گوشت تولیدی عشایر بیش از یک‌ میلیارد دلار ارزش دارد

گروه اقتصادی الف،   4010207056

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با تامین زیرساخت های لازم و پرداخت تسهیلات مورد نیاز ظرف ۴ تا ۵ ماه می توان تولید گوشت عشایر را ۱۰ درصد افزایش داد.

گوشت تولیدی عشایر بیش از یک‌ میلیارد دلار ارزش دارد

آقای عباس پاپی زاده رئیس سازمان امور عشایر و معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گویی به میزان تولید گوشت عشایر و تاثیر آن در کاهش واردات و خروج ارز از کشور اشاره می‌کند.

باشگاه خبرنگاران‌جوان: عشایر چند درصد گوشت مورد نیاز کشور را تامین می کنند؟

آقای پاپی زاده: عشایر کشور بیش از ۲۵ درصد گوشت قرمز مورد نیاز را تامین می‌کنند که بالای یک میلیارد دلار ارزش تقریبی تولید است.

سالانه بخشی از گوشت مصرفی مورد نیاز از طریق واردات تامین می‌شود، در صورتی که اگر عشایر تولید نمی‌کردند، حداقل یک میلیارد دلار باید گوشت وارد می‌کردیم که در شرایط خاص اقتصادی به سبب شرایط تحریم، حفظ ارز کشور از جمله کارهای مهم و اساسی است که در بحث اقتصاد مقاومتی باید مد نظر قرار دهیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: برای افزایش تولید گوشت مورد نیاز از طریق جامعه عشایر چه اقدامات حمایتی باید صورت گیرد؟

آقای پاپی زاده: تولید یکی از موضوعات مهم وزارت جهاد است که در برنامه وزیر جهاد به خوبی بر این نکات توجه شده و همواره یک سری خدمات همچون راه و آب از طریق سازمان امور عشایر موظف به انجام هستیم.

با توجه به آنکه حدود ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری داریم، اما اکثرا راه هایی است که سال ها به دلیل کمبود بودجه امکان بازسازی و مرمت آن وجود نداشته و قسمت زیادی هم تخریب شده است که با این وجود جاده ها نیاز به مرمت اساسی دارند.

اگر هر کیلومتر ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار بخواهد، رقمی بالغ بر ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است تا بتوانیم مشخصات فنی و استاندارد برای جاده‌ها فراهم کنیم که برای سازمان امور عشایر این رقم بزرگ است که در نتیجه اعتبارات باید در سازمان امور عشایر دیده شود.

با توجه به آنکه ۱.۵ میلیون نفر جمعیت عشایر کوچکنده است، بنابراین در بازه زمانی پنج ساله اعتباری بالغ بر ۲۵ هزار تا ۳۰ هزار میلیارد تومان نیاز است تا بتوانیم وضعیت فعلی سطح تامین استاندارد آب شرب مورد نیاز عشایر را ارتقا دهیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: مشکلات پیش روی جامعه عشایر چیست؟

آقای پاپی زاده: در حال حاضر ۱۰۰ درصد آب شرب مناطق شهری و بالای ۹۰ درصد جمعیت روستایی بهداشتی و استاندارد است، اما در خصوص جامعه عشایر رعایت نشده است.

در حال حاضر ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت عشایر از برق استفاده می کنند که به دلیل اعتبارات اندک سازمان عشایر سال ها طول خواهد کشید.

باشگاه خبرنگاران جوان: چند درصد نهاده مورد نیاز وارداتی و چند درصد علوفه در مرتع تامین می شود؟

آقای پاپی زاده: در شرایط مساعد بارندگی و مراتع مناسب تنها ۵ درصد علوفه مورد نیاز وارداتی است، اما در شرایطی که مراتع از ظرفیت لازم برخوردار نیستند، همانند سال گذشته ۵۰ تا ۶۰ درصد علوفه مورد نیاز از خارج تامین می شود‌.

براساس قانون بودجه ۱۴۰۰ که در مجلس سال گذشته مصوب شد، دولت مجاز بود که ۸ میلیارد تومان برای کالاهای اساسی از جمله نهاده تامین اعتبار کند که به دلیل وضعیت خشکسالی این اعتبار در نیمه اول سال تمام می شود که با پیگیری صورت گرفته ارز مورد نیاز ۶ ماهه دوم تامین شد.

بنابر آمار سال ۹۹، ۵۳۰ هزار تن و ۱۱ ماهه سال گذشته ۷۱۰ هزار تن نهاده از طریق واردات تامین شد که برآوردها حاکی از آن است که در ۱۲ ماهه سال قبل میزان واردات به ۸۰۰ هزار تن برسد که در مقایسه با سال قبل ۵۵ تا ۶۰ درصد افزایش تامین علوفه داشتیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا برنامه ای در خصوص افزایش تولید گوشت قرمز دارید؟

آقای پاپی زاده: در حال حاضر ۲۵ درصد گوشت مورد نیاز از طریق جامعه عشایر تامین می شود، اما حوزه عشایر این آمادگی وجود دارد که با تامین تسهیلات مورد نیاز برای خرید دام، نهاده و علوفه مورد نیاز ظرف مدت زمان ۴ تا ۵ ماه میزان تولید را افزایش داد.

واردات گوشت از زمان ثبت سفارش، تامین ارز و انجام فرایند کشتار ۳ تا ۴ ماه طول می کشد، در حالی که اگر تسهیلات لازم در اختیار عشایر قرار گیرد ظرف همین مهلت زمانی می توان کسری نیاز کشور را جبران کرد.

در حال حاضر ۲۰۰ راس دام در اختیار جامعه عشایر است که در یک بازه زمانی بسیار کوتاه و بدون اتلاف وقت این امکان وجود دارد که ۱۰ درصد میزان تولید را افزایش دهند.

باشگاه خبرنگاران جوان: با توجه به افزایش جهانی غلات، قیمت تمام شده فعلی دام چقدر است؟

آقای پاپی زاده: قیمت دام در شهریور بسیار پایین بود و تنها نیمی‌از هزینه های تولید عشایر را پوشش می داد، به همین خاطر تعدادی از عشایر به دلیل آنکه نتوانستند هزینه هایشان را تامین کنند، ورشکست شدند و اقدام به خروج از جامعه عشایری کردند و در نتیجه حاشیه نشین شهرها شدند که این موضوع آسیب جدی به اقتصاد کشور می زند.

در شهریور ۱۴۰۰ با کاهش شدید قیمت دام، نرخ هر کیلو دام زنده به ۴۲ تا ۴۵ هزار تومان رسید که این موضوع مشکلاتی برای عشایر بوجود آورد که خوشبختانه با سیاست وزارت جهاد و تاکید وزیر جهاد از طریق پشتیبانی امور دام خرید حمایتی در دستور کار قرار گرفت.

سیاست خرید حمایتی دام از دامدار و جامعه عشایر موجب شد تا قیمت هر کیلو دام به ۶۸ تا ۷۵ هزار تومان برسد. ناگفته نماند در شرایطی که دام با نرخ ۴۵ هزار تومان از دامدار خریداری می شد به دلیل وجود واسطه و دلال، گوشت ارزان به دست مصرف کننده نمی رسید.

آمارها نشان می دهد که قیمت تمامی کالاها با احتساب تورم سال ۹۷ تاکنون ۲ تا ۳ برابر رشد داشته، اما گوشت جز کالاهایی بوده که به خاطر سیاست های حمایتی کمترین افزایش قیمت را داشته است.

باشگاه خبرنگاران جوان: آینده بازار گوشت و صنعت دامپروری را چگونه پیش بینی می کنید؟

آقای پاپی زاده: بنابر پیش بینی های قبلی در برخی ماه های سال همچون رمضان مصرف گوشت بالاست و از طرفی دام مازاد در این ایام نداریم، به همین خاطر مسئولان تنظیم بازار تصمیماتی مبنی بر واردات ۱۰ هزار تن گوشت گوسفندی اتخاذ کردند.

در برخی ایام سال به سبب مازاد تولید روی دست تولیدکننده صادرات باید انجام شود، اما در برخی ماه‌ها برای برقراری تعادل بازار باید واردات انجام شود تا تولیدکننده و مصرف کننده دچار آسیب نشوند.

قیمت غلات از جمله نهاده‌های دامی در ماه‌های اخیر افزایش قیمت در بازارهای جهانی داشته و پیش بینی می‌شود که با استمرار این روند قیمت گوشت دچار نوساناتی شود، از این رو دولت به دنبال آن است که بعد از ابلاغ کامل بودجه تمهیداتی بیندیشد تا نوسانات کنترل شود.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

  4. معمای تورم خرداد ماه !

  5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

  7. دزدی از کامیون در حال حرکت

  8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  9. رعیتی با زندگی شاهانه !

  10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  16.  ریشه‌ها را بخشکانید !

  17. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

  18. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

  19. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  20. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

  21. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

  22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

  23. پلیس شیراز: کشف حجاب در پایان مراسم اسکیت‌بازان رخ داد  

  24. همسایه عزیزم‌ افغانستان تسلیت

  25. به این میگن اعتماد بنفس

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما