نگاهی به موشک جدید چینی‌ها

گروه جهان الف،   4001103086

نسل جدید موشک حامل چینی‌ها موسوم به "لانگ مارچ ۸ وای ۲"(Long March-۸ Y۲) ۲۱ ژانویه ۲۰۲۲ به مرکز پرتاب فضایی ونچانگ در استان هاینان منتقل شد.

 طبق اعلام آکادمی فناوری پرتابگر چین(CALT) دومین موشک حامل لانگ مارچ، ۸ صبح روز جمعه به مرکز پرتاب فضایی ونچانگ در استان هاینان رسید.

 به گزارش ایسنا و به نقل از چاینا دیلی، آکادمی فناوری پرتابگر چین مستقر در پکن که بخشی از شرکت علوم فضایی و فناوری چین است، گفت: قطعات این موشک با کشتی از تیانجین حمل شد و سپس در سفری که تکمیل آن حدود یک هفته طول کشید، به مرکز پرتاب فضایی ونچانگ منتقل شد.

این موشک در مرکز پرتاب فضایی ونچانگ، مونتاژ خواهد شد و قبل از پرتاب در اواخر ماه فوریه یا اوایل ماه مارس، آزمایشات نهایی را تکمیل خواهد کرد.

لانگ مارچ ۸، جوان‌ترین عضو خانواده موشک لانگ مارچ چین است و پرواز اولیه خود را در دسامبر ۲۰۲۰ در ونچانگ انجام داده است. پرواز اولیه برای یک هواگرد به زمانی گفته می‌شود که هواگرد توسط نیروی خودش برای اولین بار زمین را ترک کند.

این موشک ۵۰.۳ متری دارای دو مرحله اصلی و دو تقویت کننده جانبی است. لانگ مارچ ۸ با وزن پرتاب ۳۵۶ متریک تن، می‌تواند محموله‌هایی تا وزن ۴.۵ تن را به مدار خورشید آهنگ(که درفاصله ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد) یا ماهواره‌هایی با وزن تا ۲.۸ تن را به مدار انتقالی زمین‌ثابت ارسال کند. مدار انتقالی زمین‌ثابت(Geostationary transfer orbit) یا مدار زمین‌ثابت انتقال یک مدار "هوهمان"(hohmann) است که از آن برای رسیدن به مدار زمین‌آهنگ یا مدار زمین‌ثابت با به کارگیری موتورهای رانش بالا با سوخت شیمیایی استفاده می‌شود.

لانگ مارچ ۸ قادر است فضاپیماها را به مدارهای مختلف از جمله مدار نزدیک زمین پرتاب کند اما به گفته طراحان آن، وظیفه اصلی این موشک قرار دادن ماهواره‌ها در مدار خورشیدآهنگ در جهت پاسخگویی به تقاضای زیاد پرتاب‌ها از سوی شرکت‌های ماهواره‌ای تجاری در داخل و در خارج از کشور است.

علاوه بر مرکز پرتاب ونچانگ، موشک لانگ مارچ ۸ می‌تواند از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در شمال غربی صحرای گبی نیز پرتاب شود.

تحقیق و توسعه این موشک در سال ۲۰۱۷ آغاز شد و تکمیل آن حدود سه سال به طول انجامید. اولین موشک لانگ مارچ ۸ ماه اکتبر سال گذشته میلادی ساخته شد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

  2. مدینه فاضله موهوم؟!

  3. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

  4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

  5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

  6. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

  7. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

  8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

  9. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

  10. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

  11. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

  12. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

  13. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

  14. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

  15. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

  16. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

  17. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

  18. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

  19. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

  20. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

  21. اتهامات عجیب یک وکیل

  22. چگونه تهدیدات را کاهش دهیم؟

  23. صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد؟!

  24. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

  25. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما