زالی: امیکرون پایان کرونا نیست/ فرضیه ایمنی جمعی پایه علمی ندارد

گروه اجتماعی الف،   4001201014

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران، درباره اینکه آیا این نظریه که ممکن است کرونا تا چند ماه آینده دیگر سویه جدیدی نداشته باشد چون به ایمنی جمعی می‌رسیم، درست است، گفت: این نظریه در مجامع علمی جایگاهی ندارد زیرا امیکرون اکنون جهشی جدید در دانمارک و آلمان ایجاد کرده است.

زالی: امیکرون پایان کرونا نیست/ فرضیه ایمنی جمعی پایه علمی ندارد

علیرضا زالی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در واقع امیکرون هم در حال تغییر و جهش است و تا زمانی که مردم دنیا در سایه یک مصون سازی فعال یعنی واکسیناسیون کامل قرار نگیرند، رسیدن به پایان کرونا خیلی دور از ذهن خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در آمار جهانی تقریبا مردم کشورهای با درآمد کم در دنیا تنها ۱۰ درصد واکسینه شده اند، بنابراین جهان از پوشش  جهانی واکسیناسیون خیلی عقب است و این دلیل خوبی است که این نظریه را تایید نکند چون تا زمانی که واکسیناسیون به حد معقول نرسد، نمی توان پایانی برای کرونا متصور شد.

زالی ادامه داد: بیش از ۸۹ درصد کل واکسن تزریقی دنیا تاکنون در ۱۰ کشور صنعتی انجام شده است؛ بنابراین تعداد زیادی از کشورها به خصوص کشورهای آفریقایی و کشورهایی که درآمد کمتری دارند، نتوانستند به حد قابل قبولی از واکسیناسیون برسند حتی کشورهایی که از نظر اقتصادی امکان واکسیناسیون داشتند، به دلیل عدم اقبال عمومی مردم در برخی کشورها شاهد هستیم واکسیناسیون به اندازه کافی صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: در برخی از کشورهای شرقی و غربی ملاحظه می شود درصد واکسیناسیون پایین تر از حدی بوده که انتظار می رود. این مساله نشان می دهد که برای کنترل کرونا چون یک پاندمی جهانی است، باید سمتی برویم که بحث ایمنی ناشی از واکسیناسیون فعال اتفاق بیفتد.

ایمنی جمعی هم شکننده است

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران اضافه کرد: به فرض رسیدن به ایمنی جمعی نیز باید گفت که این ایمنی شکننده خواهد بود. مثلا در امیکرون نسبت به سویه های قبلی پدیده «عفونت مجدد» (ری اینفکشن) را بیشتر شاهد بودیم؛ مطالعات انجام شده در کشورهای اسکاندیناوی و انگلیس این موضوع را تایید کرد که شانس عفونت مجدد در افرادی که قبلا به سایر سویه های کرونا مبتلا شده یا واکسن دریافت کرده اند، همچنان وجود دارد و در واقع مصونیت ایجاد شده در این افراد بسیار شکننده است.

زالی تصریح کرد: بنابراین چون پدیده ری اینفکشن یا عفونت مجدد برای واریانت‌ها یا سویه‌های جدید متصور است، این موضوع فرضیه ایمنی جمعی را دستخوش تردید می کند، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ایمنی ناشی از واکسیناسیون نسبت به ایمنی ناشی از ابتلا پایدارتر، عمیق‌تر، موثرتر و کاراتر است.

وی خاطرنشان کرد: به جای اینکه در انتظار رسیدن به ایمنی جمعی ناشی از ابتلای جمعی باشیم که معمولا این موضوع هم خیلی دیر و با تاخیر اتفاق می افتد و ممکن است با این ایمنی جمعی، جهش‌های دیگری اتفاق بیفتد و کل ایمنی را درهم بریزد، بهترین مسیر انجام واکسیناسیون عمومی در عرصه جهانی است.

زالی تصریح کرد: در کشورهای ناتوان از نظر مالی که سیستم بهداشتی ضعیف تری دارند، پوشش واکسیناسیون به حداقل رسیده است؛به عنوان مثال در کشور بوتسوانا که سرمنشا بروز امیکرون بود، کمتر از ۲۰ درصد مردم واکسینه شده اند چون ۸۰ درصد واکسینه نبودند امکان بروز جهش امیکرون آنجا محتمل تر بود.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران گفت: به طور کلی در هر کشوری که جمعیت کمتری مصون سازی شده باشند، احتمال بروز جهش و موتاسیون بیماری کرونا بیشتر است.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. وقتی دولت می خواهد از سوراخ سوزن رد شود!

 2. بی‌ریشی و بدریشی

 3.  از یک توهم به توهمی دیگر ! 

 4. حذف ارز ترجیحی ضرورت بود، اما...

 5. قرارداد مستاجران به طور خودکار تمدید می‌شود

 6. تعیین سقف افزایش اجاره‌بهاء در دولت/ تصویب طرح دو فوریتی در مجلس

 7. اظهارات عجیبی که برنامه طبیب تلویزیون را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرد!

 8. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 9. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 10. هک شبکه تلوزیونی اسرائیل و پخش کلیپ حاج قاسم

 11. سرانه دندانپزشک در ایران ؛ از آخر جزء اولی ها هستیم !

 12. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 13. بخشش‌های خاک ایران بدون جنگ در دوران پهلوی

 14. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 15. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 16. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 17. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 18. توصیه مصباحی‌مقدم به رئیسی / روایت خاندوزی از کاهش تورم / ماجرای تعمیر تاسیسات برق ونزوئلا با دستور سردار سلیمانی

 19. ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

 20. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 21. واکنش به طرفداری برخی اصلاح طلبان از بازمانده‌های رژیم پهلوی

 22. تولد خودروی ایرانی- روسی در سن‌پترزبورگ

 23. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 24. ازغدی: بی‌تفاوت شدن جامعه نسبت به مسأله ازدواج خط قرمز قرآن است

 25. داوه‌تا کورمانجی

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما