هشدار دانشمندان: آلودگی شیمیایی مرزهای ایمنی بشریت را درنوردیده است

گروه اجتماعی الف،   4001029044

دانشمندان هشدار داده اند که آلودگی شیمیایی که کره زمین را در برگرفته ثبات و پایداری اکوسیستم جهانی را که همه انسان ها به آن متکی هستند تهدید می کند و از مرز ایمنی برای بشریت عبور کرده است.

هشدار دانشمندان: آلودگی شیمیایی مرزهای ایمنی بشریت را درنوردیده است

به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین نوشت: مواد پلاستیکی در کنار ۳۵ هزار ماده شیمیایی مصنوعی شامل حشره کش ها، ترکیبات صنعتی و آنتی بیوتیک بیشترین نگرانی را تشکیل می دهند.

اکنون آلودگی ناشی از استفاده از پلاستیک را می توان از نوک قله اورست تا اعماق اقیانوس ها پیدا کرد و برخی از مواد شیمیایی سمی مانند مواد پی سی بی (ماده سرطان زا) برای مدت طولانی تری در طبیعت و محیط زیست ماندگار هستند و بسیار گسترش یافته اند.

تحقیقات دانشمندان در این زمینه نشان می دهد که آلودگی شیمیایی از «حد و مرز سیاره ای» فراتر رفته است. این بدان معنا است که تغییراتی که انسان در ایجاد آنها نقش داشته است کره زمین را در خارج از محیط باثبات و امنی قرار داده که در ۱۰ هزار سال گذشته وجود داشته است.

آلودگی شیمیایی با تخریب فرایندهای زیست محیطی و فیزیکی که زیربنای حیات را تشکیل می دهد سیستم های زمین را تهدید می کند. برای مثال مواد حشره کش، بسیاری از حشرات دیگر را نیز  نقش اساسی در اکوسیستم دارند و  در ایجاد آب و غذا و هوای پاک موثر هستند، نابود می کنند.

پاتریشیا ویلاروبیا کومِز یکی از محققان این تحقیق گفت: تولید مواد شیمیایی از سال ۱۹۵۰میلادی تاکنون پنجاه برابر شده و تا سال ۲۰۵۰ سه برابر تولید کنونی خواهد شد. سرعتی تولید و رهاسازی مواد شیمیایی جدید در محیط زیست مطابق با فضای امن لازم برای بشریت نیست.  

دانشمندان می گویند برخی از تهدیدها مانند مواد شیمیایی کلروفلوئوروکربن یا سی اف سی ها لایه ازن را نابود می کنند و مانع محافظت این لایه در مقبال اشعه های فرابنفش مخرب می شوند.

دشوار می شود تعیین کرد که آیا آلودگی شیمیایی از مرزهای سیاره ای عبور کرده است یا نه، زیرا بر خلاف بحران آب و هوا و سطح دی اکسید کربن پیش از صنعتی شدن در جو زمین، هیچ ملاک مشخصی در دوران قبل از پیدایش بشر درباره آلودگی شیمیایی وجود نداشته و تعداد زیادی از ترکیبات شیمیایی برای استفاده ثبت شده اند (حدود ۳۵۰۰۰۰ ترکیب شیمیایی) و تنها بخش کوچکی از آنها از نظر ایمنی ارزیابی شده اند.

بنابراین محققان ترکیبی از ارزیابی ها را برای بررسی وضعیت استفاده کرده اند که شامل سرعت تولید مواد شیمیایی است که به سرعت در حال افزایش است.

در این تحقیق توصیه می شود که مقررات قوی تری برای کنترل تولید وانتشار مواد شیمیایی نیاز هست همان طوری که اهدافی نیز برای پایان دادن به انتشار گازهای گلخانه ای ترسیم شده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 3. مدینه فاضله موهوم؟!

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 6. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

 7. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 9. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 10. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 11. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 12. امیدی که در عربستان ناامید شد

 13. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 14. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 15. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

 16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 17. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 18. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 19. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 20. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 21. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 22. اتهامات عجیب یک وکیل

 23. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

 24. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

 25. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما