شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

گروه سیاسی الف،   4001028041 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

عملیات پهپادی انصارالله در عمق خاک امارات سرآغاز مرحله‌ای خطرناک و نگران‌کننده برای ابوظبی در جنگ یمن است.

شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

به گزارش الف، امارات متحده عربی که هم‌پیمان اصلی عربستان سعودی در جنگ یمن محسوب می‌شود، در اواسط سال 2019 و بعد از تغییر معادلات جنگ به نفع ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تصمیم گرفت به شکل تدریجی خود را از پیامدهای این جنگ ویرانگر دور کرده و ریاض را در باتلاق یمن رها کند. ابوظبی حتی در همان زمان ادعا کرد که از یمن عقب‌نشینی می‌کند و همین موضوع سرمنشاء علنی شدن اختلافات میان امارات و عربستان بود.

البته نقش ابوظبی در ویران کردن یمن و کشتار غیرنظامیان این کشور مسئله پنهانی نیست اما می‌توان گفت که در دوره اخیر یک آتش بس نانوشته میان ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ابوظبی برقرار بود تا به شرط عدم مشارکت امارات در تجاوزات علیه یمن، مواضع داخلی اماراتی‌ها از حملات موشکی و پهپادی انصارالله در امان بماند. امارات نیز همواره تلاش می‌کرد تا در این زمینه رفتار محتاطانه‌ای داشته باشد؛ هر چند در هر صورت برکنار از جنایت‌های ائتلاف سعودی در جنگ یمن نیست.

اما بعد از عملیات موازنه بازدارندگی هشتم انصارالله در اواخر سال 2021 که در عمق عربستان سعودی انجام شد و مواضع حیاتی این کشور از جمله پایگاه‌ها و فرودگاه و همچنین تاسیسات نفتی آرامکو مورد هدف قرار گرفت، دولت صنعا به امارات متحده عربی هشدار داد که در صورت انجام هرگونه تحرک متجاوزانه علیه یمن، آتش بس نانوشته میان صنعا و ابوظبی به پایان رسیده و امارات به سرنوشت عربستان در این جنگ دچار خواهد شد.

بعد از گذشت مدت کوتاهی و هم زمان با آغاز سال 2022 جنبش انصارالله یمن از توقیف یک کشتی اماراتیِ حامل تجهیزات نظامی در دریای سرخ خبر داد که یک هشدار بزرگ برای اماراتی‌ها بود.

این اقدام انصارالله علاوه بر اینکه یک دستاورد بزرگ برای یمنی‌ها محسوب می‌شود و بیانگر قدرت دریایی این جنبش در کنار قدرت زمینی و هوایی آن است، حامل پیام مهمی برای امارات بود مبنی بر اینکه دوره آتش‌بس غیر رسمی میان ابوظبی و صنعا به پایان رسیده و از این مرحله اماراتی‌ها باید نگران تاسیسات و مواضع حیاتی خود باشند.

از سوی دیگر امارات طی چند هفته گذشته تحت فشار آمریکا،  عناصر سلفی ـ تکفیری موسوم به «العمالقه» را در استان «شبوه» مستقر کرده و تحرکاتی نیز در شهر راهبردی مأرب انجام می‌دهد. عناصر العمالقه با حمایت هوایی گسترده ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان در تلاش برای اشغال کامل شبوه هستند که البته تلاش آنها راه به جایی نبرده و با واکنش قاطع یمنی‌ها مواجه شد.

نیروهای ارتش و کمیته‌‌های مردمی یمن طی چند روز گذشته یک عملیات بزرگ موشکی علیه مزدوران اماراتی و تروریست‌ها در شبوه ترتیب دادند که به گفته «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن 515 تن از این عناصر کشته و بیش از  850 نفر زخمی و بیش از 200 نفر نیز مفقود شدند.

سریع در این زمینه تاکید کرد: پیامدهای تشدید تجاوزات امارات بسیار بزرگ خواهد بود و باید عواقب این اقدامات خود را تحمل کند.

اما نقطه اوج پاسخ یمنی‌ها به تجاوزات امارات جایی بود که در تاریخ دوشنبه 17 ژانویه 2022 رسانه‌های اماراتی از انفجار 3 تانکر سوخت در منطقه صنعتی «المصفح» ابوظبی خبر دادند. پس از آن نیروهای مسلح یمن اعلام کردند که این انفجارها در نتیجه حملات پهپادی انصارالله به عمق خاک امارات رخ داده است.

یحیی سریع دوشنبه‌شب در تشریح این عملیات که «طوفان یمن» نام گرفته است گفت که نیروهای مسلح یمن در این عملیات فرودگاه‌های دبی و ابوظبی و نیز پالایشگاه نفت در المصفح ابوظبی که یکی از مراکز مهم و حساس این کشور است را مورد هدف قرار دادند.

درحالی که بعد از این انفجارها آتش‌سوزی گسترده‌ای در منطقه المصفح و منطقه ساخت و ساز جدید در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی به راه افتاد، اماراتی‌ها از افشای جزئیات تلفاتی که به آنها تحمیل شده خودداری می‌کنند. 

البته پیش از این درحالی که مزدوران اماراتی درحال حرکت به سمت استان راهبردی مأرب بودند، دولت صنعا از طریق مقامات سازمان ملل به امارات هشدار داده بود که نباید خط قرمزهای انصارالله را رد کند، درغیر این صورت عواقب نامعلومی در انتظار آن است. اما اماراتی‌ها تحت فشار آمریکا که اکنون با نیروهای ویژه خود مستقیما وارد جنگ یمن شده، به تجاوزات خود ادامه دادند.

عملیاتی که روز دوشنبه انصارالله در عمق امارات انجام داد درواقع یک پیام هشدارآمیز است مبنی بر اینکه اولا آزادسازی مأرب یک هدف استراتژیک برای صنعاست و هرمانعی را در این زمینه پشت سر می‌گذارد و در وهله دوم، یمنی‌ها به راحتی می‌توانند از خط قرمزهای ابوظبی عبور کنند.

پرواضح است که عمده درآمد امارات مربوط به خدمات تفریحی و گردشگری و تاسیسات پرزرق و برق آن است و بنابراین هرگونه آسیب به مواضع داخلی این کشور به معنای فلج شدن اقتصاد آن خواهد بود.

در مرحله فعلی نیز می‌توان گفت ناامن شدن فضای داخلی امارات تا حد زیادی فعالیت‌های مربوط به گردشگری و سرمایه‌گذاری را در این کشور تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ همانطور که «مهدی المشاط» فرمانده کل نیروهای مسلح یمن اعلام کرد: اگر این تجاوز و سریال جنایات امارات و تلاش برای اشغال یمن ادامه پیدا کند، این مسئله در آینده، خطرات واقعی برای اقتصاد و سرمایه‌گذاری در امارات به همراه خواهد داشت.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۷۶۷۸۰۱۳:۱۳:۳۱ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
امارات فکر کرده پای اسرائیل را در منطقه باز کند امنیتش تامین می شود
ناشناس۲۳۷۶۹۴۱۱۵:۱۱:۳۵ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
ترکیه و جمهوری اذربایجان قبلا پای اسراییل را باز کردند.
ناشناس۲۳۷۷۷۳۱۰۱:۰۶:۲۴ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
تنها راه دفع شرارت‌های سعودی و اماراتی ؛ مقابله به مثل است _____ باید یمن در صورتی به مذاکره بپردازد که دست برتر را در میدان نبرد دارد
ناشناس۲۳۷۶۸۳۷۱۳:۵۴:۵۷ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
بی شک در ارتباط با مذاکرات است که امریکا و شرکایش زیاد زیاده خواهی نکنند
ناشناس۲۳۷۶۸۶۸۱۴:۱۷:۰۳ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
اگه دولت قبل بود یه عده می‌گفتن این کار رو کردن که مذاکرات به هم بخوره!!!! الان می‌گن برای اینکه امتیاز بیشتر بگیریم!!! چطوری میشه از یه کار یکسان دوتا برداشت کاملا متضاد انجام داد!؟!؟!؟
ح.م۲۳۷۶۸۸۹۱۴:۲۴:۱۳ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
درود بر شیرمردان یمنی
ناشناس۲۳۷۶۸۹۱۱۴:۲۴:۲۳ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
امارات چشم طمع به خاک ایران دارد ودشمن در کمین نشسته است ولازم است هر چند وقت یکبار عواقب بلندپروازیهایش را به ان کشور یاداوری کرد
ناشناس۲۳۷۷۰۸۰۱۶:۴۷:۳۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
کسی که برج خلیفه میسازه تو اون خاک کوچک به نظرم با هیچ کشوری نباید بجنگه چون هر لحظه امکان فاجعه وجود داره! فکر کنید برج خلیفه بیاد پایین!
ناشناس۲۳۷۷۱۴۹۱۷:۳۵:۴۳ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
سلام به نظر من این کارها همه توطئه اسرائیله برای کلنگی کردن خاورمیانه و نابود کردن کشورهای اسلامی به دست خودشان تا کنون هم چند کشور اسلامی از بین رفتن
امیر اشکانی۲۳۷۷۲۷۰۱۹:۱۸:۰۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
از منفی هایی که برايه نظرات مثبت زده شده مشخصه اینترنت و فضای مجازی ایران دست چه کسانی هست آدم های که برايه میلیون ها انسان در یمن ناراحت نیستن ولی از آتش گرفتن چندتا تانکر عصبی شدن
ناشناس۲۳۷۷۴۴۷۲۱:۲۹:۱۵ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
یمنی ها حق دارند از خودشون دفاع کنند
ناشناس۲۳۷۷۴۵۴۲۱:۳۷:۵۷ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
راست است که اخیرا حوثی ها بعضی مناطق را از دست داده اند؟
ناشناس۲۳۷۷۶۸۷۰۰:۲۵:۱۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
حالا سرنوشت عربستان مگه بد شده ؟!!
ناشناس۲۳۷۷۷۷۴۰۲:۴۲:۳۱ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
عاقبت خاورمیانه جز ویرانی چیزی نیست
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. رییس جمهوری که فرصت آزمون و خطا ندارد!

  2. وقتی در اولین روز آزادسازی قیمت‌ها، تریلی حامل روغن نباتی چپ می‌کند!

  3. به فکر فروشِ خارجی «زندگی پس از زندگی» هستیم/ پاسخی به انتقادهای تجربه‌گری که با «حاج قاسم» ملاقات کرد!

  4. یارانه جدید واریز شد/ شیوه ثبت درخواست برای کسانی که یارانه نگرفتند

  5. از اعتراض تا آشوب

  6. درخواست یارانه ای مهم مجلس از دولت/ فعلا به همه یارانه بدهید

  7. وحیدی: اصلاح یارانه‌ها به نفع مردم است/ واکنش شمخانی به اعتراضات مردم درباره گرانی‌ها/ وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت افزایش یافته است

  8. نگرانی صهیونیست ها از ظهور «نصرالله دوم»

  9. تغییر و ثبات فکری افراد در جمهوری اسلامی؛ چرا و چگونه؟!

  10. وزیر کار امشب پاسخ می‌دهد

  11. آینده اقتصادی کشور در گرو افزایش نظارت است

  12. وحشیانه‌ترین آدم‌‌کشی در آمریکا همراه با پخش زنده ۱۸+

  13. بانک ها؛ عامل شکل گیری ثروت های نجومی در جامعه

  14. قیمت‌ها در آینده کاهش می‌یابد

  15. چرا این زرنگ ها تمام نمی شوند؟!

  16. نصف درآمد نفت از صادرات میوه!

  17. وحیدی: فقط قیمت چهار کالا تغییر می‌کند/اختیارات جدید به تعزیرات برای کنترل قیمت‌ها

  18. اعلام حکم بدوی مهرشاد سهیلی/ پاسخ خبرگزاری اصولگرا به ادعای همتی/ توضیحات غریب‌آبادی درباره پرونده احمدرضا جلالی

  19. معادله برجام و مذاکرات وین دقیقا در چه نقطه ای است؟

  20. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

  21. آخرین تصویر از پیکر مطهر عالم ربانی آیت الله فاطمی‌نیا در بیمارستان

  22. انتشار تصاویر جدید و با کیفیت ماهواره نور ۲ سپاه از پایگاه آمریکایی

  23. تغییر «ناجا» به «فراجا»

  24. برای شناسایی مشمولان یارانه، وضعیت مالی خانوارها طی دوره ۳ تا ۵ ساله بررسی شد

  25. جزئیات‌ قیمت‌‌ جدید مرغ، تخم‌مرغ، روغن و لبنیات/ قدرت خرید ۷ دهک افزایش می‌یابد

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما