محققان دانشگاه "کاردیف" مطرح کردند اثر امیدبخش عصاره یک گیاه در مقابله با کروناویروس  

گروه سلامت الف،   4001103028

گروهی از دانشمندان موسسات چند ملیتی طی بررسی مشترکی که در "دانشگاه کاردیف" انجام شده است، اثر امیدبخش عصاره یک گیاه را در مقابله با کروناویروس نشان داده‌اند.

اثر امیدبخش عصاره یک گیاه در مقابله با کروناویروس  

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، انتشار عفونت از حیوانات به انسان‌، به عنوان بیماری مشترک میان انسان و دام شناخته می‌شود. دوره‌های ابتدایی بیماری مشترک انسان و دام، انتقال باکتری "یرسینیا پستیس"(Yersinia pestis) عامل طاعون از کک جوندگان را شامل می‌شود یا ابولا که از میمون‌ها به انسان سرایت می‌کند و عامل مرگ میلیون‌ها نفر در اروپا و آفریقا به شمار می‌رود.

در موارد متعددی مشخص شده است که ویروس‌های تنفسی مانند آنفلوانزا از حیوانات به انسان‌ها منتقل می‌شوند و شیوع بیماری‌های فاجعه‌باری مانند همه‌گیری "ویروس آنفلوانزای A زیرگروه H1N1"، "ویروس آنفلوانزای A زیرگروه H2N2" یا "ویروس آنفلوانزای A زیرگروه H3N2" و همچنین همه‌گیری "آنفلوانزای H5N1" پرندگان را در پی دارند.

عصاره گیاه موسوم به "اکیناسه"(Echinacea) به جای فعال‌سازی ایمنی، سیستم ایمنی را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که بهترین شکل تنظیم دستگاه ایمنی تطبیقی باشد. اکیناسه در یک پژوهش جدید، بیان سیتوکین‌های التهابی "فاکتور نکروز توموری آلفا"(TNF-α) و "اینترلوکین ۱ بتا"(IL-1-β) را تا ۲۴ درصد کاهش داد و سیتوکین ضد التهابی "اینترلوکین ۱۰"(IL-10) را در مقایسه با پایه افزایش داد.

علاوه بر این، تولید یک اصلاح‌کننده واکنش ایمنی و ضد ویروسی موسوم به "اینترفرون گاما"(IFN-ϒ) تا ۵۰ درصد افزایش یافت. همچنین، فرآیندهای تعدیل‌کننده ایمنی اکیناسه، فعال شدن قابل توجه "سیستم اندوکانابینوئید" (endocannabinoid system) از طریق "گیرنده کانابینوئید نوع ۲"(CB2) توسط "N-آلکیل‌آمیدها"(N-alkylamides) را شامل می‌شود.

تعدادی از این N-الکیل‌آمیدهای زیست‌فعال، شباهت‌های ساختاری با اندوکانابینوئیدها دارند که در غلظت‌های نانومولار کم، اثر ضدالتهابی بر محیط سیتوکین می‌گذارند. فعال شدن سیستم اندوکانابینوئید طی پیشروی کووید-۱۹ می‌تواند راه جدیدی برای مقابله با التهاب سیستمیک و طوفان سیتوکین باشد. هدف از این پژوهش که توسط گروهی از دانشمندان موسسات چند ملیتی انجام شد، بررسی بالینی ابتلا به کروناویروس در زمینه تجویز اکیناسه و ارزیابی مزایای پیشگیرانه و درمانی آن بود.

بررسی بالینی ابتدایی به ‌عنوان یک آزمایش تصادفی‌ تک‌مرکزی، دوسوکور و کنترل‌شده با دارونما، در "دانشگاه کاردیف"(Cardiff University) انجام شد. از شرکت‌کنندگان ۱۸ سال به بالا خواسته شد تا محلول حاوی اکیناسه را روزانه و به مدت چهار ماه استفاده کنند.  

اثرات پیشگیرانه روی کروناویروس، از نظر آماری معنی‌دار بود. میزان بروز بیماری در گروه درمان‌شده با اکیناسه، ۵.۵ درصد و در گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، ۱۴.۶ درصد بود.

این پژوهش نشان داد که عصاره اکیناسه، اثر ضد ویروسی مستقیمی بر انواع ویروس‌های تنفسی از جمله کروناویروس‌ها دارد. این عصاره، به تقویت تولید اینترفرون گاما می‌پردازد و تولید سیتوکین‌های التهابی مانند فاکتور نکروز توموری آلفا را مهار می‌کند.

این عصاره گیاهی در بزرگسالان و کودکان، محافظتی عالی را در برابر ویروس‌هایی مانند کروناویروس‌ نشان می‌دهد. نتایج بالینی ابتدایی در مورد کروناویروس ممکن است شواهد بیشتری را ارائه کنند که نشان می‌دهند شاید بتوان اکیناسه را برای مقابله با این ویروس خاص به کار برد.

این پژوهش، در مجله "Microorganisms" به چاپ رسید.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

  4. معمای تورم خرداد ماه !

  5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

  7. دزدی از کامیون در حال حرکت

  8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  9. رعیتی با زندگی شاهانه !

  10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  16.  ریشه‌ها را بخشکانید !

  17. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

  18. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

  19. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  20. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

  21. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

  22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

  23. پلیس شیراز: کشف حجاب در پایان مراسم اسکیت‌بازان رخ داد  

  24. همسایه عزیزم‌ افغانستان تسلیت

  25. به این میگن اعتماد بنفس

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما