام قانونی باید از اول فروردین ۱۴۰۱ اقدام به حذف ارز ترجیحی می‌کرد ولی برای آنکه در ایام نوروز و ماه رمضان مردم متحمل سختی نشوند، این کار در آن مقطع صورت نگرفت.

مخبر افزود: از سویی دیگر با اجرای قانون و به دلیل گرانی آب، برق و گاز و افزایش ارزش افزوده کالاها و نیمایی شدن عوارض گمرکی، به‌طور طبیعی تورم و گرانی به بازار تحمیل می‌شد. 

وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت کالاهای اساسی در دنیا هم شرایط را به‌گونه‌ای کرده بود که حتی برخی کشورهای اروپایی برای اولین بار برخی کالاها را سهمیه‌بندی کردند. 

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت در این شرایط بر اساس الزامات قانونی و برای جلوگیری از کمبود کالاهای اساسی و همچنین مقابله با قاچاق و صدور این کالاها، جهت‌دهی به ارز ترجیحی را در دستور کار قرار داد. 

وی برای نمونه توضیح داد: سال گذشته ۱۵.۶ میلیارد دلار ارز ترجیحی پرداخت شد که برای هر دلار ۲۰ هزار تومان یارانه تخصیص یافت و حاصلضرب این ارقام ۳۱۲ هزار میلیارد تومان می‌شود. 

به گفته مخبر، در سایه این اتفاق برخی افراد به درآمدهای سرشار دست یافتند و میلیون‌ها نفر که به سختی زندگی می‌کنند و برخی آنها حتی در تأمین مسکن مناسب اولیه با مشکل مواجه هستند، از یارانه‌ها هیچ بهره‌ای نبرند. 

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یارانه نان و دارو به هیچ وجه برای هیچ یک از اقشار جامعه حذف نمی‌شود، تصریح کرد: برای نان سنتی یارانه‌ای در نظر ‌گرفته شده که طبق مصوبه مجلس باید به‌صورت کالابرگ‌ الکترونیکی پرداخت شود ‌و برای کالاهای اساسی دیگر نیز مبلغی ماهانه در نظر گرفته شده تا افزایش قیمت‌ها جبران شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین گفت که این کمک‌هزینه‌ها قبل از آزادسازی قیمت‌ها به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. 

***

توصیه کیهان به دولت رئیسی درباره حذف ارز 4200

کیهان نوشت: «فهرست طولانی بی‌تدبیری و سوء تدبیر‌های دولت گذشته، چیزی از مسئولیت دولت مستقر نمی‌کاهد.

اولا رفتار دولتمردان، باید در قالب یک کل به هم پیوسته باشد و پازل راهبرد کلان دولت را تکمیل کند.

ثانیا بدون روشنگری و تبیین لازم، و در شرایط بمباران رسانه‌ای سنگین از سوی جریان تحریف، نمی‌توان مردم را به عنوان پیشران اصلاحات ضروری اقتصادی بسیج و همراه کرد.

ثالثا، باید به موازات اصلاحات، و پیش از آن، تدابیر لازم برای جبران فشار‌ها به مردم، اجرا شود. از طرف دیگر، در کنار اصلاح روند‌های اقتصادی، نباید از مبارزه قاطع و هوشمندانه و بی‌امان با مفسدان اقتصادی و سیاسی که در هم تابیده شده‌اند، غفلت کرد.

غده‌های چرکین اقتصادی که در قالب محرومیت معیشتی و فشار اقتصادی بر طبقات پایین خودنمایی کرده، غالبا در اثر مماشات با مفسدان و سودجویان و زالو صفتان پدید می‌آید. از دو حال خارج نیست. یا باید بر مردم سخت گرفت، یا بر رانت جویان و مفسدان و اخلالگران...باید در کنار اصلاح روند‌های غلط اقتصادی که موجب رانت خواری و قاچاق و... می‌شود، ارتکاب جرائم بزرگ اقتصادی را برای مرتکبان، بسیار پر هزینه کرد.»

***

دولت رئیسی اشتباه دولت روحانی را تکرار نکند

فرهیختگان نوشت: «افزایش سه‌برابری اقلام خوراکی وابسته به آرد در برابر سایر افزایش قیمت‌هایی که این چند سال اقتصاد ایران تجربه کرده است، به‌مراتب تاثیرات کمتری می‌تواند بر سفره معیشتی مردم داشته باشد، اما با وجود این سطح از اهمیت، افکار عمومی در چند روز گذشته میان تمامی نظام مسائل موجود بیشترین واکنش‌های منفی را نسبت به گرانی ماکارونی، نان باگت، نان سنگک و... نشان دادند، به‌حدی که موضوع گرانی این اقلام اکنون تبدیل به مساله نخست کشور شده است.  

حساسیت بالای افکار عمومی در این رابطه می‌تواند برای دولت سیزدهم دو پیام مهم داشته باشد: نخست اگر روند حذف ارز ترجیحی به شیوه کنونی تداوم پیدا کند، تبعات اجتماعی این حذف بیش از آن‌چیزی که دولتمردان متصورند می‌تواند گریبانگیر کابینه در آینده شود و بهتر است دولت حداقل در شیوه اجرایی کردن تصمیم خود تجدیدنظر جدی داشته باشد.

دوم صحبت نکردن با مردم درمورد برخی تصمیمات اقتصادی سیاسی برخلاف تصور برخی دولتمردان نه‌تنها باعث کاهش حساسیت مردم نسبت به اصل موضوع نمی‌شود بلکه برعکس با یک ضریب فزاینده احتمال دارد افکار عمومی با حساسیت بیشتر در مقابل تصمیمات دولت حتی اگر آن تصمیم درست نیز باشد، موضع منفی بگیرند...

 رئیسی 8ماه قبل برنامه اجرایی دولتش برای حذف ارز ترجیحی را معطوف به دو کلیدواژه مهم می‌کند، «مشارکت و اطلاع مردم» و «عدم ایجاد شوک به بازار.» اما در جریان گرانی‌های اخیر همان‌طور که اشاره کردیم نه‌تنها تلاشی برای اقناع افکارعمومی و «مشارکت و اطلاع مردم» صورت نگرفت، بلکه ابتدا با نایاب شدن چند روزه ماکارونی در فروشگاه‌ها و پس از آن افزایش ناگهانی و سه‌برابری قیمت اقلام خوراکی وابسته به آرد به‌ناگاه شوک نیز به بازار مواد غذایی وارد شد.

نکته جالب‌تر این است؛ علاوه‌بر موارد فوق عکس‌العمل‌های بعدی وزرای کابینه در مواجهه با گرانی‌های اخیر نیز نشان می‌دهد در زمینه اجرایی‌شدن سیاست‌های یارانه‌ای دولت سیزدهم برخلاف شعارهای پیشین خود هیچ تفاوتی با دولت روحانی ندارد...

 گرانی نان، ماکارونی و... در این مرحله شاید آنچنان که باید مشابه افزایش سه‌برابری قیمت بنزین در سال98 تاثیر منفی بر معیشت مردم نداشته باشد اما اگر این فرآیند ادامه پیدا کند و گرانی شامل موارد دیگری بشود، ممکن است در آینده دولت رئیسی نیز با چالش‌های دولت روحانی در زمینه اعتراضات مردمی روبه‌رو شود.»

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۹۲۷۲۱۲۱:۲۳:۰۹ ۱۴۰۱/۲/۱۷
رهبری در دیدار با دانشجویان کشور فرمودند دشمن کارش کوچک نشان دادن کارهای بزرگ صورت گرفته در انقلاب و همچنین بزرگ‌نمایی مشکلات کشور به قصد ناامید ساختن مردم است. متاسفانه این ادبیات امروزه در گفته‌ها و نوشته برخی ها فراوان دیده می‌شود.
ناشناس۲۴۹۲۷۲۲۲۱:۲۳:۴۴ ۱۴۰۱/۲/۱۷
از رؤسای قوا درخواست می‌شود به نامه و دغدغه 2500 استاد دانشگاه‌ در مورد پایان دادن به ولنگاری فضای مجازی پاسخ دهند و نگذارند بیش از پیش هر روز جوانانی به قتلگاه بی‌هویتی سوق یابند.
ناشناس۲۴۹۲۷۲۴۲۱:۲۴:۳۳ ۱۴۰۱/۲/۱۷
کسانی که در شرایط کرونایی کشور به میزان مشارکت مردم در انتخابات کشورمان ایراد می‌گرفتند به میزان رای مردم فرانسه به ماکرون(که نماینده 38 درصد واجدین شرایط و 27 درصد مردم فرانسه است) چه پاسخی دارند؟
ناشناس۲۴۹۲۷۲۵۲۱:۲۵:۱۶ ۱۴۰۱/۲/۱۷
در بحث رشد جمعیت باید اولویت ویژه‌ای برای حمایت‌های همه‌جانبه از زنان نابارور صورت گیرد که هزینه‌های سنگینی را متحمل می‌شوند و بعضا نتیجه‌ای هم نمی‌گیرند.
ناشناس۲۴۹۲۷۲۷۲۱:۲۶:۰۱ ۱۴۰۱/۲/۱۷
بعد از گذشت چند روز از انتشار توئیت یک فرد مدعی عدالت‌خواهی معلوم‌الحال علیه رئیس‌‌محترم مجلس مشخص شد قصدی در این کار وجود داشته تا فردی را که سال‌ها برای مردم و کشور خدمت کرده و در این راه شب و روز نداشته به واسطه اشتباه فرزندش در نزد افکار عمومی جامعه بسوزانند و اینگونه انتقام بگیرند.
ناشناس۲۴۹۲۷۲۹۲۱:۲۸:۲۹ ۱۴۰۱/۲/۱۷
از مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی بپرسید، رساندن نرخ ارز از 3700 تومان به بالای 26 هزار تومان، بدهی بانکی از 13 هزار میلیارد به 96 هزار میلیارد،‌ تحمیل رکود در بخش مسکن و تولید تورم 230 درصدی، کوتاهی در اصلاح نظام بانکی،‌ 9 برابر کردن نقدینگی تورم‌ساز، واگذاری شرکت‌ها و کارخانه‌ها به رانت‌خواران! فسادهای ده هزار میلیاردی و اختلاس 16 هزار میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان در کدام دولت رخ داد؟ آیا شما حتی به یکی از این موارد طی 8 سال گذشته اعتراض کردید؟!
ناشناس۲۴۹۲۷۳۲۲۱:۲۹:۳۷ ۱۴۰۱/۲/۱۷
با وجودی که 8 ماه بیشتر نیست دولت جهادی و انقلابی شکل گرفته و شبانه‌روز در تلاش برای گره‌گشایی است و در رفع برخی مشکلات برای مسئولان خود مهلت تعیین می‌کند اردوگاه رسانه‌ای دشمنان مردم دائم به تحریف،‌ تخریب و تهمت‌پراکنی مشغول است تا آنان را نسبت به نظام و دولت مردمی دلسرد کند.
ناشناس۲۴۹۲۸۴۳۲۳:۰۹:۲۱ ۱۴۰۱/۲/۱۷
از وزیر محترم اقتصاد درخواست میشود طرح مشروعیت سنجی اموال و دارایی های تمامی مدیران و مسولان بانکی را که از اول انقلاب تا به حال مسولیت داشته اند اجرایی فرمایند
ناشناس۲۴۹۲۸۴۸۲۳:۱۱:۲۳ ۱۴۰۱/۲/۱۷
اتفاقا راه دولت قبلی را نمی خواهند ادامه دهند که جراحی اقتصادی را عملیاتی می کنند آینده روشن هست اگر کامل اجرا شود
ناشناس۲۴۹۲۸۵۸۲۳:۱۶:۵۸ ۱۴۰۱/۲/۱۷
فشار تحریم ها باعث شده که یکبار با بورس جیب مردم را بزنند یکبار با بنزین یکبار با مالیات های کذایی یکبار با نوسان دلار
ناشناس۲۴۹۲۹۵۸۰۰:۴۲:۴۱ ۱۴۰۱/۲/۱۸
بجای ملی کردن ثروت های حرام و نامشروع و ایجاد تعادل اقتصادی نرخ کالا ها را دستکاری می کنید
ناشناس۲۴۹۳۰۵۵۰۴:۳۷:۵۲ ۱۴۰۱/۲/۱۸
حرف نزنن بهتره هر کدومشون یه حرف میزنن که متناقضه ولی وسطش میگن نگران نباشید همه چی میخوان چند برابر کنن ولی نگران نباشید آرد گران میکنیم نگران نباشید و.... حرف نزدن اینجوری خیلی خیلی بهتره
ناشناس۲۴۹۳۰۶۶۰۵:۲۰:۴۳ ۱۴۰۱/۲/۱۸
مردم دراین دولت وان دولت درحال له شدن هستند خروجی کار که رضایت مردمی هست آیا نباید لحاظ شود در این کشور هر زمان به بهانه مبارزه با قاچاق فشار شدید بر مردم مستضعف وارد شده که آخر الامر باز هم طبقه مرفه سود بردند
ناشناس۲۴۹۳۱۲۸۰۷:۳۷:۵۶ ۱۴۰۱/۲/۱۸
جالبه که اینقدر که قالیباف بخاطر خرید فرزندش انتقاد شنیده شخص پرزیدنت روحانی بخاطر عبای ایتالیایی و پنکه خاص و کولر گازی کنار استند سخنرانی نشنیده.
ناشناس۲۴۹۳۱۳۷۰۷:۴۵:۲۸ ۱۴۰۱/۲/۱۸
مثل قیمت بنزین که افزایش نیافت ولی سهمیه ای شد و سهمیه ها هم هر روز کمتر از دیروز. همین طرح را در اینترنت و خالا میخواهند در نان اجرا کنند. با پنبه سر می برند.
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. مدینه فاضله موهوم؟!

 2. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 3. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 4. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 5. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 6. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 7. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

 8. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

 9. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

 10. رئیس دفتر صدام مُرد

 11. یک فروند جنگنده شکاری در اصفهان سقوط کرد

 12. مدیرعامل تراکتور: افرادی که در تبریز سنگ زدند، هواداران تیم‌های رقیب بودند!

 13. هنر هندوانه فروش !

 14. اولین فیلم از دوربین مداربسته هنگام ریزش متروپل

 15. جزئیات کشف نوزاد ۲ روزه از سطل زباله‌ای در نازی آباد

 16. توضیحات یارانه ای عبدالملکی درباره درآمد فرزندان مجرد

 17. برخورد اتوبوس با پنج خودرو در كرج‌‌ ‌‌

 18. ۳۲ میلیون حق ثبت برای ۱۱۰ سکه مهریه؟!/ هشدار نسبت به عدم ثبت «رسمی» ازدواج در پی تعیین «حق ثبت»

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. مدینه فاضله موهوم؟!

 3. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 6. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 7. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

 8. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 9. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 10. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 11. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 12. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 13. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 14. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 15. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 17. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 18. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

 19. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 20. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 21. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 22. سقف افزایش اجاره بهای مسکن در تهران مشخص شد

 23. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 24. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 25. اتهامات عجیب یک وکیل

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 3. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 4. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 5. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 6. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 7. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

 8. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

 9. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

 10. روحانی: نیاز امروز کشور گشایش اقتصادی، رفع عزتمندانه تحریم‌ها و سرمایه‌گذاری‌ داخلی و خارجی است

 11. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

 12. خطیب نمازجمعه تهران: قوه قضاییه با مفسدانی که باعث افزایش اجاره بها می شوند برخورد کند

 13. انتقاد شدید کیهان از رشیدپور

 14. سرلشکر سلامی: سپاه انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهد گرفت

 15. امانت بودن قدرت و ودیعه الهی بودن اعتراض

 16. مراسم وداع با پیکر شهید صیاد خدایی

 17. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

 18. دادستان کل کشور: مردم را باید مرتب در جریان روند اصلاحات اقتصادی قرار داد

 19. توییت فعال رسانه ای خارج از کشور درباره ترور شهید صیادخدایاری

 20. سلام فرمانده 

 21. توضیحات سردار شکارچی درباره ترور شهید صیادخدایی/ دستور اژه‌ای درباره بازار خودرو/ نظر علی مطهری درباره طرح اصلاح یارانه‌ها

 22. چرا بیت رهبری در خیابان جمهوری بنا شد؟

آخرین عناوین

بلیط هواپیما