کسانی که تا یک سال ۹۰ درصد در برابر کرونا مصونیت دارند

گروه سلامت الف،   4001027050

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد دریافت ۲ دوز واکسن و عفونت قبلی با کووید به‌ طور قابل توجهی موارد ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد و تا ۹۰ درصد به مدت یک سال محافظت ایجاد می‌کند.

کسانی که تا یک سال ۹۰ درصد در برابر کرونا مصونیت دارند

به گزاراش ایسنا به نقل از نیوز، یافته‌های آژانس امنیت سلامت بریتانیا نشان می‌دهد ۲ دوز واکسن کووید به همراه عفونت قبلی به‌ طور قابل‌توجهی هم ابتلا به بیماری کووید علامت‌دار و هم کووید بدون علامت را کاهش می‌دهد.

نتایج تحقیق ۳۵ هزار کارمند بهداشتی نشان داد افراد واکسینه نشده که مبتلا به کووید بودند، سه تا ۹ ماه بعد از ابتلا محافظت ۸۵ درصدی در برابر کووید ایجاد کردند اما این میزان ۱۵ ماه پس از ابتلا به ۷۳ درصد کاهش یافت. در مقایسه با کسانی که نتیجه آزمایش آنان مثبت بود، سه تا ۹ ماه بعد ۹۱ درصد محافظت در برابر ویروس کرونا داشتند و این محافظت به میزان ۹۰ درصد ۱۵ ماه پس از ابتلا به کووید همچنان پایدار بود.

این تحقیق توسط دکتر سوزان هاپکینز، مشاور پزشکی آژانس امنیت سلامت بریتانیا، انجام شده است.

یافته‌ها نشان می‌دهد ۲ دوز واکسن و عفونت قبلی در مقایسه با عفونت قبلی تنها به‌ طور قابل‌ توجهی موارد علامت‌دار و بدون علامت را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه افراد دریافت کننده ۲ دوز واکسن یک سال پس از عفونت محافظت بیشتری در برابر ویروس دارند.

اُمیکرون ایمنی جمعی ایجاد می‌کند؟

ویروس‌شناسان آفریقای جنوبی اعلام کردند ویروس کرونا به دلیل قابلیت انتقال بالای آن می‌تواند به ایجاد ایمنی جمعی در جوامع کمک کند.

با توجه به داده‌های علمی جمع‌آوری شده طی دوره ۵۰ روزه پس از شناسایی این سویه در آفریقای جنوبی و بوتسوانا، اُمیکرون به دلیل علائم خفیف‌تر و میزان مرگ‌ومیر کمتر با سایر سویه‌های کرونا متفاوت است.

گرت ون زیل، استاد گروه ویروس‌شناسی پزشکی دانشگاه استلنبوش آفریقای جنوبی، گفت: سویه اُمیکرون نسبت به سایر سویه‌ها کمتر کشنده است زیرا علائم خفیف‌تری ایجاد می‌کند و به دلیل قابلیت انتقال بالا می‌تواند به ایجاد ایمنی جمعی کمک کند؛ همانطور که در افراد بهبودیافته از ویروس کرونا و دریافت‌کنندگان واکسن مشاهده شده است.

وی با اشاره به اینکه ایمنی جمعی بر روند بیماری همه‌گیر تاثیر دارد، بیان کرد: اُمیکرون ایمنی نسبتا بالایی در برابر انواع دیگر مانند دلتا ایجاد می‌کند.

ون زیل تاکید کرد: تصور اینکه اُمیکرون آخرین سویه ویروس کرونا باشد، تصوری واهی است اما می‌تواند به یک الگوی بومی تبدیل شود؛ یک بیماری زمانی بومی در نظر گرفته می‌شود که به‌ طور منظم میان جمعیت‌های خاص یا در یک منطقه جغرافیایی خاص یافت شود.

استاد گروه ویروس‌شناسی پزشکی دانشگاه استلنبوش آفریقای جنوبی با بیان اینکه ویروس کرونا در درازمدت به گسترش خود ادامه خواهد داد، بر اهمیت حفاظت از افراد پرخطر مانند جمعیت سالمندان تاکید کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 3. مدینه فاضله موهوم؟!

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 6. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

 7. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 9. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 10. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 11. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 12. امیدی که در عربستان ناامید شد

 13. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 14. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 15. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

 16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 17. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 18. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 19. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 20. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 21. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 22. اتهامات عجیب یک وکیل

 23. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

 24. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

 25. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما