نمی‌شناختند اما آمدند... 

دکتر رضا پورحسین،   4001015038 ۱۴ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
نمی‌شناختند اما آمدند... 

هفته های پیش منطقه هجده تهران، بویژه مردم یافت آباد شاهد یک اتفاق بسیار معنوی و تاثیر گذار بودند؛ تشییع پیکر طلبه شهید، عبدالله پولادوند، که پس از گذشت 39 سال از شهادتش، در تفحص اخیر شناسایی شد. 

 در شرایطی که تلخی ها بیش از شیرینی ها، و منفی نگری ها بیش از مثبت اندیشی ها، دیده می شود، و عموما، غفلت‌ها و روزمرگی‌ها، و نیز نفرت پراکنی بدخواهان، ما را از نعمت‌های خویش دور می سازد ؛ حضور یک شهید به منزله یک هشدار و انذار، ما را به داشته ها، حماسه ها، اصالت‌ها و توفیقات خود و جامعه خویش، هوشیار می سازد که نعمت های خود را به یاد آورید، آنها را بازگو کنید و سپاسگزارِ انقلاب و خون‌های نثار شده و مجاهدت‌های مخلصانه باشید و اجازه ندهید که نفرت پراکنی های دشمن و خودتحقیری‌های ناآگاهان، شما را به ورطه ناسپاسی و مآلا ناامیدی سوق دهد، که ناامیدی ربطی به انسان ندارد و وسوسه شیطان است.

      وقتی خبر شناسایی شهید را شنیدم، از یک سو بار دیگر به یاد و خاطره های دیرین افتادم؛ زمانی که در مسجد قائم(ع) و جلسات متعدد دینی و فرهنگی با دوستان شهید باهم روزگار می گذراندیم. و از سوی دیگر غافل از متن روحیه انقلابی و  معنوی مردم، این دغدغه به ذهن خطور کرد که درشرایط سخت اقتصادی ، هجوم بیرحمانه منفی نگری و شتاب ماشینِ یاس پراکنی؛ ممکن است جمع کمی از مردم در مراسم تشییع شهید شرکت کنند. اما از آنجا که بسیاری از محاسبات ما ربطی به واقعیت‌ها ندارد، مراسم او به گونه ای دیگر رقم خورد؛ باشکوه، معنوی و حماسی.

 این مراسم آنقدر بزرگ و باشکوه بود که گویی خودِ شهید و یارانِ شهیدش آن را سامان داده اند. بسیاری از مردم و تقریبا همه جوانان، عبدالله پولادوند را ندیده و نمی شناختند، اما یک قرابت روحی و پیوند معنوی و حماسی بین آنها، آنان را سراسیمه و مشتاق، به میدانِ بدرقه او به سمتِ گلزار شهدای یافت آباد کشانده بود. مردم منطقه هجده، کیلومترها راه به دنبال شهید، حسین حسین گفتند و فرزند وطن را مشایعت کردند. آنها بعد از چند ساعت ‌راهپیمایی به مقصد رسیدند. بماند که در  گلزار شهدا، مردم چگونه با احترام استخوان‌های پاک شهید را در نبودِ پدر و مادرِ چشم انتظارش، به خاک سپردند. 

     مردم این منطقه در دو سال قبل نیز در تشییع پیکر شهید مدافع حرم، مجید قربانخانی، سنگ تمام گذاشته و مجید را به خاک سپردند و پایان این مراسم، حضور حاج قاسم سلیمانی، شکوه و معنویت آن را صد چندان ساخت. سردار دلها آمده بود که به خانواده شهید تبریک وتسلیت بگوید و از رشادت‌ها و حالات خوب شهید.

      سیل جمعیت با اشک آمدند و برای عبدالله، پدر و مادر شدند و با ذکر یا حسین او را بدرقه کردند. برای تشییع او همه آمده بودند؛ پیر و جوان و البته نوجوانانی نورانی. در هر صورت آن روز در خاطره ها ماند و عطر شهادت، امید و معنویت و حماسه را به جانِ هزاران مشتاق، جاری نمود تا همچنان این ملت زنده بماند.

      شهید پولادوند جوانی متدین، اهل تهجد، بااخلاص، باسواد، انقلابی، شجاع، جهادی، ولائی، متین و خوش خُلق و حاضر در همه صحنه های حمایت از انقلاب بود. در اواخر تحصیلات هنرستانی خود بود که تصمیم گرفت طلبه علوم حوزوی شود. مدتی بود تا اینکه نتوانست در میدانِ رزم با اشقیا حاضر نشود و طالب جهاد و شهادت شد.

 مردان خدا همیشه بهتر از دیگران، تکلیف خود را تشخیص می دهند که؛ «ِ وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجا ِ وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدْرا».

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۶۲۶۸۷۱۶:۳۰:۱۲ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
یاد و راه شهیدان همیشه نصب العین مسولان باشه انشاالله
ناشناس۲۳۶۴۰۸۱۱۰:۴۷:۰۶ ۱۴۰۰/۱۰/۱۷
انشاالله
ناشناس۲۳۶۲۶۹۰۱۶:۳۲:۲۹ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
مسولان یاد شهیدان را فراموش نکنند
ناشناس۲۳۶۲۶۹۴۱۶:۳۶:۱۷ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
به نظرم هر مسولی باید عکس یک شهید رو در اتاقش بزنه و به یاد اونها به مردم خدمت کنه
ناشناس۲۳۶۲۶۹۷۱۶:۳۷:۱۶ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
یه فیلم از حاج قاسم دیدم که هر روز که میرفت به دفترش عکس شهدا رو که زده بود تو راهروی سر کارش میبوسید و بعد وارد اتاقش می شد .این روحیه حاج قاسم رو سردار دلها کرد و سرباز وطن
ناشناس۲۳۶۲۷۵۲۱۷:۴۸:۳۱ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
همیشه اینکارو می کرد . روحش شاد
ناشناس۲۳۶۲۷۰۳۱۶:۴۴:۵۶ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
روحشان شاد وراهشان پررهرو،حضورمسئولین کشور را حتما در این مراسم اجباری کنند تا یادشان نرود این مقام وجایگاه چرب ونرم به چه قیمتی به آنها رسیده است واین موضوع در تمامی این نوع مراسم تذکر داده شود وجای مهمی در سخنرانیها وحتی روضه خوانیها داشته باشد
ناشناس۲۳۶۲۷۵۴۱۷:۴۹:۴۳ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
راهت را ادامه خواهیم داد به کوری چشم منافقین و جیره خواران آمریکا و مرتجعین
ناشناس۲۳۶۲۷۷۹۱۸:۱۴:۱۵ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
نمی‌شناختند اما آمدند چون سربازان وطن نامشان در میان نیست و باید یادشان را گرامی داشت
رضایوسفی۲۳۶۳۴۰۶۱۴:۵۰:۲۰ ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
سردارسلیمانی به خاطرعقل وشعوربالا شد سردار دلها او برای اشرار وقاچاقچیان ارزش قائل شدگفت اینها مادر زاد خلافکارنیستند برایشان ایجاد شغل کرد اگربغیره سردار کسی ازمسولین رامیشناسیدنام ببرید
ناشناس۲۳۶۳۴۱۷۱۵:۱۲:۴۵ ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
مردم مي ايند ولي برخی مسوولين از اين امدند ها سوء استفاده مي كنند وفكر مي كنند از عملكرد انها رضايت دارند كه امدند لذا هميشه بايد به مسوولين تاكيد شود كه امدن ها براي شهدا به معني رضايت از عملكرد افتضاح مسوولين كشور نيست
محبی۲۳۶۳۴۸۹۱۷:۱۹:۱۹ ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
اگر مسئولین ما سیره و اخلاق شهید حاج قاسم رو سرلوحه کارهاشون قرار بدن مملکت تبدیل به گلستان میشود .
بنده خدا۲۳۶۳۵۶۷۱۹:۳۱:۲۳ ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
دوستان وقتی به اتاق امثال حاج قاسم می رفتی نوشته نشده بود بدون هماهنگی وارد نشوید نوشته شده بود (یا حسین فرماندهی از ان توست)ویا (مراجعه کننده محترم اشتباه مرا به حساب مکتببم مگذارید)لعنت خدا بر قومی که نگذاشت ان فرهنگ به جامعه سرریز شود
یک ایرانی۲۳۶۳۶۷۶۲۲:۰۲:۵۲ ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
سلام علیکم سلام برشهیدان وطن خوبان راه امام حسین (ع) راانتخاب می‌کنند اگرهرشخصی کار برای خدا انجام دهد حق کسی راضایع نکند مخصوصا مسولین آنها هم دربرابرخدا مثل شهدا هستند
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. ارز ۴۲۰۰ تومانی؛‌ بودنش یک دردسر، نبودنش هزار و یک دردسر !

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. بخت خانه دار شدن را از مجردها نگیرید

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 8. عبور خودروی شاسی بلند از روی یک عابر پیاده

 9. کارشناس هسته‌ای: هدف دیپلمات کره‌ای از حضور در وین فریب ایران بود

 10. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 11. به رگبار بستن خانه‌ای در ایذه با کلاشینکف

 12. ارتفاع پست !

 13. ضرغامی بر مزار شجریان

 14. از نئولیبرالیسم مبتذل تا توصیه به لبو فروشی؛ چرا الگوی توسعه نداریم!

 15. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 16. مضحکه نوبل؟!

 17. کمین هوشمندانه ببر برای شکار گراز

 18. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 19. آیا اصلاح‌طلبان رادیکال در اندیشه آشوبند؟!

 20. نمک پاشی به زخم داغ ‌دیدگان هواپیمای اوکراینی

 21. نشانه های بروز جنگ داخلی در سرزمین‌های اشغالی

 22. عطریانفر: اصلاحات ساختاری، تصویری از براندازی است/ حواشی مسئولیت جدید علی‌عسگری/ جهانگیری؛ انزوا یا بازگشت به سیاست؟

 23. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 24. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 25. ارائه درخواست فعالیت حضوری مدارس به ستاد ملی مقابله با کرونا

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما