بارندگی شدید چه تاثیری بر رشد اقتصادی دارد؟

گروه اقتصادی الف،   4001023095

گروهی از دانشمندان پوتسدام آلمان دریافتند با افزایش تعداد روزهای بارانی همراه با بارندگی شدید، رشد اقتصادی کاهش می‌یابد و بر اساس این مطالعه که در مجله علمی معروف نیچر منتشر شده است، کشورهای ثروتمند و به ویژه بخش‌های تولید و خدمات به شدت تحت‌ تاثیر قرار خواهند گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از فیز، تجزیه و تحلیل داده‌های بیش از ۱۵۰۰ منطقه طی ۴۰ سال گذشته ارتباط واضحی را نشان می‌دهد که تشدید بارندگی روزانه ناشی از تغییرات آب‌وهوایی سوزاندن نفت و زغال‌سنگ به اقتصاد جهانی آسیب می‌رساند.

لوئنی ونز محقق این بررسی گفت: این در مورد رفاه و در نهایت مشاغل مردم است. کشورهای سراسر جهان با توجه به تعداد روزهای بارانی شدید با افت اقتصادی مواجه خواهند شد و این بینش مهمی است که به درک رو به رشد ما از هزینه‌های واقعی تغییرات آب‌وهوایی می‌افزاید.

ونز افزود: تاکنون ارزیابی‌های کلان اقتصادی تاثیرات آب‌وهوایی بیشتر بر دما متمرکز شده‌اند و تغییرات بارندگی را فقط در مقیاس‌های زمانی طولانی‌تر مانند سال‌ها یا ماه‌ها در نظر گرفته‌اند، در نتیجه تصویر کامل را از دست داده‌اند. در حالی که بارندگی سالانه بیشتر به‌طور کلی برای اقتصادها به ویژه اقتصادهای وابسته به کشاورزی مفید است.

سوال این است که چگونه باران برای برخی از کشورها و به ویژه برای کشورهای ثروتمند و صنعتی مانند ایالات‌متحده آمریکا، ژاپن یا آلمان مفید نیست.

ماکسیمیلیان کوتز، محقق ارشد این تحقیق در موسسه پوتسدام گفت: ما اثرات متمایز بارندگی بر تولید اقتصادی را شناسایی کردیم اما مهم‌ترین آنها بارش شدید روزانه است و این می‌تواند به علت تغییرات آب‌وهوایی باشد که در همه جهان تشدید خواهد شد.

افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو زمین که حاصل نیروگاه‌های فسیلی و خودروهاست باعث گرمای زمین می‌شود و این گرم‌شدن می‌تواند بخار آب بیشتری را تولید کند که در نهایت به باران مبدل خواهد شد و با توجه به تغییرات اقلیمی این بارندگی‌های شدید روزانه در سطح جهان افزایش پیدا خواهد کرد.

آندرس لوورمن، استاد دانشگاه گفت: این بررسی نشان داد که تاثیرات گرمایش جهانی در بارندگی‌های شدید روزانه است و اثرات اقتصادی سنگینی به همراه خواهد داشت که هنوز محاسبه نشده است. نگاهی دقیق‌تر به مقیاس‌های زمانی کوتاه به جای میانگین‌های سالانه به درک آنچه در جریان است کمک می‌کند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد که شوک‌های اقلیمی نسبت به تغییرات تدریجی ناشی از تغییرات آب‌وهوایی، شیوه زندگی ما را تهدید می‌کنند و با بی‌ثبات کردن آب‌وهوا، به اقتصاد خود آسیب می‌رسانیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 2. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

 3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 5. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 8. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 9. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 10. آب در دل کویر تکان خورد

 11. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

 12. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

 13. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

 14. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 15. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 16. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

 17. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

 18. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

 19. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

 20. سقوط تاریخی بورس

 21. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

 22. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 23. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

 24. وزیر آموزش و پرورش: مدارس را نباید تا این حد تعطیل می‌کردیم

 25. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما