آیا مازندران همیشه معتدل بوده است؟

گروه فناوری الف،   4001023037

یک کارشناس سازه های دریایی با بررسی شواهد رسوب شناختی و الگوی تغییرات آب و هوا در ادوار زمین شناسی معتقد است که اقلیم مازندران طی سال ها دستخوش تغییرات بسیاری شده و حتی در مقاطعی دوره های نوسانی گرم و حاره ای را تجربه کرده است.

همایون خوشروان در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به تحقیقی که اخیرا در خصوص آسیب پذیری جنگلهای هیرکانی مازندران و استانهای شمالی کشور انجام داده است، اظهار کرد: در طول دوره کواترنری یعنی در دوران چهارم زمین شناسی، شرایط اقلیمی در استانهای شمالی کشور خصوصا در مازندران به گونه ای نبود که از یک آب و هوای معتدل و بارندگی مناسب برخوردار باشد، بلکه در این دوران با توجه به فازهای یخچالی و بین یخچالی که در سراسر دنیا فعالیت داشته بارها اقلیم منطقه دستخوش تغییر شده است و دوره های نوسانی گرم، تسلط کامل روی استان مازندران و سایر استانهای شمالی  پیدا کرده است.

وی به نمونه برداری انجام شده از رسوبات تپه ماهورها در بخش جنوبی روستای خوشرودپی و یافتن دو نوع رسوب عمده در منطقه اشاره کرد و افزود: رسوبات نسبتا قهوه ای روشن تا سفید که حاوی عناصر کربناته و متشکل از دانه های ماسه، سیلت و مقدار کمی رس هستند که اصطلاحا ماسه های سیلت یا رسی نامیده می شوند و رسوباتی که به رنگ قهوه ای تیره و مملو از رس و سیلت اند که اصطلاحا به آن ها رس سیلتی ماسه ای اطلاق می شود که این رسوبات مربوط به مناطق خشک و قاره ای هستند.

وی تصریح کرد: براساس آنالیزهای شیمیایی که بر روی این نمونه های رسوبی انجام شد مشخص شد درصد مواد فلزی نظیر منیزیم و آهن درون این رسوبات نسبتا بالا بوده است و به نوعی حکایت از آن دارد که این رسوبات متعلق به مناطق قاره ای هست؛ بنابراین با این بررسی ها حاکمیت آب و هوای منطقه، گرم تشخیص داده شد که این ذرات با حرکت باد رسوب می کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی سواحل و سازه های دریایی با بیان اینکه رسوبات رسی که رنگ قهوه ای داشتند در محیط های گرم و خشک بوجود آمده و رسوب می کنند، اظهار کرد: شواهد رسوب شناختی گذشته در کواترنری در منطقه البرز شمالی در استان مازندران حاکی از آن دارد که در ادوار گذشته شرایط گرم و خشک تجربه شده است؛ بنابراین ممکن است تحت تاثیر تغییرات اقلیمی مجددا این شرایط بوجود آمده باشد.

خوشروان با پیش بینی آسیب جنگل ها در صورت وقوع شرایط فوق تاکید کرد: اگر چنین وضعیتی پیش بیاید جنگل های ما دچار آسیب خواهند شد و بسیاری از درختان تحت تاثیر گرمایش از بین خواهند رفت بنابراین باید آمادگی لازم برای تهدیدهای محیطی از هم اکنون برنامه ریزی شود تا بتوان جلوی مشکلات را گرفت.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 2. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

 3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 5. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 8. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 9. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 10. آب در دل کویر تکان خورد

 11. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

 12. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

 13. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

 14. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 15. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 16. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

 17. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

 18. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

 19. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

 20. سقوط تاریخی بورس

 21. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

 22. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 23. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

 24. وزیر آموزش و پرورش: مدارس را نباید تا این حد تعطیل می‌کردیم

 25. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما