رییس صندوق رفاه دانشجویان: وام دانشجویی به ۸۰ درصد دانشجویان پرداخت شد

گروه اجتماعی الف،   4001025017

رییس صندوق رفاه دانشجویان گفت: در حال حاضر به حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد دانشجویانی که برای وام دانشجویی در نیم سال اول تحصیلی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۰ ثبت‌نام کرده‌ بودند، تسهیلات پرداخت شده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان: وام دانشجویی به ۸۰ درصد دانشجویان پرداخت شد

مسعود گنجی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا در این خصوص توضیح داد: اگر سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتبار باقی مانده صندوق رفاه دانشجویان برای اعطای تسهیلات دانشجویی را به ما تخصیص دهد، به طور یقین ۲۰ تا ۲۵ درصد وام های باقیمانده نیز در سریع ترین زمان پرداخت خواهد شد.

وی کل بودجه پنج مورد وام دانشجویان را حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تاکنون ۳۵۰ میلیارد تومان از این تسهیلات به صندوق رفاه دانشجویان داده شده است و منتظر تخصیص ۱۶۸ میلیارد تومان بودجه دیگر از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور هستیم.

گنجی تصریح کرد: برای نیمسال تحصیلی دوم نیز اعتبارات و بودجه بیشتری نیاز است و دنبال این هستیم که بدانیم سازمان برنامه و بودجه چه درصدی را تخصیص می دهد تا مشخص شود که برای سال آینده بودجه ما را چقدر افزایش می دهند که براساس آن تصمیم گیری شود؛ هرچه بودجه داده شود، آن را به عنوان تسهیلات در اختیار دانشجویان قرار می دهیم.

وی خاطرنشان کرد: بودجه امسال و سال آینده هرچقدر باشد ما برای پرداخت تسهیلات به دانشجویان تصمیم گیری خواهیم کرد و به طور قطع همه این اعتبارات در قالب پنج مورد تسهیلات در اختیار دانشجویان قرار داده می شود.

اعطای پنج مورد وام به دانشجویان

گنجی درباره پنج نوع وام‌ دانشجویی توضیح داد:  یکی از این موارد، وام تحصیلی برای همه مقاطع تحصیلی است. سال گذشته افزایش وام داشتیم به طوری که وام تحصیلی دانشجویان مجرد ۳۰ درصد و متاهلان ۹۵ درصد افزایش یافت.

رییس صندوق رفاه دانشجویان تاکید کرد: بر این اساس دانشجویان مجرد یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و دانشجویان متاهل نیز سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

گنجی زمان بازپرداخت این تسهیلات را پس از فارغ‌التحصیلی اعلام کرد و افزود: پس از اینکه دانشجویان فارغ التحصیل شدند، تسهیلات آنها قسط بندی شده و دانشجویان نسبت به پرداخت اقساط خود اقدام می کنند. این تسهیلات دانشجویان به صورت قرض الحسنه است.

وی خاطرنشان کرد: برای هر فردی که برای وام تحصیلی ثبت‌نام کند، تسهیلات در نظر گرفته می شود و تقریبا می توان گفت همه دانشجویانی که متقاضی دریافت تسهیلات هستند، می توانند از این وام ها بهره مند شوند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: این میزان تسهیلات مربوط به نیم سال اول سال تحصیلی  ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰ است و برای نیم سال تحصیلی دوم نیز منتظر تخصیص اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور هستیم.

پرداخت وام ضروری به دانشجویان 

وی درباره پرداخت وام ضروری به دانشجویان نیز گفت: دانشجویان مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته در دو نوبت و دانشجویان مقاطع دکتری تخصصی ناپیوسته می‌توانند در چهار نوبت از این تسهیلات بهره مند شوند.

گنجی بخشی دیگر از پرداخت تسهیلات ضروری را مختص تولد فرزند دانشجویان، فوت پدر، مادر، همسر یا فرزند، دانشجویان حادثه دیده در سوانح و تصادفات رانندگی، بیماری های خاص و پرهزینه دانست و اظهار داشت: برای این موضوعات به عنوان مباحث مهم دانشجویان نیز وام ضروری در نظر گرفته شده است.

وی در عین حال تصریح کرد: دانشجویانی که بر اثر بیماری یکی از اعضای خانواده و تحت تکلف خود نیازمند وام ضروری باشند نیز می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند و صندوق رفاه دانشجویان نسبت به پرداخت به موقع وام به این دانشجویان اقدام می کند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: برای دانشجویان برتر، نمونه کشوری، مبتکر، دانشجویان قهرمان ورزشی، توانخواهان و دانشجویانی که در حوادث و بلایای طبیعی مشکلاتی برای آنها پیش آید نیز امکان دریافت وام ضروری وجود دارد.

وی درباره وام ویژه دانشجویان دکتری با پرداخت از دو منبع نیز اینگونه توضیح داد و اضافه کرد: برای دانشجویان دکترای تخصصی ناپیوسته یک میلیون ماهانه و هر شش ماه ۶ میلیون تومان داده می شود و وام ویژه دکتری از منابع بانک های توسعه تعاون که بر اساس قرارداد با این صندوق پرداخت می شود ۷۰۰ هزار تومان ماهانه و هر سه ماه یکبار به آنها پرداخت می شود.

پرداخت وام مسکن متاهلی

گنجی به موضوع وام مسکن متاهلی نیز اشاره کرد و گفت: به دانشجویان همه مقاطع تحصیلی این تسهیلات داده می شود و روز دریافت آن مشخص و در روز فارغ التحصیلی باید بازپرداخت شود. برای این تسهیلات نیز در تهران ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، در کلانشهرهایی همچون اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز، مشهد، کرج، قم و کرمانشاه ۲۶ میلیون تومان و برای بقیه شهرستان ها ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن متاهلان اعطا می شود.

وی تاکید کرد: تسهیلات ودیعه مسکن متاهلان نیز به این شیوه است که برای مجردان پنج میلیون تومان در تهران و هشت کلانشهر ذکر شده چهار میلیون تومان و مابقی شهرها نیز سه میلیون تومان است که البته پرداخت این تسهیلات به صورت گروهی است و دانشجویان متقاضی باید برای دریافت آن ثبت نام کنند تا صندوق رفاه دانشجویان نیز این وام ها را به صورت گروهی در اختیار دانشگاه ها قرار دهد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان اهداف اصلی پرداخت این گونه تسهیلات را پایین آمدن هزینه دانشجویان در طول دوران تحصیل دانست و اظهار داشت: یکی دیگر از تسهیلات پرداختی به دانشجویان همه دانشگاه هایی که دانشجویان آن شهریه داز هستند، موضوع وام شهریه است.

گنجی ادامه داد: وام شهریه برای دانشجویان مشغول تحصیل در دانشگاه هایی همچون دانشگاه آزاد و دیگر دانشگاه های شهریه پرداز است که برای دانشجویان مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته یک میلیون و ۳۰۰ تومان، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکترای حرفه ای ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و دکترای تخصصی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

وی خاطرنشان کرد: هنوز بخشی از اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده نشده است و ما همچنان منتظر تخصیص این بودجه هستیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

  2. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

  3. خودروسازان تا رقیب نداشته باشند وضع ما همین است !

  4. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

  5. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

  6. «اشرف غنی» سکته کرد

  7. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

  8. ایران و پیامدهای احتمالیِ قدرت گیری مجدد "ترامپیست ها" در آمریکا

  9. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

  10. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

  11. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

  12. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

  13. سقوط تاریخی بورس

  14. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

  15. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

  16. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

  17. روابط بین المللی، شرق و غرب ندارد !

  18. احیای داعش و سودای تکراری دموکرات‌های کاخ سفید  

  19. وزیر آموزش و پرورش: مدارس را نباید تا این حد تعطیل می‌کردیم

  20. یحیی سریع: مراکز حیاتی دبی و پایگاه های نظامی سعودی هدف حمله پهپادی قرار گرفت  

  21. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

  22. خودروهای داخلی همیشه از عقب تصادف می کنند !

  23. جشن تولد «قرائتی» در پشت صحنه «سمت خدا» 

  24. دولت برای بالابردن کیفیت خودرو داخلی برنامه دارد  

  25. متن کامل برنامه ۷ فصلی وزیر صنعت برای تحول در خودروسازی

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما