معاون وزیر اقتصاد: لایحه بودجه ۱۴۰۱، ۳۰۰هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی دارد

گروه اقتصادی الف،   4001020033

معاون وزیر اقتصاد با بیان این‌که تلاش دولت این بوده است که بودجه را بدون کسری ببندد گفت: احتمالاً حدود ۳۰۰هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی خواهیم داشت.

معاون وزیر اقتصاد: لایحه بودجه ۱۴۰۱، ۳۰۰هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کلیات لایحه بودجه سال 1401 یکشنبه 19 دی در جلسه صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. هادی قوامی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره کسری احتمالی لایحه بودجه گفت: تلاش دولت این بوده است که بودجه را بدون کسری ببندد و خط قرمز دولت در تهیه این لایحه کسری بودجه و اتکا به منابع بانک مرکزی بوده است.

وی افزود: اما احتمالاً حدود 300هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی خواهیم داشت که نه‌تنها از افزایش این کسری نسبت به سال 1400 جلوگیری شده است، بلکه بیش از 150هزار میلیارد تومان این عدد کاسته خواهد شد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1401 نیز درباره کسری واقعی بودجه 1401 گفت: بودجه سال آینده نسبت به سال جاری نکات مثبت قابل‌توجهی دارد، اما در جا‌هایی با استقراض همراه است.

وی اضافه کرد: این لایحه شامل 3 بخش است؛ بخش اول 644هزار میلیارد تومان درآمد، بخش دوم 408هزار میلیارد تومان فروش نفت، بخش سوم 291هزار میلیارد تومان استقراض از صندوق توسعه، فروش شرکت‌ها و 88هزار میلیارد تومان اوراق بهادار است.

حاجی‌بابایی با اشاره به وجود 14 موضوع کلیدی در بودجه سال آینده گفت: دولت باید برنامه‌های دقیق خود را در این موضوعات برای مجلس تشریح و ثابت کند که برای اقتصاد کشور مفید خواهند بود.

محمدحسین معماریان کارشناس بودجه هم در خصوص امکان تحقق کاهش تورم با لایحه بودجه 1401 گفت: کسری بودجه تعاریف مختلفی دارد، اما کسری پنهان نیز وجود دارد که به تحقق نیافتن منابع پیش‌بینی‌شده، مربوط می‌شود.

وی ابراز کرد: این کسری در لایحه بودجه سال آینده بین 160 تا 180 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که بر اساس میزان آن قابل کنترل است.