درآمدي بر كنگره سيزدهم

محمدکاظم انبارلویی،   4000916121
درآمدي بر كنگره سيزدهم

سيزدهمين كنگره حزب مؤتلفه اسلامي پنج‌شنبه همين هفته در شهر مقدس قم برگزار مي‌شود . نزديك به 60 سال است حزب مؤتلفه اسلامي در سپهر انقلاب اسلامي از آغاز نهضت اسلامي امام خميني (ره) تاكنون نقش‌آفريني مي‌كند.

امام (ره) كه خود بنيانگذار اين جريان سياسي الهي است بر آن بود كه از هيئت‌هاي مذهبي كه در مساجد از مؤمنين شكل گرفته با يك ائتلاف طبيعي جرياني پديد آید جاي احزاب شرق‌زده و غرب‌زده آن روزگار را بگيرد. او اين مدل را يك مدل بومي مي‌دانست و با همين مدل حماسه 15 خرداد محرم سال 1342 را پديد آورد.

حزب مؤتلفه اسلامي تا پيروزي انقلاب يك پاي بزرگ حركت سياسي زبده‌ترين كادرهاي انقلاب بود كه با شكل‌گيري حزب جمهوري اسلامي همه اعضاي آن به اين حزب پيوستند. با تعطيلي حزب جمهوري اسلامي با كسب اجازه از امام (ره) مؤتلفه اسلامي فعاليت جديد خود را از سرگرفت از آن زمان تاكنون 12 كنگره برگزار كرده است. روابط و مناسبات دروني حزب كاملا مردم‌سالارانه مي‌باشد و داراي يك چينش دموكراتيك است.
كنگره سيزدهم حزب مؤتلفه اسلامي درحالي برگزار مي‌شود كه انقلابيون در قاب بيانيه گام دوم رهبر معظم انقلاب مأمور به صيانت از انقلاب و بازتوليد مفاهيم نو و انقلابي در سپهر سياست ايران هستند.
انتظارات جامعه سياسي ما از يك حزب كه 6 دهه در انقلاب استخوان خرد كرده آن است كه به پرسش‌هاي كليدي جامعه باز امروزي پاسخ‌هاي شايسته دهد. حزب نيازمند يك بازاريابي در كلام سياسي است كه در غوغاي تحولات روزافزون و انقلابات پي‌درپي كه در وادي«اطلاعات» و «ارتباطات» صورت مي‌گيرد هم درست ببيند و هم ديده شود.
حزب به يك آینده‌انديشي ، آينده‌پژوهي و آینده‌نگري دقيق نياز دارد تا سهم خود را در صيانت از خود و صيانت از انقلاب اسلامي ادا كند.
حزب مؤتلفه اسلامي در ايران پايه‌گذار يك نگرش انقلابي، اصيل و معقول در حوزه دين ، جامعه، سياست و سياست‌ورزي است بايد با ذائقه اجتماعي و سياسي امروز ايران در اين كرسي ظاهر شود.
«حزب»، «مطبوعات» و «دانشگاه» سه پديده مدرني بودند كه پس از مشروطه وارد ايران شدند.امروز هرسه دچار تحول و دگرگوني حتي در حال افول هستند. دنياي جديد دنياي مجازي است. ما از دروازه‌هاي مجازي وارد دنياي حقيقي مي‌شويم. ما مختصات جغرافيايي آن‌را نمي‌دانيم. با طول و عرض و ارتفاع مدل هندسي دنياي مجازي بيگانه هستيم.
مدل رياضي چنين دنيايي را تكنولوژيست‌ها تعيين مي‌كنند.آنها فيلسوفاني كه در قرن بيستم درخشيدند را پشت سر گذاشته‌اند. امروز هيچ فيلسوفي در غرب در چند و چون چنين دنيايي حاضر نشده است، حرفي بزند. فيلسوفان سياسي عصر ما در حيرت پديداري «موبوكراسي» از دل «دموكراسي» هستند نمي‌گويند چرا از دل دموكراسي آنان كه قرار بود حكومت مردم بر مردم باشد يك مشت اراذل و اوباش مثل ترامپ، جانسون و ماكرون بيرون آمده است.
حزب مؤتلفه اسلامی در كشور نبايد ابزار و نردبان قدرت باشد و حركت به چنين سمت‌وسويي با طلوع و غروب قدرت‌ها دچار نوسان مي‌شود. حزب ، محل ظهور عقلانیت سیاسی وخرد جمعي براي پاسخگويي به پرسش‌هاي كليدي جامعه است. حزب محل اجتماع نخبگاني است كه درد جامعه را می فهمند و مي‌خواهند براي درمان آن چاره‌انديشي كنند.
حزب مؤتلفه اسلامي يك حزب اسلامي است كه خاستگاه اصلي آن مسجد، محراب، منبر و مرجعيت آگاه شيعه است، هرگز سرنخ اين ريسمان الهي را نبايد رها كند.
امروز ما با قدرت‌هايي در جهان روبه‌رو هستيم كه قدرت نظامي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي و اجتماعي آنها طوري در هم تنيده شده‌اند كه مرز جغرافياي طبيعي خاصي ندارند.
آنها مي‌خواهند براي كل بشريت تعيين تكليف و براي همه دنيا فكر كنند. آنها درصدد پديداري دنيايي هستند كه با ممشاي انبياي الهي و پيامبران و اولياي خدا جور در نمي‌آيد . آنها همان جماعتي هستند كه مي‌خواستند «اومانيسم» را جاي خدا بگذارند، نتوانستند. حالا با انقلاب در اطلاعات و ارتباطات مي‌خواهند «تكنولوژي» را جاي آن بگذارند. آنها حتي فيلسوفان عصر خود را كنار گذاشتند اجازه نمي‌دهند روشنگري دراين‌باره صورت گيرد. آنها اجازه نمي‌دهند انسان به ارتباط به «خود» و «خدا» فكر كند، تا بتوانند انسان را به خود مشغول كنند و از انديشيدن به «ابديت» او را دور كنند.
حزب مؤتلفه اسلامي بايد در دوره جديد در منظومه رفتاري خود تجديدنظر كند، بيشتر به سمت كنش سياسي رود تا واكنش سياسي. حزب بايد مهارت خود را در حل مسائل مردم و جامعه امروز ايران نشان دهد. از روزمرگي فاصله بگيرد و با خرد جمعي و حق‌پذيري، دريافت‌هاي عقلي خود را با نخبگان و مردم به اشتراك بگذارد.
حزب بايد هوش و مهارت و دانش كافي خود را  براي اصلاح و حل اختلافات مؤمنين در حوزه سياسي نشان دهد و با تجميع نيروهاي انقلابي از نواميس فكري و مباني انقلاب اسلامي دفاع بهنگام داشته باشد.
اين‌كه حزب مجمع عمومي سيزدهم را در شهر قم در كنار مسجد جمكران برگزار مي‌كند، بسيار پرمعناست. معناي حقيقي آن اين است حزب خود را براي برپايي يك جامعه مهدوي مهیا می کند و به چنين سمت‌وسويي در حركت است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 2. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 3. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 4. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 5. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

 6. افشای جدیدترین اسرار از خاندان سعودی؛ ملک سلمان کجاست؟

 7. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 8. دیدار با شمخانی در مترو

 9. پشت پرده حمایت آمریکا از عامل اصلی ورشکستگی لبنان

 10. معاون وزیر: محصولات کشاورزی ما آلوده نیست، این فتنه دشمن است

 11. از پستونک طلا تا کله‌‌پاچه طلاکوب/ مخاطب نمایش زندگی تجملاتی چه کسانی هستند؟  

 12. تجمع جمعی از کارکنان محیط زیست در مقابل مجلس

 13. به بهانه سفر رئيسی به روسيه

 14. بزودی با سونامی گردشگری مواجه‌ می شویم

 15. مشاو بشار اسد: پاسخ وفاداری جمهوری اسلامی ایران را خواهیم داد

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 8. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 9. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 10. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 11. ارتفاع پست !

 12. ضرغامی بر مزار شجریان

 13. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 14. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 15. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 16. مضحکه نوبل؟!

 17. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 18. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

 19. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 20. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 21. آب در دل کویر تکان خورد

 22. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 23. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 24. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 25. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 2. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 3. ضرغامی بر مزار شجریان

 4. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 5. مضحکه نوبل؟!

 6. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 7. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 8. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 9. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 10. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 11. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 12. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 13. سردار حاجی‌زاده: آزمایش موفق موتور اول ماهواره برها انجام شد

 14. امیرعبداللهیان در عمان و قطر به دنبال چه بود؟

 15. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 16. مخبر: اجازه نمی‌دهیم جمهوری اسلامی از مسأله فساد آسیب ببیند

 17. آنچه بعد از درگذشت رفسنجانی رخ داد

 18. روایت سردار حاجی‌زاده از توصیه حاج قاسم به روحانی/ رئیسی: نظام پرداخت حقوق باید فوری اصلاح شود/ دولت مجبور به حذف ارز ۴۲۰۰ است؟

 19. تکذیب ادعای دستور رئیسی برای صدور حکم علی عسگری

 20. روایت نیکزاد از علت حذف ارز ۴۲۰۰/ مشورت رئیسی با لاریجانی و خرازی و جلیلی قبل از سفر به روسیه/ اشتباه تاریخی اصلاح‌طلبان از نگاه مرعشی

 21. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

 22. بازی جدید آمریکا برای امتیازگیری در وین

 23. اتمام حجت رئیسی با بانک‌ها/ گزارش خطیب‌زاده از آخرین وضعیت مذاکرات وین/ دستور اژه‌ای برای تخریب بنای قوه قضائیه در حاشیه رود چالوس

 24. دیدار با شمخانی در مترو

 25. دلایل سازمان سنجش برای برگزاری مجدد کنکور از دانشجویان قانونی نیست

آخرین عناوین

بلیط هواپیما