درمان پینه و میخچه با گیاهان دارویی

گروه سلامت الف،   4001023012

تره، سیر، گل همیشه بهار و گیاه مامیران، از جمله گیاهان دارویی هستند که می‌توان از آنها برای رفع زگیل، کورک، میخچه و پینه دست و پا استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، میخچه براثر ضخیم شدن قسمتی از لایه های شاخی پوست، از وارد آمدن فشار به آن، همچنین در انگشتان پا و نقاط دیگر آن بر اثر پوشیدن کفش تنگ ایجاد می‌شود. پینه نیز از ضخیم شدن قسمت‌های از پوست دست و پا که بر اثر وارد آمدن فشار به آنها و یا اصطکاک زیاد بوجود می‌آید و چون غالبا به همین علت، ایجاد برجستگی مخروطی شکل، بر روی لایه‌های عمقی زیربشره، فشار وارد می‌آید از این جهت حالت دردناک دارد.

منیره نورمحمدی کارشناس گیاهان دارویی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی درخصوص گیاهانی که در درمان پینه و میخچه مؤثر هستند گفت: تره با نام علمی Alium Porrum L دارای خواص رفع زگیل، کورک، میخچه و پینه دست و پا است. برگ‌های تازه این گیاه 24 ساعت در آب خیسانده شده و بعد روی محل مورد نظر در شبانه روز قرار گیرد.

وی افزود: یکی دیگر از گیاهان دارویی موثر در رفع میخچه و پینه، سیر Allium Sativum L است که دارای اثر ضدعفونی‌کننده و رفع میخچه و پینه است. یک قطعه سیر تازه له شده را به صورت ضماد بر روی میخچه و پینه دست و پا قرار داده شود و قسمت سالم پوست پا، با پارچه‌ای پوشیده شود تا تحت تاثیر قرار نگیرد. به شکل دیگر می‌توان سیر را به خوبی پخته و سپس حالت نیم گرم شده آن را بر روی میخچه و پینه قرار داد و یا با قرار دادن برش‌های نازک سیر تازه بر روی محل میخچه و پینه، به نتیجه مشابه رسید. این کار را روزی سه مرتبه انجام شود.

کارشناس گیاهان دارویی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، یکی دیگر از گیاهان موثر در رفع این مشکل را فرفیون با نام علمی  Euphorbia Helioscopia L دانست. مالیدن شیرابه این گیاه که با قطع کردن ساقه از آن خارج می شود،‌ همچنین استفاده از برگ‌های این گیاه روی محل مورد نظر،‌ در رفع میخچه و پینه مؤثر است. گل همیشه بهار با نام علمی Calendula officinalis L. را در رفع تحریکات جلدی، خراش و ترک پوست، درمان زگیل و میخچه پا مؤثر است. برگ‌های تازه گیاه را باید به صورت له شده روی میخچه یا پینه قرار داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، نورمحمدی همچنین گیاه مامیران  Chelidonium majus L را گیاهی مؤثر در رفع میخچه و زگیل معرفی و تصریح کرد: می‌توان شیره تازه گیاه که رنگ زرد و نارنجی دارد را بر روی میخچه و یا زگیل قرار داد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 2. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

 3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 5. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 8. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 9. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 10. آب در دل کویر تکان خورد

 11. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

 12. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

 13. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

 14. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 15. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 16. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

 17. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

 18. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

 19. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

 20. سقوط تاریخی بورس

 21. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

 22. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 23. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

 24. وزیر آموزش و پرورش: مدارس را نباید تا این حد تعطیل می‌کردیم

 25. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما