از سیر تا پیاز ماجرای شکار «تشی» در مازندران/ بازداشت ۳متخلف حیوان‌آزار با دستور دادستانی

گروه اجتماعی الف،   4001027063

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه با پیگیری به عمل آمده شکارچیان تشی دستگیر شدند، گفت: اقدام این افراد در فیلم مصداق بارز کشتار نامتعارف و غیرمجاز گونه‌های جانوری است و از طرفی هم مغایر با آموزه‌های دینی و قرآنی ما محسوب می‌شود. به همین دلیل سبب اعتراضات گسترده بین دوستداران حیات وحش و محیط زیست شد.

از سیر تا پیاز ماجرای شکار «تشی» در مازندران/ بازداشت ۳متخلف حیوان‌آزار با دستور دادستانی

به گزارش فارس از مازندران، انتشار ویدئویی از شکار و کشتن چند تشی در جنگل‌های مازندران طی روزهای اخیر واکنش‌هایی را بین فعالان محیط زیست در فضای مجازی به همراه داشت.

در این ویدئو مشاهده می‌شود که چند نفر با آب بستن در لانه این جانوران آنها را وادار به خروج از لانه می‌کنند و در هنگام خروج نیز با ضربات محکم به وسیله چوب و آلات کشاورزی ابتدا آنها را بیهوش می کنند و سپس سر می‌بُرند. 

بلافاصله پس از دریافت و مشاهده ویدئو واحد حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران برای شناسایی متخلفان و تشکیل پرونده قضایی علیه آنان شکایتی را به پلیس فتای استان ارائه کرد تا اقدامات لازم برای شناسایی این افراد انجام شود. 

این افراد در واقع دو جرم مرتکب شده‌اند، یکی اقدام ضد محیط زیستی و شکار و کشتار جانواران و دیگری آزرده‌خاطر کردن مردم با انتشار ویدئوی کشتار آنها. قطعا پس از شناسایی متخلفان بابت هر دو موضوع علیه آن‌ها در مراجع قضایی پرونده تشکیل می‌شود.

حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در این زمینه اظهار کرد: این افراد در شهرستان قائمشهر شناسایی شدند و هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برند.

وی گفت: در پی انتشار گسترده فیلم کشتار سه تشی در فضای مجازی توسط تعدادی از متخلفان که موجی از تشویش اذهان عمومی به وجود آورد و موجب اعتراضات وسیع مردمی شد، همکاران ما در واحد حقوقی اداره کل بلافاصله پس از مشاهده ویدئو در فضای مجازی درخواست پیگیری برای شناسایی این متخلفان را به پلیس فتا ارائه کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تصریح کرد: همکاران ما با رصد و پایش شاخصه‌های موجود در فیلم اعم از لهجه و گویش و همچنین پیگیری از طریق مخبران محلی سه متخلف را شناسایی کردند و پس از آن نیز با طرح شکایت رسمی علیه این افراد و ارائه به دادستان شهرستان قائمشهر، حکم بازداشت این افراد از سوی دادستانی به پلیس امنیت ارائه شد.

این مسؤول اظهار کرد: اقدام این افراد در فیلم مصداق بارز کشتار نامتعارف و غیرمجاز گونه‌های جانوری است و از طرفی هم مغایر با آموزه‌های دینی و قرآنی ما محسوب می‌شود. به همین دلیل سبب اعتراضات گسترده بین دوستداران حیات وحش و محیط زیست شد.

ابراهیمی تصریح کرد: هر سه متخلف در حال حاضر بازداشت هستند و مراحل قانونی پیگیری تخلف آنها نیز به جریان افتاده است. جرم این افراد علاوه بر کشتار بی‌رحمانه تشی، انتشار گسترده فیلم در فضای مجازی و جریحه‌دار کردن اذهان عمومی هم هست.

وی قدردانی از اقشار مختلف مردم به دلیل میزان حساسیتی که به مسائل محیط زیستی نشان می‌دهند، اظهار کرد: همواره یکی از دغدغه‌های جدی ما برای کمک به محیط زیست، افزایش حساسیت اجتماعی نسبت به این مسائل است و خوشحالیم که جامعه تا این حد به حفاظت از گونه‌های جانوری و محیط زیست توجه می‌کند.

مدیرکل محیط زیست مازندران افزود: این میزان حساسیت طبیعتا عرصه را بر متخلفان حوزه محیط زیست و شکارجچیان تنگ‌تر و فضا را برای آنان ناامن خواهد کرد و امیدواریم که همچنان شاهد افزایش توجه به مسائل محیط زیستی در جامعه باشیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. واکنش کیهان به سخنان جدید سیدحسن خمینی/ دفاعیات میرسلیم از خودروسازان داخلی/ روایت خطیب‌زاده از پیشنهاد ایران برای ادامه مذاکرات وین

 3. آخرین تصویر از پیکر مطهر عالم ربانی آیت الله فاطمی‌نیا در بیمارستان

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

 6. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 7. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 8. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 9. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 10. امیدی که در عربستان ناامید شد

 11. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 12. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

 13. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 14. صفر تا ۱۰۰ ماجرای تجمع رانندگان اتوبوس؛ از توضیحات زاکانی تا فیش‌های حقوقی رانندگان

 15. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 16. معادله برجام و مذاکرات وین دقیقا در چه نقطه ای است؟

 17. درخواست یارانه ای مهم مجلس از دولت/ فعلا به همه یارانه بدهید

 18. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 19. اعزام موشک‌های اتمی روسیه به مرز با فنلاند

 20. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 21. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

 22. گوشت مرغ به زیر ۴۵ هزار تومان رسید!

 23. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

 24. وحشیانه‌ترین آدم‌‌کشی در آمریکا همراه با پخش زنده ۱۸+

 25. روایت یک عکس متفاوت از مرحوم فاطمی نیا

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما