هنوز هم یاد «ابراهیم» کام دوستان قدیم را شیرین می‌کند

گروه فرهنگی الف،   4001105061

نمایشگاه عکس «سکوت طولانی» به بهانه بیستمین سال درگذشت سیدابراهیم اصغرزاده عکاس و مستندساز از هشتم بهمن ماه ساعت ۱۷ در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران برپا می‌شود. پیش از آن فیلم مستند «سکوت طولانی» به کارگردانی آن شهید راس ساعت ۱۵:۴۵ در همین سالن به نمایش در خواهد آمد. یادداشت زیر به قلم دکتر حسین انتظامی به این بهانه نوشته شده است.

هنوز هم یاد «ابراهیم» کام دوستان قدیم را شیرین می‌کند

دکتر حسین انتظامی 

ابراهیم، یکپارچه صفا بود. همه کسانی که او را از نزدیک می‌شناختند بر این جمله‌اند. ابراهیم و من، همسن و سال بودیم. او البته در دبیرستانی دیگر بود اما به واسطه پسرخاله شهیدش (علیرضا مهدوی) که بزرگِ حلقه‌ی شهید حکمت بود به این جمع در آمده بود.از همان آغاز، برغم بقیه که رسمی و اتوکشیده بودیم، رها و بی غل‌وغش بود و ناگفته پیداست جمع را با همین صفایش رنگی دیگر می‌بخشید. آشنایی ما به قبل‌تر برمی‌گشت: حزب جمهوری اسلامی مشهد. من و سایر دوستان، در واحد دانش‌آموزی بودیم و او در واحد نوار کار می‌کرد. واحد نوار؟! بله یکی از وجوه کادرسازی در سالهای۶١-۶٠ امانت‌گیری و گوش‌کردن نوارهای تشکیلاتی بود؛عمدتا سلسله درس‌های شهید بهشتی و سایر مؤسسان حزب برای آشنایی با مواضع.

پدرش از نسخه‌شناسان کم‌نظیر بود، یک روحانی با سلوکی متفاوت: زمینی، اجتماعی و اخلاقی، با استخاره‌های نقطه‌زن! روحش شاد. ابراهیم تقریبا همیشه جبهه بود و حدود ١٧-١۶ سال داشت که جراحتی جدی برداشت و اگر مسیری طولانی را با آن حال نیمه جان، شنا نکرده بود زنده نمی‌ماند. عصب‌های فک و دهانش قطع شد و تا مدتها وقتی چیزی می‌خورد،زبانش را هم می جوید و به‌ناگاه دهانش پر خون می شد.او البته هیچگاه از فضیلت جانبازی، قبا ندوخت.

در سالهای دانشجویی،مدتی همخانه بودیم. او سینما می‌خواند در دانشگاه هنر و من، نفت در دانشگاه تهران. طبعا این همنشینی در الفتِ ذهن سخت‌افزاری امثال من با جهان ادبیات و هنر بی‌تاثیر نبود. همکار هم بودیم. او عکاس روزنامه قدس بود و اتاقکی برای ظهور و ثبوت عکس داشت، با آن نور آبی نوستالژیک–که عکاسان قدیمی می‌دانند چه می‌گویم.
شاهد بودم چه مرارت‌ها کشید تا به جرگه فیلمسازی درآید. کار حرفه‌ای را با ابراهیم حاتمی‌کیا شروع کرد:بازی در فیلم مهاجر و در کارهای بعدی او برنامه‌ریز و دستیار شد.
از السابقونِ روایت‌فتح هم بود.نگاه خلاق عکاسی و فیلم کوتاه را هیچگاه کنار نگذاشت و مرتبا در سفر بود: بوسنی،لبنان،عراق و ...

از سقوط هواپیمای ٩۵۶خرم‌آباد بیست سال می‌گذرد. برای ضبط خاطرات مادری شهید به لرستان می‌رفت. ظاهرا برداشت اول، مورد پسندش نبود؛و او که وسواس هنری داشت برای برداشت دوم عازم این سفر بی‌بازگشت شد.

اینک همسر گرامی او نمایشگاهی از عکس‌های دیده‌نشده ابراهیم ترتیب داده است. آفرین به این همت و حمیت؛ و این پایمردی و وفاداری.

ابراهیم هنوز در ذهن و ضمیر اطرافیان زندگی می‌کند؛ با همان شور و مسئولیت و جسارت.و هنوز یادش کام دوستان قدیم را شیرین می‌کند.

در دلم بود که بی دوست نباشم هرگز
چه توان کرد که سعی من و دل باطل بود

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. غربگرایان ایرانی، همدست عبدالباقی های نابکار !

 2. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 3. ابتلای نوازد رها شده در سطل زباله به عفونت داخلی

 4. مدینه فاضله موهوم؟!

 5. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 6. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 7. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 8. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 9. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

 10. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 11. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 12. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 13. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 14. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 15. قصد ایران برای انجام اقدام تنبیهی علیه یونان

 16. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 17. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

 18. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 19. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 20. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 21. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 22. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 23. اتهامات عجیب یک وکیل

 24. چگونه تهدیدات را کاهش دهیم؟

 25. تصاویری زیبا از همایش «سلام فرمانده»

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما