اُفت شدید «کمک به مدرسه»

گروه اجتماعی الف،   4001024003
اُفت شدید «کمک به مدرسه»

مدیرکل دفتر امور شوراهای آموزش‌وپرورش و مناطق آزاد تجاری درباره وصول درآمدها و عملکرد مالی شوراهای آموزش‌وپرورش گفت: در سنوات گذشته مشارکت‌های مردمی در مدارس و فوق برنامه‌ها را داشتیم که به علت بروز کرونا و تعطیلی مدارس، کمک‌های مردمی با افت شدید مواجه و باعث شد درآمد شورا کاهش یابد. سال ۹۹ تقریبا ۱۵۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب شد.

رسول پاپایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز هفته گرامیداشت شوراهای آموزش‌وپرورش که از امروز، جمعه ۲۴ دی ماه آغاز می‌شود، اظهار کرد: تجلیل و تقدیر از شوراهای برتر در سال ۹۹ با حضور معاون اول رئیس‌جمهور انجام می‌شود. مقرر شده است در سطح شهرستان و استان نیز با حضور فرمانداران و استانداران از اعضای شوراهای آموزش‌وپرورش تقدیر شود.

وی افزود: بر اساس ارزیابی‌ها استان‌های ایلام، همدان، اصفهان، کرمانشاه و شهرستان‌های تهران واجد بیشترین امتیاز شده و به عنوان شوراهای برتر آموزش و پرورش از آنها تجلیل می‌شود.

مدیرکل دفتر امور شوراهای آموزش‌وپرورش و مناطق آزاد تجاری با بیان اینکه ۶۸۴ شورا در سطح کشور داریم گفت: سال گذشته از حیث عملکرد جلسه‌ای، شوراها ۲۸۴ جلسه در سطح استان و ۶۰۲۱ جلسه در سطح شهرستان برگزار کرده‌اند. علی‌رغم بروز کرونا و دیگر مشکلات، شاهد رشد ۱۵ درصدی جلسات بودیم که نشان می‌دهد باوجود آنکه مدیران اجرایی با مسائل متعدد مواجه بودند، اما اهتمام‌شان به آموزش و پرورش کم نشده است.

پاپایی افزود: شوراها ۲۷ هزار و ۱۲۱ مصوبه داشته‌اند؛ طی سه سال گذشته تعداد مصوباتمان کم شده، زیرا تاکید کرده‌ایم که مصوبات دستوری، مصوباتی که بودجه ندارند، مصوباتی که متولی و زمان اجرا ندارند را نمی‌پذیریم. بنابراین مصوبات کیفی شده است. از مجموع مصوبات، ۲۳ هزار و ۳۸۳ مورد اجرایی شده و می‌توان گفت ۸۷ درصد مصوبات اجرا شده یا در دست اجراست و تقریبا دیگر مصوبه توصیه‌ای نمی‌پذیریم. 

وی درباره وصول درآمدها و عملکرد مالی شوراها نیز توضیح داد و گفت: در سنوات گذشته مشارکت‌های مردمی در مدارس و فوق برنامه‌ها را داشتیم که به علت بروز کرونا و تعطیلی مدارس، کمک‌های مردمی با افت شدید مواجه و باعث شد درآمد شورا کاهش یابد. سال ۹۹ تقریبا ۱۵۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب شد.

مدیرکل دفتر امور شوراهای آموزش‌وپرورش و مناطق آزاد تجاری درباره نحوه هزینه‌کرد این درآمدها اظهار کرد: بخشی از این مبالغ، ریالی نیست و کمک‌های معنوی و تبدیل به احسن ها را دربرمی‌گیرد. مواردی که جنبه ریالی ندارند، ارزش ریالی‌شان محاسبه می‌شود. بخشی هم کمک‌های مالی است که صرف توسعه و تجهیز مدارس و برنامه‌های کلان آموزش‌وپرورش استان‌ها شده و مستقیما در استان‌ها هزینه می‌شود.

پاپایی همچنین روزشمار هفته شوراها را اعلام کرد و گفت: ۲۴ دی ماه به نام «شوراهای آموزش‌وپرورش، ارتقای فرهنگ وقف و خیریه آموزشی»، ۲۵ دی ماه به نام «شوراهای آموزش‌وپرورش، الگوی مدیریت هیئت امنایی»، ۲۶ دی ماه به نام «شوراهای آموزش‌وپرورش، نقش‌آفرینی فعال خانواده‌ها و فرهنگیان در مدیریت و تحول مدرسه»، ۲۷ دی ماه به نام «شوراهای آموزش‌وپرورش، حمایت و نظارت محلی و کاهش تمرکز»، ۲۸ دی ماه به نام «شوراهای آموزش‌وپرورش، مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و سازمان‌ها»، ۲۹ دی ماه به نام «شوراهای آموزش‌وپرورش، مردمی‌سازی تعلیم و تربیت» و ۳۰ دی ماه به نام «شوراهای آموزش‌وپرورش، زمینه ساز تحقق گام دوم انقلاب در تعلیم‌وتربیت» نامگذاری شده است. 

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 2. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

 3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 4. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

 5. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 6. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

 7. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

 8. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

 9. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 10. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 11. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

 12. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

 13. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

 14. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

 15. سقوط تاریخی بورس

 16. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

 17. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 18. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

 19. وزیر آموزش و پرورش: مدارس را نباید تا این حد تعطیل می‌کردیم

 20. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

 21. خودروهای داخلی همیشه از عقب تصادف می کنند !

 22. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

 23. افشای جدیدترین اسرار از خاندان سعودی؛ ملک سلمان کجاست؟

 24. جشن تولد «قرائتی» در پشت صحنه «سمت خدا» 

 25. احترام جالب نمایندگان دومای روسیه به ابراهیم رئیسی

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما