پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

علی اباذری،   4001025088 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

به گفته پلیس قرار است بزودی دوربین‌هایی در جاهایی که حجم ترافیک در آن‌ها بالاست، نصب شوند تا مانع از اقدام برخی از رانندگان در جناغی بزرگراه‌ها شوند. این رانندگان در اقدامی که برای همه ما آشناست  برای خروج از بزرگراه یا دوربرگردان بدون آنکه در لاین مربوطه تردد کنند، در نزدیکی خروجی به‌اصطلاح راه را می‌بُرند و از لاین سوم و چهارم وارد خروجی می‌شوند. پلیس می گوید این اقدام هم خلاف قانون و هم بسیار خطرناک است و به راه بندان و ترافیک می افزاید. جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ این حرکت را زرنگ بازی خوانده است.  اما نکته ای که با شنیدن این تصمیم درست پلیس به ذهن همه ما می آید این است که چرا پلیس تاکنون در برخورد با این خلاف آشکار سهل گیری پیشه کرده و برخی دیگر از این قبیل اقدامات خلاف قانون بعضا حتی بدون هیچ واکنشی از سوی پلیس راهنمایی در پیش چشم آنان هم رخ می دهد؟!

مثال بارز چنین سهل گیری هایی نوع مواجهه پلیس با موتور سواران است. همه ما می دانیم که با توجه به حجم تردد با موتور در سطح شهر و عادتهای بسیار غلط راکبان موتور سوار کار پلیس در برخورد و اعمال قانون با آن بسیار دشوار و پیچیده است. اما این انتظار از  پلیس وجود دارد که در مورد برخی تخلفات آشکار  و بسیار خطر ساز موتورسواران صرفا نظاره گر نباشد و شدیدا اعمال قانون کند. نمونه این تخلفات آشکار، عبور موتور سواران از روی خط عابر پیاده و طی کردن عرض خیابان با موتور یا راندن موتورسواران در پیاده روها حتی پیاده روهای شلوغ است. عبور از چراغ قرمز هم از دیگر موارد تخلف آشکار از سوی موتورسواران است که متاسفانه پلیس در قبال آن تقریبا هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهد.  به طور کلی گویا موتور سیکلت از جانب پلیس ما به عنوان یک وسیله نقلیه تابع قوانین راهنمایی و رانندگی شناخته نمی شود. 

با این حال قصد ما اشاره به تخلفات آشکار موتورسواران نیست بلکه می خواهیم بگوییم پلیس حتی در مورد برخی رفتار های رانندگان خودروها نیز  سخت گیری نمی کند. از نمونه های آشکار این قبیل تخلفات، توقف رانندگان اعم از تاکسی یا سایر رانندگان شخصی در محل بسیار نامناسب است. بسیار دیده ایم که راننده تاکسی یا  راننده مسافرکش یا حتی سایر رانندگان برای سوار کردن یا پیاده کردن سرنشین خود بدون اینکه در منتهی الیه سمت راست خیابان توقف کند در همان وسط خیابان اقدام به توقف می کند! بسیار هم دیده شده این توقف به صورت اوریب و با زاویه، سطح زیادی از عرض خیابان را اشغال کرده است ! قدمت این رفتار عجیب ما در رانندگی چندان زیاد نیست و نگارنده خود به یاد دارد که در سالهای کودکی و نوجوانی اش رانندگان برای توقف، کاملا به کنار خیابان می‌آمدند و گاه حتی به دلیل انتخاب جای امن تر  چندین متر جلوتر از شخص مسافر می ایستادند و این مسافر بود که خود را به خودرو می رساند؛ درست بر خلاف این سالها که خودرو دقیقا و باید مقابل مسافر یا شخص سرنشین بایستد !

مورد دیگر پارک در تقاطع هاست که مانع از گردش کامل رانندگانی است که در این تقاطع قصد پیچیدن و تغییر مسیر را دارند. گاه دیده شده که حتی در این مکان ها رانندگان دوبله پارک کرده اند و پلیس نیز به راحتی از این تخلف آشکار که به سرعت ترافیک ایجاد می کند عبور می کند.

سبقت از راست و پر کردن فاصله با خودرو جلویی نیز از مواردی است که به نظر نمی رسد چندان مورد توجه پلیس قرار بگیرد یا تردد از خطوط اضطراری و امدادی.

مطمئنا این فهرست طولانی تر از مواردی است که به عنوان مثال به آنها اشاره شد و غرض از یادآوری آنها صرفا توصیه به افزودن موارد جریمه نیست بلکه در گام اول توجه دادن به پلیس و سپس فرهنگ سازی برای رانندگان است ، چیز یکه پلیس در مورد رعایت بستن کمربند ایمن به خوبی از عهده آن برآمد و می بایست به عنوان الگویی در مورد سایر تخلفات نیز تکرار شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۷۳۸۱۳۰۹:۲۷:۰۵ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
مردم یک کشور قانون مداری را از مسئولانشان یاد می گیرد. در انگلیس نخست وزیر به علت شرکت در میهمانی در ایام کرونا، تحت فشار قرار گرفته تا استعفا کند. نخست وزیر هم تا کنون صد بار از همه معذرت خواهی کرده است. آیا در کشور ما هم این چنین است؟!
ناشناس۲۳۷۳۸۷۰۱۰:۱۲:۲۵ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
لغو ویزای تنیس باز مطرح دنیا توسط دولت استرالیا به واسطه دروغگویی و عدم تزریق واکسن، نمونه دیگری از اهمیت قانونمداری است.
ناشناس۲۳۷۴۰۱۷۱۱:۴۹:۳۷ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
در کشور خودمون هم وزیر بهداشت واکسن روسی زد جلوی دوربین گفت واکسن ایرانی زدم آب هم از آب تکون نخورد.
ناشناس۲۳۷۴۱۱۱۱۲:۴۴:۴۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
در افغانستان فردی که تا پیش از تسلط طالبان در کابل به شغل نانوایی مشغول بوده، اکنون به سمت اداره پلیس ترافیک این شهر با 1400 کارمند منصوب شده است.
ناشناس۲۳۷۳۹۲۵۱۰:۴۶:۲۱ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
نویسده این مقاله و امثالهم تا کی می خواهند علت نارساییها و مشکلات را مردم معرفی کنند؟
ناشناس۲۳۷۴۵۳۳۱۷:۳۱:۳۶ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
ببخشید اگر بنده ورود ممنوع بروم یا از خط توقف اضطراری سبقت بگیرم، یا وسط اتوبان دنده عقب بروم، سواران قطار انقلاب مقصر هستند، یا سواران قطار پهلوی ها، یا خودم؟!!!! خوب معلوم است خودم! رتبه 149 فساد جهانی به سیستم تعلق دارد و دست آورد در شان آن است، ولی رتبه فاجعه بار رانندگی بی قانون به ملت تعلق دارد و دست آورد در شان ایشان است، #اول-برای-اصلاح-خودم
ناشناس۲۳۷۳۹۳۳۱۰:۵۰:۳۵ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
آنها مردمشان و سرانشان مثل هم هستند همچون شما که مثل هم هستید و زیاد یک طرفه برای خودتان حلوا حلوا نکنید!
سعید۲۳۷۵۳۰۴۱۰:۵۶:۲۹ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
هزینه تخلف کردن کم است مثلا الان در شهر دیدن پلاکهای مخدوشه (پاک شده،چسب زده،...) توسط ماشینها و موتورسوارها عادی شده و طرف میگوید اگر گرفتند مبلغ جریمه اش چیزی نیست؟؟؟
ناشناس۲۳۷۳۸۱۸۰۹:۲۹:۵۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
وقتی نماینده مجلس از خط ویژه عبور کرده تازه طلبکار هم بوده و بر گونه مامور قانون سیلی وارد کرده و قضیه بعد از مدتی ماستمالی می شود، چرا من نوعی باید قوانین را رعایت کنم؟
ناشناس۲۳۷۳۸۱۹۰۹:۳۲:۰۲ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
حرمت امامزاده را باید اول متولی رعایت کند. شما بهتر است مسئولان را نصیحت کنید.
ناشناس۲۳۷۳۸۲۲۰۹:۳۴:۱۴ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
در خانه ای که همه در و پنجره هایش باز بوده و افراد زیادی با کفش گلی و آلوده در آن تردد می کنند، نمی توان از ساکنانش توقع داشت که نظافت را رعایت کنند.
ناشناس۲۳۷۳۸۲۶۰۹:۳۸:۲۷ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
مواردی که شما در این نوشته به آنها اشاره کرده اید تنها و تنها به خاطر لوث شدن قانون و تنزل جایگاه آن در روابط اجتماعی است. قانون مداری مدتها است که از جامعه رفته است.
ناشناس۲۳۷۳۸۳۸۰۹:۴۶:۴۴ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
هفته ای نیست که خلافی های ماشین های راهنمایی و رانندگی در فضای مجازی به تصویر کشیده نشود. از خراب بودن چراغهای ترمز، تا نبستن کمربند، تا حمل بار .....
ناشناس۲۳۷۳۸۴۴۰۹:۵۴:۴۹ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
مقصر آنهایی هستند که اجازه داده اند تا بدون حساب و کتاب ماشینهای با تکنولوژی قدیمی ، چند برابر گنجایش شهرها تولید شوند. مقصر آنهایی هستند که به جای توسعه وسایل نقلیه عمومی در کلانشهرها، تا توانستنده اند بودجه های کلان را صرف ساخت برج و پروژه های صد من یک غاز کرده اند.
آریو سوئد۲۳۷۳۸۵۹۱۰:۰۵:۵۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
تنها راه مقابله با خلاف در رانندگی قاطعیت پلیس ، بالا بردن جریمه ها و مجبور کردن رانندگان به اجرای آیین نامه رانندگیست. گواهینامه رانندگانی که آیین نامه را اجرا نمی کنند بالا توقیف شود. مقدار جریمه هم باید براساس درآمد ماهیانه صاحبان خودرو تنظیم شود.
ناشناس۲۳۷۳۸۷۶۱۰:۱۵:۴۴ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
زمانی نمایش انیمیشن سیا ساکتی در سیما از جدیت سازمان ترافیک و پلیس و رادیو تلویزیون حکایت داشت که بسیارهم اثر گذار بود. اصلاح رفتار اجتماعی از جمله فرهنگ رانندگی مردم نیز باید دغدعه سازمانهای دینی و فرهنگی هم باشد.
ناشناس۲۳۷۴۱۶۰۱۳:۱۴:۳۳ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
کاری کرده اند که اغلب مردم برنامه های صدا و سیما را نبینند! در ضمن، دوران اینجور نمایش ها سرآمده است.
ناشناس۲۳۷۳۸۸۵۱۰:۲۴:۳۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
یا در مواردی که جمعی از راننده ها در بزرگراه میسرشان مستقیم است ولی مسیر خروجی را می بنندند و بعضی دیگر هنگام خروج از بزرگراه صف شکنی می کنند
بهروز۲۳۷۳۸۸۶۱۰:۲۵:۱۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
قانون باید برای همه یکنواخت اجرا بشه وقتی کسی قانون رعایت نمی کنه وبراحتی درمیره به کسی که قانون رعایت می کنه احساس بدی دست میده وقتی دربزرگراه خودرو پلیس ویا امداد آژیر کشان درترافیک می روند واز این فرصت طلایی بعضی رانندگان استفاه می کنند وپشت سر خودرو امدادی می روند توهین به رانندگانی است که راه باز کرده ورعایت می کنند باید فرهنگ سازی کنیم
ناشناس۲۳۷۴۰۳۲۱۱:۵۶:۰۰ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
کسانی که درست و اصولی رانندگی میکنند بیشترین زجر را از این وضعیت تحمل می کنند.
ناشناس۲۳۷۴۱۵۵۱۳:۱۲:۰۱ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
وقتى خود قانون گذار قانون شكنى مى كند از مردم عادى چه توقعى داريد
ناشناس۲۳۷۴۲۵۲۱۴:۰۷:۰۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
بالا را دست کنید پایین خود بخود درست میشود . بهتر است از مجلس شروع کنید
ناشناس۲۳۷۴۵۱۵۱۷:۱۶:۰۶ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
متاسفم برای این اظهار نظرها. اگر عده ای دزدی می کنند من هم باید دزد شوم؟
ناشناس۲۳۷۴۵۴۶۱۷:۴۹:۲۰ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
واقعا خیابانهای تهران یک جنگل است و پلیس یک هیچکاره به تمام عیار که چشمش را بر روی تمام خلافها بسته و فقط طلبکار است و فقط و فقط کسانی که درست رانندگی میکنند و خطوط را رعایت می کنند آسیب می بینند و زجر میکشند!
ناشناس۲۳۷۴۶۹۹۲۰:۰۴:۵۸ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
رانندگی تو ایران وحشتناکه وحشتنااااااک
باهر۲۳۷۴۷۲۰۲۰:۲۵:۵۴ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
واقعا در شیراز رانندگی کردن با تخلفات بسیار زیاد
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. واکنش کیهان به سخنان جدید سیدحسن خمینی/ دفاعیات میرسلیم از خودروسازان داخلی/ روایت خطیب‌زاده از پیشنهاد ایران برای ادامه مذاکرات وین

   2. وقتی در اولین روز آزادسازی قیمت‌ها، تریلی حامل روغن نباتی چپ می‌کند!

   3. آخرین تصویر از پیکر مطهر عالم ربانی آیت الله فاطمی‌نیا در بیمارستان

   4. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

   5. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

   6. امیدی که در عربستان ناامید شد

   7. از اعتراض تا آشوب

   8. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

   9. صفر تا ۱۰۰ ماجرای تجمع رانندگان اتوبوس؛ از توضیحات زاکانی تا فیش‌های حقوقی رانندگان

   10. معادله برجام و مذاکرات وین دقیقا در چه نقطه ای است؟

   11. درخواست یارانه ای مهم مجلس از دولت/ فعلا به همه یارانه بدهید

   12. اعزام موشک‌های اتمی روسیه به مرز با فنلاند

   13. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

   14. وحیدی: اصلاح یارانه‌ها به نفع مردم است/ واکنش شمخانی به اعتراضات مردم درباره گرانی‌ها/ وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت افزایش یافته است

   15. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

   16. گوشت مرغ به زیر ۴۵ هزار تومان رسید!

   17. وزیر کار امشب پاسخ می‌دهد

   18. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

   19. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

   20. وحشیانه‌ترین آدم‌‌کشی در آمریکا همراه با پخش زنده ۱۸+

   21. روایت یک عکس متفاوت از مرحوم فاطمی نیا

   22. بانک ها؛ عامل شکل گیری ثروت های نجومی در جامعه

   23. قیمت‌ها در آینده کاهش می‌یابد

   24. دومین پسر «ایران» تلف شد

   25. چرا این زرنگ ها تمام نمی شوند؟!

   ابر آروان

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما