کاهش اثرات کووید-۱۹ با تمرین‌های تنفسی

گروه سلامت الف،   4001025124

اگر شما هم احساس می‌کنید در کنار اقدامات پیشگیرانه‌ای مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تزریق واکسن، برای کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ باید تلاش بیشتری کنید. خبر خوب این است که تمرین‌های تنفس عمیق می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

کاهش اثرات کووید-۱۹ با تمرین‌های تنفسی

به گزارش ایسنا، روزنامه جام جم نوشت: «در شرایطی که افزایش ابتلا به امیکرون به‌ عنوان سویه جدیدی از بیماری کووید-۱۹جهان را فراگرفته‌است، بسیاری از خود می‌پرسند آیا واقعا هیچ کار دیگری نمی‌توانم برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری انجام بدهم؟ اگر شما هم احساس می‌کنید در کنار اقدامات پیشگیرانه‌ای مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تزریق واکسن، برای کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ باید تلاش بیشتری کنید، خبر خوب این است که تمرین‌های تنفس عمیق می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. این تمرین‌ها، دستگاه تنفسی را تقویت می‌کند و شما می‌توانید شرایط بهتری را قبل و حتی در طول عفونت کووید-۱۹ تجربه کنید. تمرین‌های تنفس عمیق همچنین کمک می‌کند کنترل بیشتری بر سلامت خود داشته‌ باشید و استرسی را که ممکن است تجربه کنید، کاهش دهید.

هر چند معمولا گفته می‌شود تمرین‌های تنفس عمیق به مبارزه با استرس و اضطراب و کاهش وزن کمک می‌کنند اما نباید سیستم اصلی درگیر هنگام انجام این تمرین‌ها یعنی سیستم تنفسی را فراموش کنیم. تمرین‌های تنفسی، به‌ویژه تنفس شکمی، ظرفیت ریه‌ها را افزایش می‌دهد، آنها را از مخاط و مایعات پاک می‌کند و باعث می‌شود تنفس موثرتری داشته‌باشید.

با توجه به علائم شایع کووید مانند دشواری تنفس، سرفه یا حتی ذات‌الریه، کووید-۱۹ معمولا خود را با التهاب مسیرهای تنفسی و ریه‌ها نشان می‌دهد. از آنجا که کووید-۱۹ باعث ایجاد مخاط در مسیرهای هوایی یا ریه‌ها یا هر دو می‌شود، بر جریان هوا تأثیر می‌گذارد و این شرایط به نوبه خود به تنگی‌ نفس یا حتی مشکلات شدیدتری مانند حملات آسم یا سندرم دسترس تنفسی حاد (ARDS) که تهدیدکننده زندگی است، منجر می‌شود. ARDS زمانی رخ می‌دهد که مایعات به داخل ریه‌ها نشت کنند. تنفس عمیق خطر ابتلا به این عوارض شدید را کاهش می‌دهد؛ به‌خصوص اگر از یک بیماری مزمن تنفسی التهابی مانند آسم یا بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) رنج می‌برید.

تمرین‌های تنفسی منظم همچنین دیافراگم ـ عضله صاف گنبدی شکل در زیر ریه‌ها را که انبساط و انقباض آنها را کنترل می‌کند، تقویت می‌کند. همچنین تنفس شکمی باعث بهبود جریان لنف در بدن می‌شود که به‌طور بالقوه می‌تواند عملکرد ایمنی را بهبود ببخشد و خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی را کاهش دهد. مطالعات تایید می‌کنند تمرین‌های تنفسی کارایی تنفس را بهبود می‌بخشد و تنگی نفس را کاهش می‌دهد. به خاطر داشته‌ باشید هر فعالیت هوازی دیگری که باعث تنفس سریع‌تر می‌شود مانند شنا، دوچرخه‌سواری، یوگا یا پیاده‌روی سریع نیز می‌تواند نوعی تمرین تنفسی باشد و سیستم تنفسی شما را تقویت کند. بنابراین می‌توانید تمرین‌های تنفسی اختصاصی را با فعالیت‌های ورزش جایگزین کنید تا بهره بیشتری ببرید.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. واکنش کیهان به سخنان جدید سیدحسن خمینی/ دفاعیات میرسلیم از خودروسازان داخلی/ روایت خطیب‌زاده از پیشنهاد ایران برای ادامه مذاکرات وین

 3. آخرین تصویر از پیکر مطهر عالم ربانی آیت الله فاطمی‌نیا در بیمارستان

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

 6. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 7. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 8. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 9. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 10. امیدی که در عربستان ناامید شد

 11. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 12. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

 13. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 14. صفر تا ۱۰۰ ماجرای تجمع رانندگان اتوبوس؛ از توضیحات زاکانی تا فیش‌های حقوقی رانندگان

 15. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 16. معادله برجام و مذاکرات وین دقیقا در چه نقطه ای است؟

 17. درخواست یارانه ای مهم مجلس از دولت/ فعلا به همه یارانه بدهید

 18. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 19. اعزام موشک‌های اتمی روسیه به مرز با فنلاند

 20. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 21. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

 22. گوشت مرغ به زیر ۴۵ هزار تومان رسید!

 23. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

 24. وحشیانه‌ترین آدم‌‌کشی در آمریکا همراه با پخش زنده ۱۸+

 25. روایت یک عکس متفاوت از مرحوم فاطمی نیا

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما