بیانیه مشترک ابوظبی و ریاض پس از پایان سفر ولیعهد سعودی به امارات

گروه جهان الف،   4000918003

به دنبال پایان سفر ولیعهد سعودی به ابوظبی، دو کشور عربستان و امارات متحده عربی بیانیه‌ای مشترک درباره موضوعات منطقه‌ای مورد بحث در جریان این سفر صادر کردند.

بیانیه مشترک ابوظبی و ریاض پس از پایان سفر ولیعهد سعودی به امارات

به گزارش ایسنا، عربستان سعودی و امارات متحده در بیانیه مشترک خود از سطح همکاری‌های سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و توسعه دو کشور تمجید کردند. این بیانیه مشترک که پس از پایان سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به دوحه صادر شده است، بر اهمیت اجرای مضامین بیانیه پنجم جولای اجلاس «العُلا» بر اساس یک جدول زمانی مشخص تأکید دارد.

به گزارش وبگاه اماراتی «العین»، در ادامه بیانیه آمده است: دو طرف سعودی و اماراتی همچنین تحولات و مسایل مورد اهتمام دو کشور در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار داده و بر هماهنگی مواضع خود در راستای حمایت و تقویت امنیت و ثبات منطقه و جهان تأکید کردند.

بیانیه مشترک افزود: در مورد یمن هم دو طرف خواستار ادامه تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل جامع سیاسی برای حل بحران یمن با در نظر گرفتن طرح ابتکاری خلیج فارس و مکانیزم اجرایی و نتیجه کنفرانس جامع گفت‌وگوی ملی، قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت، و ابتکار عربستان سعودی برای پایان دادن به بحران یمن شدند.

در ادامه بیانیه آمده است: درباره لبنان هم دو طرف با اتخاذ مواضع صریح علیه حزب الله، بر لزوم اجرای اصلاحات سیاسی و اقتصادی جامع برای عبور از بحران کنونی و انحصار سلاح در دست نهادهای دولتی تأکید کردند.

دو طرف در بیانیه خود از روند انتخابات در عراق استقبال کرده و خواستار تشکیل دولت با هدف ادامه کار برای امنیت و ثبات و توسعه عراق و ریشه کن کردن تروریسم و توقف دخالت‌های خارجی شده‌اند.

در ادامه بیانیه به تحولات سوریه پرداخته شده و دو طرف اعلام کردند که راه حل سیاسی تنها راه حل برای برون‌رفت سوریه از بحران است. امارات و عربستان در ادامه این بیانیه مشترک مدعی شدند که از تلاش های نماینده سازمان ملل در امور سوریه برای اجرای قطعنامه بین المللی مربوطه و در راس آن قطعنان ۲۲۵۴ شورای امنیت، توقف دخالت ها و طرح‌های منطقه‌ای که وحدت سوریه و حاکمیت این کشور را تهدید می‌کند، حمایت می‌کنند.

در پایان این بیانیه، دو طرف بر لزوم حمایت امارات و عربستان از ثبات و امنیت افغانستان و مقابله با تروریست‌ها تأکید و با اشاره به آخرین تحولات لیبی، از تلاش‌های سازمان ملل برای حمایت از اجرای انتخابات این کشور استقبال کردند.