افزایش مدت نگهداری «معتادان متجاهر» به یکسال / ۳۵ هزار تومان؛ سرانه هزینه نگهداری هر معتاد

گروه اجتماعی الف،   4001108021

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران: با شیوع کرونا و به دلیل پیشگیری از اپیدمی آن و عوارض رها بودن معتادان در سطح شهر، با تصویب ستاد مقابله با کرونا، مقرر شد سقف مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ تا یکسال افزایش یابد و اکنون چند ماهی است که به این موضوع بیشتر توجه شده است.

ایسنا نوشت: درحالیکه چندی پیش رئیس پلیس تهران بزرگ از افزایش مدت زمان نگهداری معتادان به یکسال در مراکز ترک اعتیاد، خبر داد، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در این باره می‌گوید: با شیوع کرونا و به دلیل پیشگیری از اپیدمی آن و عوارض رها بودن معتادان در سطح شهر، با تصویب ستاد مقابله با کرونا، مقرر شد سقف مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ تا یکسال افزایش یابد و اکنون چند ماهی است که به این موضوع بیشتر توجه شده است.

 طی دو روز گذشته سردار رحیمی، رئیس پلیس تهران بزرگ با بیان اینکه قطعا تعداد زیادی از کسانی که به مراکز ماده ۱۶ و ۱۵ برای بازپروری وارد می‌شوند، مجددا به چرخه اعتیاد بازمی‌گردند، علت این موضوع را فرآیند ناقص بازپروری عنوان کرده بود که فقط سم‌زدایی و ترک اعتیاد آن هم به صورت موقت انجام می‌شود لذا بازگشت دوباره این دسته از معتادان به کار، زندگی و جامعه نیازمند اقداماتی است که پس از سم‌زدایی باید رخ دهد و دستیابی به این هدف نیازمند حداقل یکسال زمان است.

وی در ادامه گفته بود: با کمک دادستانی کل کشور و دادستانی تهران، این اتفاق در تهران انجام می‌شود؛ یعنی زمان نگهداری معتادان به یکسال (از سه ماه به ۶ ماه و اکنون به یکسال) تمدید شد. اکنون اینکار شروع شده است و به نظر آثار بسیار خوبی خواهد داشت.

در این راستا مصطفی هادی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ به یکسال، اظهار کرد: براساس قانون، معتادان متجاهر با دستور مقام قضایی برای مدت یک تا سه ماه در مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب نگهداری می‌شوند. تمدید مهلت برای یک دوره سه‌ماهه دیگر با درخواست مراکز مذکور بوده و ممکن است این مدت زمان تغییر کند.

وی افزود: در دوران بیماری کرونا و به دلیل پیشگیری از اپیدمی کرونا و عوارض رها بودن معتادان در سطح شهر، با پیشنهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر و تصویب ستاد مقابله با کرونا، مقرر شد که سقف مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ تا یکسال باشد و این اختیار وجود داشته باشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران ادامه داد: البته اکنون چند ماهی است که به این موضوع بیشتر توجه شده است به این معنی که استفاده از سقف زمانی یکسال برای نگهداری معتادان در مراکز ماده ۱۶ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

هادی زاده در پاسخ به این سوال که هزینه نگهداری افزایش مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر از سمت کدام دستگاه پرداخت می‌شود، گفت: صفر تا صد هزینه‌های نگهداری معتادان متجاهر توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر تامین می‌شود.

به گفته دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران، هزینه سرانه نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ روزانه ۳۵ هزارتومان است.

وی با اشاره به اینکه اکنون در استان تهران ۱۴ هزار معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶ نگهداری می‌شوند، تصریح کرد: در حال حاضر ۸۸ درصد نگهداری معتادان متجاهر کشور در استان تهران انجام می‌شود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 3. مدینه فاضله موهوم؟!

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 6. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

 7. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 9. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 10. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 11. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 12. امیدی که در عربستان ناامید شد

 13. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 14. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 15. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

 16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 17. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 18. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 19. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 20. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 21. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 22. اتهامات عجیب یک وکیل

 23. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

 24. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

 25. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما