دادگاه «سرکرده گروهک تروریستی الاحوازیه» برگزار شد

گروه سیاسی الف،   4001028025

اولین جلسه دادگاه «سرکرده گروهک الاحوازیه» که متهم به «طراحی و اجرای عملیات‌های بمب‌گذاری و تروریستی متعدد در استان خوزستان از جمله حمله به مردم اهواز در جریان رژه هفته دفاع مقدس در سال ۹۷ است» برگزار شد.

دادگاه «سرکرده گروهک تروریستی الاحوازیه» برگزار شد

به گزارش ایسنا، اولین جلسه رسیدگی به پرونده سرکرده گروهک الاحوازیه با نام «حبیب فرج‌الله چعب» ملقب به «حبیب اسیود» در در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی افشاری برگزار شد.

بر اساس کیفرخواستی که  صادر شده، اتهام وی «اداره و سرگروهی گروه تروریستی به نام «حرکه النضال العربی لتحریرالاحواز» و طراحی و اجرای عملیات‌های بمب‌گذاری و تروریستی متعدد در استان خوزستان و تخریب اموال عمومی به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران» است.

بمب گذاری در اداره مسکن و شهرسازی اهواز، عملیات بمب‌گذاری سازمان برنامه و بودجه اهواز، بمب‌گذاری در اداره محیط زیست، بمب‌گذاری انتقال خط لوله‌های نفت، بمب‌گذاری در محور انتقال نفت آبادان و اهواز و ماشهر، بمب‌گذاری در فرمانداری دزفول و آبادان، برنامه‌ریزی به جهت بمب‌گذاری در دادگستری اهواز از اهم موارد تفهیم شده به متهم در جریان ابلاغ کیفرخواست بوده است.

در جریان حمله این گروهک به رژه هفته دفاع مقدس در اهواز، ۲۵ نفر از شهروندان اهوازی شهید شدند.

 

به گزارش ایسنا، قاضی حجت الاسلام افشاری در نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حبیب فرج الله کعب ضمن اعلام رسمیت جلسه خطاب به متهم ابلاغ کرد که مواظب گفتار و رفتار خود باشد و به حاضرین جلسه نیز گفت که برخلاف حقیقت مطلبی را نگویند سپس نماینده دادستان برای قرائت کیفرخواست در جایگاه قرار گرفت  و گفت: ریاست محترم دادگاه بر حسب محتویات پرونده در خصوص متهم حبیب فرج الله چعب مشهور به ابوعزیز و ابوحسام متولد ۱۳۵۲ ، شاغل در اداره کار کشور سوئد ، تبعه ایران ، مسلمان، اهل خوزستان، ساکن کشور سوئد و دارای سابقه کیفری است که در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۹ بازداشت شده و برای وی قرار تامین از نوع بازداشت موقت صادر شده است.

وزیری با بیان اینکه متهم بیماری خاصی نداشته اما متمایل به آشوب گری و دارای حس انتقام جویی گفت: حبیب فرج الله چعب متهم به افساد فی الارض از طریق تشکیل و اداره گروهک حرکت النضال و طراحی و اجرای عملیات‌های تروریستی و تخریب اموال عمومی است.

نماینده دادستان با تشریح اقدامات انجام شده توسط متهم گفت: این فرد اقدام به عملیات بمب گذاری در فرمانداری اهواز، عملیات بمب گذاری در سازمان برنامه  و بودجه خوزستان، عملیات بمب گذاری در اداره مسکن و شهرسازی اهواز، عملیات بمب گذاری در محیط زیست اهواز، عملیات بمب گذاری درخطوط لوله انتقال نفت خوزستان، عملیات بمب گذاری در فرمانداری دزفول و آبادان و برنامه ریزی جهت انجام بمب گذاری های دیگر نموده است.

وی ادامه داد: گروهک تروریستی الاهوازیه در سال ۱۳۷۸ هسته اولیه خود را تشکیل داد و با انجام سه عملیات بمب گذاری رسما اعلام موجودیت کرد و از سال ۱۳۸۴ تاکنون مستمرا مرتکب اقدامات وحشتناکی شده است، مثل حمله مسلحانه، سرقت مسلحانه، خرید و نگهداری سلاح گرم و ایجاد رعب و وحشت و عملیات تروریستی که منجر به شهادت بیش از ۷۴ شهروند شده است.

نماینده دادستان خاطر نشان کرد: طراحی عملیات‌های این گروهک در کشورهای سوئد و دانمارک با حمایت عربستان صورت می گیرد و سرکرده‌های این گروهک در این کشورها ساکن هستند و با وجود اعلان قرمز صادرشده برای آنها کاری برای تحویل این عناصر به جمهوری اسلامی از صوی کشورهای اروپایی و عربی صورت نگرفته است.

نماینده دادستان در ارتباط با این گروهک تروریستی گفت: اهداف عملیات تروریستی گروهک حرکت‌النضال شهروندان عادی بوده و با وجود نفرت‌پراکنی قومی بسیار قربانیان قابل این گروهک شهروندان عرب بودند. این گروهک در شهریورماه سال ۱۳۹۷ مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس را مورد حمله قرار داده‌اند.

وی اضافه کرد: عناصر کروهک حرکت‌النضال در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی ضمن ارعاب و تهدید شهروندان ایرانی را به خشونت فرا می‌خواندند.

وزیری با اشاره به سوابق حبیب فرج‌الله چعب گفت: این فرد فعالیت‌های خود را از سال ۱۳۷۶ با استفاده از فضای باز سیاسی آن دوران و در پوشش حزب غیرقانونی از طریق توسل به اقدامات تروریستی و ترور سران کشور شروع کرده است و تا خردادماه ۱۳۸۴ اقدام به آموزش ۳۰ نفر که دارای تفکر تجزیه‌طلبانه بودند نموده‌اند. تشکیلات تروریستی این گروهک به شاخه‌های نظامی و اقتصادی تقسیم شده و شاخه نظامی این سازمان مسئول انجام عملیات تروریستی سال ۱۳۸۴ استان خوزستان بوده است. حبیب فرج‌الله چعب به عنوان معاون و مسئول شاخه نظامی گروه مسئولیت جذب و آموزش نیروهای خود و هدایت اعمال تروریستی را برعهده داشته که پس از متواری شدن به اروپا فیلم‌های تروریستی را از داخل مدیریت می‌کند.

 

در میان اظهارات نماینده دادستان، فیلم‌های اقدامات این گروهک برای حاضرین به نمایش درآمد.

نماینده دادستان در پایان گفت: این فیلم‌ها تنها بخش کوچکی از اقدامات تروریستی این گروهک بود و اگر قصد این گروهک خسارت به مراکز دولتی بوده چرا در ساعات کار، اقدامات خود را انجام دادند که مردم تردد داشته‌اند؟ نمی‌شود که یک گروه ادعای حمایت از یک قومیت را داشته باشد اما همان افراد را فدا کند و مورد هدف اقداماتش قرار دهد، اگر هدف اقدام تروریستی علیه مراکز عمومی و دولتی بوده پس چرا این شهروندان شهید شدند؟

پس از پایان اظهارات نماینده دادستان، قاضی با اعلام ختم این جلسه گفت: به منظور حفظ شرایط متهم برای دفاع، به این مقدار از کیفرخواست با  نظر هیئت قضات بسنده می‌کنیم و جلسه را به تاریخ دیگری موکول می‌کنیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. واکنش کیهان به سخنان جدید سیدحسن خمینی/ دفاعیات میرسلیم از خودروسازان داخلی/ روایت خطیب‌زاده از پیشنهاد ایران برای ادامه مذاکرات وین

  2. وقتی در اولین روز آزادسازی قیمت‌ها، تریلی حامل روغن نباتی چپ می‌کند!

  3. آخرین تصویر از پیکر مطهر عالم ربانی آیت الله فاطمی‌نیا در بیمارستان

  4. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

  5. امیدی که در عربستان ناامید شد

  6. از اعتراض تا آشوب

  7. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

  8. صفر تا ۱۰۰ ماجرای تجمع رانندگان اتوبوس؛ از توضیحات زاکانی تا فیش‌های حقوقی رانندگان

  9. معادله برجام و مذاکرات وین دقیقا در چه نقطه ای است؟

  10. درخواست یارانه ای مهم مجلس از دولت/ فعلا به همه یارانه بدهید

  11. اعزام موشک‌های اتمی روسیه به مرز با فنلاند

  12. وحیدی: اصلاح یارانه‌ها به نفع مردم است/ واکنش شمخانی به اعتراضات مردم درباره گرانی‌ها/ وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت افزایش یافته است

  13. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

  14. گوشت مرغ به زیر ۴۵ هزار تومان رسید!

  15. وزیر کار امشب پاسخ می‌دهد

  16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

  17. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

  18. وحشیانه‌ترین آدم‌‌کشی در آمریکا همراه با پخش زنده ۱۸+

  19. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

  20. روایت یک عکس متفاوت از مرحوم فاطمی نیا

  21. بانک ها؛ عامل شکل گیری ثروت های نجومی در جامعه

  22. قیمت‌ها در آینده کاهش می‌یابد

  23. چرا این زرنگ ها تمام نمی شوند؟!

  24. امارات و جاه‌طلبی‌های رئیس جدید

  25. نصف درآمد نفت از صادرات میوه!

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما