۳/۰۰۰/۰۰۰بمب متحرک کرونا در تهران

گروه اجتماعی الف،   4001216020 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

خبرهای رسیده نشان می‌دهد تاکنون حدود ۱۱میلیون تهرانی دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، با درنظر‌گرفتن جمعیت ۱۴میلیونی استان تهران، ۳میلیون نفر در این استان، هنوز هیچ واکسنی علیه کرونا نزده‌اند.

۳/۰۰۰/۰۰۰بمب متحرک کرونا در تهران

همشهری: آخرین خبرها حکایت از تزریق دوز اول واکسن کرونا به حدود 11میلیون جمعیت استان تهران دارد. براساس اعلام فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران به همشهری، تاکنون 24میلیون‌و900هزار دوز واکسن در این استان تزریق شده که سهم دوز اول، 10میلیون‌و800هزار، دوز دوم 9میلیون‌و700هزار و دوز سوم 4میلیون‌و900هزار بوده است. به‌گفته علیرضا زالی، با این وضعیت بخش قابل‌توجهی از تهرانی‌ها واکسینه شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا نوروز نزدیک به 94درصد از جمعیت تهران دوز اول واکسن، بیش از 80درصد دوز دوم و 60درصد افراد دارای شرایط هم دوز سوم را تزریق کنند. بر این اساس با درنظر‌‌گرفتن جمعیت استان تهران که بنا بر اطلاعات سامانه آماری استان تهران سازمان برنامه و بودجه کشور، کمی بیش از 14میلیون تومان است، 3میلیون نفر در این استان، هنوز هیچ واکسنی علیه کرونا نزده‌اند.

روند نزولی اومیکرون در تهران
آخرین گزارش‌‌ها حکایت از نزولی‌شدن شیب ابتلا به کرونا در پایتخت دارد؛ به‌طوری‌که در روزهای اخیر حدود 35درصد از موارد ابتلا در مقایسه با هفته گذشته کاهش پیدا کرده است. براساس اعلام ستاد مقابله با کرونای استان تهران، پذیرش سرپایی بیش از دوبرابر کم شده و به کمتر از 5هزار نفر در روز رسیده است. موارد بستری جدید هم حدود ۴۰۰نفر است و از ۲۹۰۰بیمار بستری در بیمارستان‌‌ها حدود هزار نفر در بخش مراقبت‌های ویژه و حدود 2هزار نفر در بخش‌های عادی بستری‌اند. البته تهران مانند بسیاری از شهرهای کشور هنوز به‌صورت کامل از پیک ششم خارج نشده و آمار فوتی‌ها همچنان بالاست اما به تأکید متخصصان حوزه بهداشت و درمان، این آمارها احتمالا از هفته آینده نزولی می‌شود؛ هر‌چند که باید بیماران بدحال در آی‌سی‌یوها را هم درنظر گرفت که احتمال مرگ آنها وجود دارد. در پیک ششم با کرونای اومیکرون کودکان به‌شدت درگیر بیماری شدند اما حالا آمار ابتلا در کودکان تهرانی هم کم شده و به ۱۰درصد رسیده است، با این حال این گروه سنی همچنان در معرض خطرند و به‌گفته علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران، هنوز واکسیناسیون آنها تکمیل نشده و کودکان زیر 6سال هم به‌دلیل آغاز‌نشدن واکسیناسیون برای آنها در معرض خطر قرار دارند. به استناد آمارها، واکسیناسیون در تهران روی عدد خوبی قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به مرز 100درصد برای تزریق دوز اول برسد، با این حال همچنان نگرانی از اوج دوباره بیماری در آستانه تعطیلات نوروز و تکرار وضعیتی مشابه فروردین1400 وجود دارد که منجر به پیک چهارم بعد از تعطیلات نوروز امسال شد. در همین وضعیت اما فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران در گفت‌وگو با همشهری تأکید می‌کند که با توجه به 2پارامتر واکسیناسیون و عبور از پیک ششم کرونا تا پایان سال، تعطیلات نوروز1401 وضعیتی متفاوت نسبت به سال گذشته خواهد داشت. زالی به روند نزولی پیک ششم در تهران اشاره می‌کند با این توضیح که: «هر چه به سال جدید نزدیک‌تر می‌شویم، آمار بستری‌‌ها هم کمتر می‌شود، پیش‌بینی می‌شود که نوروز امسال با پشت سر گذاشتن پیک ششم آغاز می‌شود.»

کاهش محدودیت‌ها وابسته به رفتار مردم
زالی‌ در پاسخ به این سؤال که با توجه به گزارش‌هایی از شیوع زیرسویه جدید اومیکرون یعنی BA2 آیا احتمال طغیان بیماری پس از تعطیلات به‌دلیل سفرهای خارجی و داخلی و حتی دورهمی‌های خانوادگی وجود دارد یا خیر؟ هم می‌گوید: «ما علاوه بر واکسیناسیون، با ایجاد آنتی‌بادی در بدن افراد به‌دلیل ابتلای گسترده، روبه‌رو هستیم که می‌تواند مانعی در برابر ابتلای دوباره آنها باشد. به همین دلیل امسال محدودیت‌های کمتری برای سفرهای نوروزی درنظر گرفته شد تا مردم با آرامش بیشتری بتوانند سفرهای نوروزی را داشته باشند. البته این سناریویی است که اکنون با توجه به روند کاهشی ابتلا به کرونا در تمام دنیا درنظر گرفته‌ایم اما اگر در سطح جهانی جهش‌های جدید رخ دهد که منجر به طغیان بیماری شود، قطعا شرایط تغییر خواهد کرد.» به‌گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران، تداوم این کاهش محدودیت‌ها وابسته به رفتار مردم است و اگر تا شروع سال آینده و در روزهای پایانی سال، مشارکت بیشتری از سوی آنها برای دریافت دوز سوم وجود داشته باشد، قطعا شرایط مطلوب‌تری در آغاز سال جدید وجود خواهد داشت. به‌گفته او، استقبال کم از دوز سوم و کاهش فرایند واکسیناسیون می‌تواند شرایط متفاوت‌تری ایجاد کند و ایمنی جمعی را کاهش دهد. زالی‌ همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا مدیریت کرونا با تکیه بر واکسیناسیون و امیدواری به رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم انجام شدنی است، می‌گوید: «واکسیناسیون پارامتر و فاکتور مهمی در مقابله با کووید-19 است. در بسیاری از کشورهای دنیا حذف برخی محدودیت‌های اجتماعی، صرفا پس از تکمیل واکسیناسیون در حال انجام است. رعایت پروتکل‌ها هم وابسته به رفتار مردم است. سفر‌رفتن، به‌تنهایی خطرناک نیست اما اگر سفرهای نوروزی همراه با تجمعات بسیار متراکم مردم و خانواده‌ها در فضای مسقف بدون تهویه مناسب و کافی باشد، با توجه به اینکه در استفاده از مکان‌های تجمعی احتمال انتقال بیماری بیشتر خواهد بود، ممکن است باز هم با طغیان بیماری مواجه شویم. هنوز کووید-19 در عرصه جهانی ریشه‌کن نشده و چرخش ویروس در کشور ما هم ادامه دارد. به همین دلیل شرکت‌کردن در این تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی می‌تواند دوباره افراد را در معرض خطر قرار دهد، به‌ویژه سالمندان و کودکان زیر 6سال را که هنوز واکسیناسیون آنها آغاز نشده است.» به‌گفته این مسئول، مقالات تأیید‌نشده‌ای هم وجود دارد که نشان می‌دهد سفر‌کردن روی ایمنی فرد تأثیر می‌گذارد، اما مسئله اینجاست که در سفر، افراد ممکن است کمتر به رعایت مسائل بهداشتی توجه کنند. بنابراین براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا افراد باید 3دوز واکسن را دریافت کرده‌ باشند. این مسئله می‌تواند در کاهش سفرهای نوروزی مؤثر باشد، چرا‌که این افراد مصونیت بیشتری خواهند داشت.

نگرانی از سفرهای خارجی
مینو محرز، عضو کمیته علمی کشوری کرونا هم معتقد است که با توجه به کاهش مراجعات و بستری‌های روزانه، کشور از پیک ششم عبور کرده و تداوم این وضعیت در هفته ‌آینده وابسته به رفتار مردم خواهد بود. او به ایلنا گفته: «در عید نوروز با خطر افزایش دوباره موارد ابتلا مواجهیم و ضرورت دارد که مردم تعطیلات عید را مدیریت کرده و دید و بازدیدها را کم کنند.» محرز با تأکید بر ضرورت تکمیل واکسیناسیون هم اعلام کرده: «در برخی‌ شهرها و کشورها که واکسیناسیون 3 نوبت به خوبی انجام شده، موج ششم به سرعت فروکش کرد اما در برخی نقاط هم به‌صورت پلکانی سیر نزولی داشت، در نتیجه معلوم نیست تا عید لزوما با سرعت به سمت نزولی‌شدن موج برویم. اگر واکسیناسیون نبود، اومیکرون با این قدرت سرایت بسیار بالا بیداد می‌کرد و تعداد بسیار زیادی بستری و مرگ‌ومیر داشتیم. بنابراین هیچ‌کس نباید از زدن واکسن اهمال کند، نوع آن هم فرقی ندارد.» او همچنین درباره خطرات ورود زیرسویه اومیکرون؛ BA2 به کشور با توجه به سفرهای نوروزی هم گفته: «در کشورهای دیگری که پیک اومیکرون پایین آمده، هنوز این زیرسویه موجب افزایش آمار و برگشت پیک نشده اما از آنجا که آینده این ویروس معلوم نیست، ممکن است با مسافرت‌هایی که به خارج از کشور صورت می‌گیرد، این زیرسویه وارد کشور شده و با افزایش آمار مواجه شویم. در ایران تاکنون صرفا سویه BA1 شناسایی شده، اما هیچ جای دنیا از این زیرسویه در امان نیست.»

نگرانی از واریانت‌ جدید در کشورهای فقیر
با این حال اما مسعود یونسیان، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید که نگرانی زیادی از زیرسویه جدید اومیکرون یعنی BA2 وجود ندارد و باید نگران شکل‌گرفتن یک واریانت جدید از کشورهای واکسینه‌نشده و فقیر بود. یونسیان درباره این ‌زیر‌سویه جدید به همشهری می‌گوید: «براساس اطلاعاتی که هفته گذشته جمع‌بندی شده، در زمینه سرایت‌پذیری این زیرسویه شواهد معتبری از افزایش آن وجود دارد اما در زمینه شدت بیماری و مرگ‌ومیر و همچنین فرار این سویه از واکسن و تست‌های تشخیصی، تا هفته گذشته هیچ تفاوتی گزارش نشده است.» او در پاسخ به این سؤال که آیا زیر‌سویه جدید اومیکرون می‌تواند در کوتاه‌مدت منجر به بیمار‌شدن دوباره افراد شود هم توضیح می‌‌دهد: «در این‌باره اطلاعات کامل نیست اما BA1، BA1.1، BA2 و BA3، زیرسویه‌های اومیکرون هستند و این نگرانی در جامعه‌ای وجود دارد که هنوز اومیکرون را تجربه نکرده و بیشتر در معرض خطر BA2 قرار می‌گیرد اما در ایران که بیشتر مردم نوع BA1 این واریانت کرونا را تجربه کرده‌اند، به‌نظر نمی‌رسد که شانس ابتلای مجدد به کرونا با نوع اومیکرون بالا باشد. حتی اگر شانسی برای ابتلای مجدد هم درنظر بگیریم، احتمالا نوع خفیف بیماری وجود خواهد داشت.»‌ این عضو کمیته علمی کرونا در وزارت بهداشت مهم‌ترین نگرانی را رقم‌خوردن یک واریانت جدید در جهان می‌داند و می‌گوید: «با توجه به تکمیل‌نشدن واکسیناسیون در کشورهای آفریقایی و فقیر چنین احتمالی وجود دارد.»‌ یونسیان البته وضعیت فعلی کرونای کشور را هم ناپایدار می‌داند و می‌گوید: «با توجه به شیوع زیرسویه‌های اومیکرون تحت عنوان BA2 در برخی کشورها، احتمال صعودی‌شدن دوباره آمار بیماری در ایران هم وجود دارد. برخی کشورها که قله موج اول با زیرسویه BA1 را پشت سر گذاشته بودند، با فاصله چند هفته وارد پیک BA2 شدند، به همین دلیل ممکن است دوباره آمار ابتلا در کشور ما هم بالا برود.» به‌گفته یونسیان مهم‌ترین کار در شرایط فعلی حمایت از بیمارستان‌ها از نظر تجهیزات، دارو و ریکاوری پرسنل درمانی است تا به بیماران خدمت‌دهی مناسب داشته باشند: «همچنان باید نکات پیشگیرانه رعایت شود و مدیریت هوشمند کرونا که عملیاتی نشد را درنظر بگیریم تا اگر ورود زیرسویه جدید منجر به موج دوم بیماری شد، بتوانیم آن را کنترل کنیم.»


63درصد جمعیت جهان دوز اول واکسن را زده‌اند
وزیر بهداشت روز گذشته در مراسمی اعلام کرد که بیش از 92درصد ایرانیان دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند؛ این درحالی‌که جمعیت کشور 84میلیون نفر است که درصورت تزریق 92درصد جمعیت، یعنی بیش از 77میلیون نفر واکسن دریافت کرده‌اند، اما براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، تا روز گذشته، 63میلیون و 149هزار و 233نفر دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و با درنظر گرفتن بیش از 55میلیون دوز دوم و 23میلیون دوز سوم، بیش از 142میلیون دوز تاکنون تزریق شده است. بهرام عین‌اللهی در حالی این آمار را اعلام کرد که براساس آخرین اعلام سایت جهانی‌«ourworldindata» که جدیدترین اطلاعات مربوط به کرونا را منتشر می‌کند، 74درصد از کل جمعیت ایران، حداقل یک دوز واکسن را دریافت کرده‌اند. براساس اطلاعات منتشر شده در این سایت، 65.49درصد هم دوز دوم و 28درصد هم دوز سوم را تزریق کرده‌اند. این سایت همچنین اعلام کرده که 63درصداز مردم جهان، یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده و 56درصد هر دو دوز را زده‌اند. کشورهای امارات متحده‌عربی، پرتغال، برونئی، سنگاپور و مالت، جزو کشورهایی‌اند که بیش از 90درصد واکسیناسیون‌ (دو دوز) تزریق شده است. در این میان میزان واکسیناسیون در کشورهای گینه‌نو، یمن، هائیتی، چاد و کنگو، هنوز به یک میلیون نفر هم نرسیده است. آمارهای جهانی نشان می‌دهد که ایران با تزریق 142میلیون و 884هزار و 337دوز، از نظر پوشش جمعیت واکسینه شده، بالاتر از کشورهای آمریکا، عمان، لهستان، کلمبیا، جمهوری چک، ترکیه، نپال و چند کشور دیگر است. در آمار اعلام شده تزریق واکسن، تنها یک منطقه در دنیا به نام جزایر پیت کرن در جنوب اقیانوس آرام، وجود دارد که 100درصد جمعیت خود را واکسینه (2دوز) کرده است. این جزیره، تنها 64نفر جمعیت دارد.

دیدگاه کاربران

محمد۲۴۳۳۳۴۲۱۰:۵۱:۵۹ ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
همون کسانی که واکسن نزدن سالمترن من 3 روز زدن و از وقتی زدم هر روز یه جام درد میکنه، ریزش مو گرفتم...
ناشناس۲۴۳۳۴۵۸۱۱:۴۴:۱۲ ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
متن پر از تناقض است
ناشناس۲۴۳۳۵۵۸۱۲:۴۷:۴۸ ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
چه تیتر مضحکی!! خود واکسن زده ها هم بمب در حال عمل کردن هستن.
ن۲۴۳۳۵۶۸۱۲:۵۲:۵۱ ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
واکسن جلوی ابتلا رو نمیگیره و تاثیری نداره
ناشناس۲۴۳۳۶۲۴۱۳:۲۶:۴۶ ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
خب چرا برای این 3 میلیون نفر پیامک ارسال نمیکنن تا ترغیب بشن واکسن بزنن ؟
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 2. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 3. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 4. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

 5. افشاگری بانک مرکزی از تورم دولت روحانی/ تورم دولت قبل در ۷۰ سال گذشته بی سابقه بود

 6. دلیل ترور شهید بهشتی، قدرت «جذب حداکثری» او بود

 7. اظهارات مدیرعامل ایران خودرو درباره عبور از تحریم

 8. برخورد موشک با پل روی رودخانه در اوکراین

 9. گشت و گذار جوزپ بورل در خیابان های تهران

 10. تخلف ۵ هزار میلیارد تومانی در یکی از شرکت‌های بانک دی

 11. اسامی ۴۰ نماینده امضا کننده طرح استیضاح فاطمی امین + عکس از سامانه مجلس

 12. وزیر دادگستری: قیمت کالاها به تاریخ ۳۱ اردیبهشت برگردد

 13. ترفند جدید کلاهبرداری در پمپ بنزین‌ها!

 14. ماجرای واردات صوری ۵۰۰هزار تن نهاده دامی توسط یک شرکت سفارش!

 15. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

پربحث‌های هفته

 1. وقتی دولت می خواهد از سوراخ سوزن رد شود!

 2. حذف ارز ترجیحی ضرورت بود، اما...

 3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

 4. معمای تورم خرداد ماه !

 5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 7. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 9. رعیتی با زندگی شاهانه !

 10. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 11. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

 12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 13. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 14. بخشش‌های خاک ایران بدون جنگ در دوران پهلوی

 15. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 16. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 17. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 18. دزدی از کامیون در حال حرکت

 19. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

 20.  ریشه‌ها را بخشکانید !

 21. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 22. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

 23. ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

 24. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 25. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما