آنتونوف: تحریم‌های "فلج‌کننده" آمریکا، روسیه را مرعوب نمی‌کند

گروه جهان الف،   4001023087

سفیر روسیه در ایالات متحده در واکنش به درخواست‌ قانون‌گذاران کنگره آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید واشنگتن علیه مسکو، گفت «تحریم‌های به اصطلاح "فلج‌کننده" ما را مرعوب نمی‌کند».

آنتونوف: تحریم‌های به گزارش فارس، «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در ایالات متحده در پاسخ به سوالات رسانه‌ها گفت که درخواست کنگره آمریکا برای تحریم‌های جدید علیه روسیه از جمله محدودیت برای مقامات ارشد این کشور، مسکو را مرعوب نمی‌کند.

بر اساس بیانیه‌ای که در صفحه فیس‌بوک سفارت روسیه منتشر شده، وی گفت: معتقدیم که درخواست‌ها در کاپیتول هیل (ساختمان کنگره آمریکا) برای اعلام محدودیت‌های "فلج‌کننده" ضد روسیه، و همچنین تحریم‌های شخصی علیه رهبری عالی فدراسیون روسیه، تحریک‌آمیز و ناامیدکننده است. ما از محدودیت‌ها نمی‌ترسیم. 

این مقام روس ادامه داد: پشت درخواست قانونگذاران (آمریکایی) برای مجازات دردناک‌تر کشورمان، تلاشی برای تأثیرگذاری بر روسیه در زمینه مذاکرات جاری در مورد امنیت اروپا نهفته است. ما چنین فشارهایی را ناتوانی ایالات متحده در دفاع از دیدگاه خود در میز مذاکره می‌بینیم. 

به گفته این دیپلمات روس، اظهارات مربوط به طرح ادعایی روسیه برای حمله به اوکراین، «زاییده تخیل بیمار محافل روسوفوبیک محلی است». وی با تاکید بر این که این نتیجه اختلال روانی آن‌‌هاست، افزود «پاسخ روشن است: ما هیچ گونه مقاصد تهاجمی نسبت به اوکراین نداریم. به نظر می‌رسد که سیاستمداران آمریکایی افسانه تهاجم قریب‌الوقوع روسیه به اوکراین را در رسانه‌ها مطرح کرده‌اند و اکنون با فوبیای خود مواجه هستند».

سفیر روسیه تاکید کرد: در این شرایط به قانون‌گذاران آمریکایی توصیه می‌کنیم در ایجاد یک اجماع دو حزبی برای خروج آمریکا از عمیق‌ترین بحران اقتصادی و سیاسی مشارکت کنند. ما مخالف رویارویی هستیم. انتخاب ما ایجاد روابط عملگرایانه برابر بین روسیه و ایالات متحده است. زمان آن رسیده که سیاستمداران در واشنگتن تهدیدات را کنار بگذارند. چنین راهبردی هیچ سودی برای مردم ایالات متحده نخواهد داشت. امنیت بین‌المللی که نیاز به اقدامات عاقلانه و بافکر دارد، بازنده خواهد بود. ما ابتکارات خود را برای خروج از بحران ارائه کرده‌ایم. (این ابتکارات) ۱۰ ژانویه در ژنو و ۱۲ ژانویه در چارچوب شورای روسیه و ناتو در بروکسل توضیح داده شد.

آنتونوف در پایان گفت: ما منتظر پاسخ مناسب هستیم - نه در قالب اظهارات پوپولیستی، بلکه پیشنهادهای کتبی مستدل.

رونمایی طرح دموکرات‌ها در مجلس سنای آمریکا برای تحریم احتمالی مقام‌های ارشد روسیه شامل رئیس‌جمهور این کشور، همچنین واکنش تند کرملین را در پی داشت.

دموکرات‌های مجلس سنای آمریکا شامگاه چهارشنبه (دیشب) از طرحی برای اعمال تحریم‌های گسترده علیه مقامات ارشد دولتی و نظامی روسیه، از جمله ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور رونمایی کردند.

طرح پیشنهادی که توسط کاخ سفید نیز حمایت می‌شود، شامل مقرراتی برای کمک به تقویت امنیت اوکراین است و آمریکا را تشویق می‌کند تا «تمام اقدامات موجود و مناسب را در نظر بگیرد» تا از عملیاتی نشدن خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان موسوم به «نورد استریم ۲»، اطمینان حاصل کند.

سخنگوی کرملین روز پنجشنبه ضمن ارائه ارزیابی تاریکی از مذاکرات امنیتی جداگانه روسیه با ایالات متحده و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، این مذاکرات را «ناموفق» خواند و گفت که میان دو طرف، بر سر مسائل اساسی اختلاف نظر وجود دارد.

به گفته سخنگوی کاخ کرملین، اعمال تحریم علیه ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به معنای قطع روابط بین مسکو و واشنگتن خواهد بود.