ایزدخواه: وزارت صمت به‌جای سیاست‌گذاری صنعت خودرو بنگاه‌داری می‌کند

گروه سیاسی الف،   4010106074

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است که بیش از دو دهه است که وزارت صنعت، معدن و تجارت نگاه بنگاه‌سالارنه را جایگزین سیاست‌گذاری صنعتی در زمینه خودرو کرده است و با این شرایط خبری از رفاه مشتری، افزایش کیفیت و بهره‌وری، و نوآوری نخواهد بود.

ایزدخواه: وزارت صمت به‌جای سیاست‌گذاری صنعت خودرو بنگاه‌داری می‌کند
روح الله ایزدخواه در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اتمام حجت رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی مبنی بر عدم شماره‌گذاری خودروهای ایرانی در صورت اصلاح نکردن اشکالات خودروها گفت: نگاه بنگاه‌داری در وزارت صنعت، معدن و تجارت نگاه غالب است. همه دغدغه مسئولان وزارت صمت، چرخیدن چرخ بنگاه خودروساز است. هم و غم وزیر و معاون وزیر این است که خودروساز ضرر و زیان نبیند و این نگاه از چند دهه پیش وجود داشته است؛ بنابراین محدود به این دولت و این دوره نمی‌شود.

وزارت صنعت، معدن و تجارت به جای سیاست‌گذاری، بنگاه‌داری می‌کند

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم با بیان اینکه وضعیت وزارت صمت از دهه هفتاد بدین شکل است، گفت: وزارتخانه به‌جای سیاست‌گذاری صنعتی، بنگاه‌داری صنعتی را مدیریت می‌کند. تا زمانی که در بر این پاشنه می‌چرخد، خبری از رفاه مشتری، افزایش کیفیت و بهره‌وری، و نوآوری در عمل اتفاق نمی‌افتد. نگاه بنگاه‌داری بر ضد سیاست‌گذاری صنعتی است. این هم ربطی به این ندارد که وزارت صمت سهامدار هست یا نه. مسئله اینجاست که صنعت خودرو در کشور متولی ندارد و باید سامان‌دهی شود.

نوآوری در خودسازی ایران به حاشیه رفته است

نماینده مردم تهران در مجلس درباره وضعیت کیفیت و نوآوری خودروی ایرانی گفت: در دنیا خودروساز موفقی را پیدا نخواهید کرد که یک فصل جدی مبتنی بر سیاست نوآوری نداشته باشد. نوآوری در خودروساز ما در حاشیه است. ممکن است اقدامات نمایشی صورت گیرد اما در صدر هم وغم وزیر و معاون وزیر نیست. خودرو صنعت حساس به نوآوری و مبتلا به رقابت شدید جهانی است.

ایزدخواه با مطرح کردن این پرسش که حقوق مصرف‌کننده یا مشتری در سیاست‌گذاری کجاست، گفت: سال گذشته در خودروی جدیدی که سایپا تولید کرده بود، اجحاف واضحی نسبت به مصرف‌کننده یا مشتری وجود داشت. قرارداد و قیمت یکجانبه بود و هیچ اعتراضی پاسخ داده نشد. حتی مجلس به این موضوع ورود کرد و دستگاه‌ها را دعوت کردیم اما هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای داده نشد. تولید داخل با حمایت مشتری رونق می‌گیرد.

فرمان وزارت صمت در زمینه خودرو کج شده است
نگاه بنگاه‌سالارانه ریشه‌کن شود

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم با اشاره به ضروت حقوق مصرف‌کننده خودرو ایرانی گفت: حقوق مصرف‌کننده دست کم باید به اندازه حقوق ضرر و زیان خودروساز اهمیت داشته باشد. کوچک‌ترین اعتراض از سوی مردم باید رسیدگی فوری شود. بیش از دو یا سه دهه است که فرمان وزارت صمت در زمینه خودرو کج شده است و نیازمند بازسازی اساسی است. با اقدامات روزمره، برنامه‌های وصله پینه‌ای یا موقتی اتفاقی نخواهد افتاد. وزیر صنعت، معدن، و تجارت دولت سیزدهم باید غلبه نگاه بنگاه‌سالار خودروسازی را ریشه‌کن کند.

فاطمی امین خودش را درگیر صورت‌های مالی خودروسازان نکند

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ضرورت رسیدگی نکردن به ضرر و زیان خودروسازهای داخلی سخن به میان آورد و گفت: وزیر صمت باید ضرر و زیان شرکت‌ها را به گردن خودشان بیندازد و خودشان را درگیر سود و زیان شرکت‌ها نکنند. وزیر نباید وقتش را در راستای وضعیت صورت‌های مالی خودسازان تلف کند. نقطه تمرکز وزیر باید بر شاکله صنعت، افزایش کیفیت و نوآوری بگذارد. ما هم در دولت قبل و هم در دولت فعلی به وزرا راه را نشان دادیم اما تا کنون جلساتمان قانع‌کننده نبوده است.

ایزدخواه با اشاره به پیگیری مجلس در زمینه واردات خودرو گفت: واردات خودرو هم یک اقدام تسکینی و برای کاهش التهاب بازار است؛ وگرنه ما هم راهکار اصلی را واردات نمی‌دانیم. امیدوارم دولت سیزدهم وضعیت خودرو را سامان دهند. نگرش وزارت صمت باید تغییر کند. به نظرم، سهام‌داری دولت مسئله اصلی خودرو در کشور نیست.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. برای جلب اعتماد مردم به کالاهای داخلی هیچ تلاشی صورت نگرفته است

 2. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 3. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 4. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 5. یک جنجال بی ثمر در تایوان!

 6. بر عمر اسرائیل ما حکم پایانیم؛ رجزخوانی حماسی میثم مطیعی

 7. روغن موتور هم به سرنوشت روغن خوراکی دچار شد؟

 8. طرح «دارویار» دست قاچاقچیان دارو را کوتاه خواهد کرد

 9. چرا ترور رهبر القاعده بزرگترین شکست سیاست خارجی دولت بایدن است؟

 10. جلسه با هیات امنای سازمان بازنشستگی برای تعیین افزایش حقوق بازنشستگان برگزار شد

 11. آیا امام حسین (ع) را شیعیان کشتند؟!

 12. هنگام اسباب کشی حواستان به کلاهتان باشد!

 13. نقد سلطان چاپ پول به دولت سیزدهم و پاسخ "رستم" / آقای همتی خبرهای خود را از BBC نگیرید

 14. محاسبات اشتباه اسرائیل در حمله به غزه 

 15. رجزخوانی میثم مطیعی اینستاگرام را عصبانی کرد

 16. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

 17. ریشه گرانی های اخیر با یک وزارتخانه جدید خشک می شود؟!

 18. هجوم مردم و استقبال هواداران محمدرضا گلزار در یک عزاداری

 19. حسن روحانی: امام حسین (علیه‌السلام) به فکر دشمنانش بود

 20. راه نجات از کج‌اندیشی‌ها درباره عاشورا چیست؟!

 21. بندری که یک فرصت طلایی به ایران داده است

 22. «میر» مسکو در ایران/ عملیات حذف دلار در حال تکمیل

 23. پشت پرده ویدیوی منتشر شده از یک زن روی خودروی پلیس

 24. پاسخ گنجی به زیبا کلام

 25. کارنامه اقتصادی دولت در یک‌سال

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما