نامه پورابراهیمی به رئیسی برای تامین اعتبار جبران خسارات سیل کرمان

گروه سیاسی الف،   4001101057

نماینده کرمان و راور در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار تامین اعتبار فوری جبران خسارت، بازسازی اماکن مسکونی، تأسیسات زیربنایی و بخش کشاورزی مردم سیل‌زده جنوب کرمان شد.

به گزارش تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به آیت ‌الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور خواستار تامین اعتبار فوری جبران خسارت، بازسازی اماکن مسکونی، تأسیسات زیربنایی و بخش کشاورزی مردم سیل‌زده جنوب کرمان شد.

متن نامه نماینده کرمان به رئیس جمهور به شرح ‌ذیل است:

از اوایل هفته جاری و با ورود سامانه بارشی جدید به استان کرمان منجر به بارندگی بی سابقه در ارتفاعات جنوب استان کرمان شد که طی 24 ساعت در برخی نقاط بارندگی بیش از 200 میلیمتر گزارش گردید.

تا کنون حدود 25 هزار نفر و بیش از 6 هزار خانه درگیر سیل در جنوب استان کرمان شدند که از این تعداد بیش از 3هزار خانه در رودبار جنوب قرار دارند که امکان امدادرسانی زمینی به آنها به‌دلیل باتلاقی بودن منطقه در بسیاری از روستاها مقدور نیست و در برخی از مناطق غیرممکن است، برآورد ها حاکی از آن است تا کنون در مجموع حدود 330 روستا در استان کرمان تحت تأثیر سیل قرار گرفته‌اند که بیش از 290 روستا در شهرستان رودبار جنوب درگیر سیل‌اند و راه آنها مسدود است، 80 روستای کوهستانی در این منطقه به‌دلیل قطع ارتباط، آب و نان ندارند چرا که هیچ راه ارتباطی برای دسترسی به آنها نیست و امدادرسانی هوایی نیز به‌دلیل شرایط جوی مقدور نبوده است.

13روستای حاشیه تالاب جازموریان در بدترین حالت ممکن قرار دارد در بخش جازموریان بیش از 90 درصد روستاها درگیر سیل هستند در بعضی از روستاها تخریب 100درصدی مزارع کشاورزی صورت گرفته و تمامی خانه‌های روستاهای جنوبی شهر زهکلوت بر اثر سیل دچار آبگرفتگی 100درصدی شده اند خسارت جدی به لوازم منازل، دام‌ها، مزارع و خودروهای مردم در این مناطق وارد شده است.

با توجه به بارندگی شدید چند روز گذشته در این مناطق منجر به مسدود شدن راه و محورهای مواصلاتی زیادی در استان کرمان به‌ویژه راه‌های روستایی در جنوب و شرق استان کرمان شده است.

تعداد زیادی از روستاهای استان در محاصره سیلاب قرار گرفتند و ورود سیلاب به شهرها، روستاها و منازل مردم باعث تخلیه برخی از این مناطق و اسکان اضطراری مردم در مکان‌های امن شد. همه این اتفاقات در شرایطی بود که استان کرمان هنوز تحت تأثیر تبعات سیل دو هفته قبل قرار دارد میزان خسارت سیل 10 روز قبل جنوب کرمان دو هزار و 200 میلیارد تومان برآورد شده است اما خسارات سیل مجدد در هفته جاری به مراتب بالاتر عنوان شده است.

در برآورد های اولیه خسارت 200 میلیارد تومانی به راه‌های جنوب استان کرمان وارده شده است این میزان خسارت را باید به خسارت سیلابهای ابتدای دیماه هم اضافه کرد که حجم زیادی خسارت به مجموعه زیرساختهای راه و حمل و نقل جنوب استان وارد شده است که بایستی برای ترمیم و بازسازی آن اعتبارات ویژه ملی در نظر گرفته شود.

از دولت مردمی و انقلابی جنابعالی تقاضا دارم برای جبران خسارت وارد شده به مردم شریف، قدردان و خدوم زحمتکش جنوب استان کرمان که در بدترین شرایط به سر می برند اقدام عاجل صورت گیرد

امید است با دستور ویژه جنابعالی به دستگاهای امداد رسانی و اجرایی کشور جهت ارائه خدمات اولیه مورد نیاز مردم سیل زده جنوب کرمان و همچنین با تامین اعتبار فوری برای جبران خسارت و بازسازی اماکن مسکونی و تاسیسات زیربنای و بخش کشاورزی تا حدودی التیام بخش دردهای مردم محروم این مناطق باشیم.