العربی الجدید: مقامات اطلاعاتی ایرانی و مصری اخیرا دیدار کرده‌اند

گروه جهان الف،   4001029032

یک روزنامه قطری چاپ لندن مدعی شد که مقامات ایرانی و مصری برای بررسی برخی مسائل از جمله امنیت تنگه «باب المندب» اخیرا با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

العربی الجدید: مقامات اطلاعاتی ایرانی و مصری اخیرا دیدار کرده‌اند

به گزارش فارس، روزنامه قطری «العربی الجدید»، امروز (چهارشنبه)، به نقل از منابع مصری ادعا کرد که چند روز مانده به شروع سال جدید میلادی دیداری در سطح اطلاعاتی میان مقامات ایرانی و مصری صورت گرفته است.

بنابر ادعای این روزنامه قطری، هدف از این دیدار «بازنگری و ارزیابی مجموعه‌ای از گام‌ها و خواسته‌های متقابل دو کشور بوده است».

منابع مذکور با اشاره به اینکه در نیمه سال گذشته میلادی بر سر برگزاری این دیدار توافق شده بود، در ادامه ادعای خود اضافه کردند: «صحبت از اعلام گام‌هایی جدید در روابط دو کشور در آینده نزدیک در حال حاضر مطرح نیست. مسئله‌ای که در حال حاضر دو طرف بر سر آن به توافق رسیده‌اند، آسیب نرساندن به منافع یکدیگر بوده است».

یکی از منابع یادشده که اشاره‌ای نیز به نام او نشده است، در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا قاهره و تهران قصد دارند پرونده روابط خود را از سطح اطلاعاتی به سطح دیپلماتیک انتقال دهند، ادعا کرد: «روابط با ایران در سطح امنیتی محصور خواهد ماند چراکه این مسئله یکی از پرونده‌های اصلی تحت اشراف مستقیم سرلشکر "عباس کامل" رئیس دستگاه اطلاعات کل [مصر] است».

منبع یادشده در ادامه اشاره کرد که به تمام رسانه‌های مصری دستور داده شده است که به هیچ عنوان در گزارش رویدادها به ایران اهانت نکنند.

این منبع همچنین مدعی شد که یکی از مهم‌ترین مسائلی که دو طرف در آخرین دیدار آن را مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند، تنگه باب المندب یمن بوده که مصر خواهان عدم کشیده شدن جنگ یمن به این تنگه شده است چراکه این تنگه بر کشتیرانی در کانال سوئز مستقیما تأثیر خواهد گذاشت.

منابع یادشده در گفت‌و‌گو با روزنامه العربی الجدید همچنین ادعا کردند که وضعیت نوار غزه و حمایت ایران از گروه‌های مقاومت فلسطین به‌ویژه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و جنبش جهاد اسلامی جزء مسائلی بوده که قاهره و تهران درباره آن رایزنی کرده‌اند.

طبق ادعای این منابع، با توجه به اینکه قاهره میانجیگری میان تل‌آویو و گروه‌های فلسطینی را برعهده دارد،  مقامات مصری از تهران خواسته‌اند که در ارتباط با پرونده غزه با قاهره هماهنگی داشته باشند.

این منابع همچنین مدعی شدند که یکی از مسائل مورد بحث میان طرفین، حضور شرکت‌های مصری در عراق به منظور تلاش برای بازسازی مناطق ویران شده در این کشور در پی جنگ با داعش ، تسهیل کار این شرکت‌ها و برقراری امنیت آن‌ها بوده است.

منابع مصری در ادامه با ادعای اینکه مقامات ایرانی از عدم مشارکت مصر در تحرکات ضد ایرانی در سطح منطقه تشکر کرده‌اند، اضافه کردند که قاهره به تل‌آویو توصیه کرده است که اقدامی علیه ایران انجام ندهد چراکه این امر برای تمام منطقه هزینه‌بر خواهد بود.

این روزنامه قطری همچنین با اشاره به اینکه مصر بر عدم تنش نظامی تأکید داشته، اضافه کرد که قاهره از پیوستن به ائتلاف‌های نظامی ضد کشورهای منطقه استقبال نمی‌کند.

 روزنامه قطری «العربی الجدید» پیشتر نیز از جریان داشتن مذاکراتی میان قاهره و تهران با هدف بهبود روابط میان دو کشور و دست‌یابی به رویکردهای نزدیک درباره برخی از مسائل منطقه‌ای خبر داده بود.

پس از انتشار این گزارش، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این گفت‌و‌گوها را تأیید کرد و با اشاره به اینکه این مذاکرات با هدف احیای روابط دو کشور در جریان بوده است، افزود که این روابط به سطح تأمین منافع تهران و قاهره بستگی دارد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. واکنش کیهان به سخنان جدید سیدحسن خمینی/ دفاعیات میرسلیم از خودروسازان داخلی/ روایت خطیب‌زاده از پیشنهاد ایران برای ادامه مذاکرات وین

 3. آخرین تصویر از پیکر مطهر عالم ربانی آیت الله فاطمی‌نیا در بیمارستان

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

 6. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 7. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 8. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 9. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 10. امیدی که در عربستان ناامید شد

 11. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 12. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

 13. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 14. صفر تا ۱۰۰ ماجرای تجمع رانندگان اتوبوس؛ از توضیحات زاکانی تا فیش‌های حقوقی رانندگان

 15. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 16. معادله برجام و مذاکرات وین دقیقا در چه نقطه ای است؟

 17. درخواست یارانه ای مهم مجلس از دولت/ فعلا به همه یارانه بدهید

 18. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 19. اعزام موشک‌های اتمی روسیه به مرز با فنلاند

 20. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 21. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

 22. گوشت مرغ به زیر ۴۵ هزار تومان رسید!

 23. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

 24. وحشیانه‌ترین آدم‌‌کشی در آمریکا همراه با پخش زنده ۱۸+

 25. روایت یک عکس متفاوت از مرحوم فاطمی نیا

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما