اتمام ماه عسل دولت و مجلس فرصت‌ کوتاه خدمت برای بهارستان و پاستور

گروه سیاسی الف،   4000916097

اکثریت نمایندگان مجلس یازدهم که از حامیان جدی ابراهیم رئیسی در زمان انتخابات بودند و حتی بیانیه حمایتی شان برای دعوت از او به کاندیداتوری حسابی سر و صدا به راه انداخته بود، در بیش از ۱۰۰ روزی که از آغاز کار دولت سیزدهم گذشته است، بارها و بارها میکروفن خود را به گلایه و انتقاد از دولت روشن کردند.

فرصت‌ کوتاه خدمت برای بهارستان و پاستور

 اکثریت نمایندگان مجلس یازدهم که از حامیان جدی ابراهیم رئیسی در زمان انتخابات بودند و حتی بیانیه حمایتی شان برای دعوت از او به کاندیداتوری حسابی سر و صدا به راه انداخته بود، در بیش از 100 روزی که از آغاز کار دولت سیزدهم گذشته است، بارها و بارها میکروفن خود را به گلایه و انتقاد از دولت روشن کردند، و البته گاه و بیگاه نیز ردپای این گلایه ها به فضای مجازی کشیده شد، انتقاداتی که حالا به نظر می رسد کم و بیش با دلخوری پاستورنشینان همراه شده است.
 
به گزارش قرن‌نو،  ماه عسل دولت و مجلس رو به پایان است، از یک سو نمایندگان از دولتی ها گلایه دارند و از سوی دیگر دولتمردان خواستار واقع گرا بودن مجلسی ها هستند.

اکثریت نمایندگان مجلس یازدهم که از حامیان جدی ابراهیم رئیسی در زمان انتخابات بودند و حتی بیانیه حمایتی شان برای دعوت از او به کاندیداتوری حسابی سر و صدا به راه انداخته بود، در بیش از 100 روزی که از آغاز کار دولت سیزدهم گذشته است، بارها و بارها میکروفن خود را به گلایه و انتقاد از دولت روشن کردند، و البته گاه و بیگاه نیز ردپای این گلایه ها به فضای مجازی کشیده شد، انتقاداتی که حالا به نظر می رسد کم و بیش با دلخوری پاستورنشینان همراه شده است.

هشدارهای مجلس به دولتمردان
پیش بینی می شد با یکدست شدن قدرت در نظام سیاسی کشور، مجلس و دولت هماهنگی و همکاری بیشتری برای حل مشکلات و معضلات کشور داشته باشند اما گویی روزهای خوش بهارستان و پاستور خیلی زود درحال کمرنگ شدن است. انتصابات فامیلی در دولت، در دسترس نبودن وزرا و دیگر دولتمردان، بی‌توجهی به انتقادات و پیشنهادات و گرانی های اخیر از عمده انتقادات نمایندگان بود که در طول عمر چند ماهه دولت سیزدهم بارها چه از پشت تریبون صحن علنی و چه در فضای مجازی و رسانه ای مطرح شده است.

آنچنان که در یک مورد فداحسین مالکی، نماینده مردم زاهدان با انتقاد از دولت گفته بود:« خبرهای خوبی از تیم اقتصادی دولت به گوش نمی‌رسد، برخی اختلاف‌نظرها در تیم اقتصادی، گرانی و مشکلات معیشتی مردم را به حاشیه برده است. انتظار داریم شما با یک نهیب حیدری تیم اقتصادی دولت را به همسویی و همگرایی دعوت کنید. او همچنین ضمن هشدار درباره سرد شدن روابط دولت و مجلس از پاسخگو نبودن وزرا به نمایندگان ادامه داد: گلایه از نوع مراودات و تعاملات دولتمردان با مجلس در حالی است که تنها چند ماه از روی‌کار آمدن وزرای جدید می‌گذرد و گویا در همین ابتدای کار افتاد مشکل‌ها.»

سیدکاظم موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نماینده مردم اردبیل هم در تذکر شفاهی خطاب به دولت بیان کرده بود:« وزرا توجهی به رفتار و گفتار نمایندگان ندارند این در حالی است که آنها ۲۵۰ رأی از نمایندگان مردم اخذ کردند و رفتند که اگر امروز انتخاباتی برگزار شود پنجاه تا هفتاد رأی هم نمی‌آورند.»

 دست رد مجلس به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

از سوی دیگر زمانی که ابراهیم رئیسی برای دفاع از مسعود فیاضی، دومین وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به ساختمان هرمی شکل میدان بهارستان رفته بود، با موجی از انتقادات تند نمایندگان رو به رو شد؛ تا جایی که ابراهیم رئیسی، وعده برگزاری جلسات مستمر در صبح روزهای پنجشنبه میان قوای مجریه و مقننه خبر داد تا شاید آتش انتقادات را خاموش کند اما، دست آخر نیز پارلمان نشین ها با عدم رای اعتماد به فیاضی  این سیگنال را به دولت دادند که قرار نیست بی‌چون‌ و چرا حامی تصمیمات رئیس‌جمهور و دولتمردان باشند.

کاظم دلخوش در اظهاراتی صریح خطاب به ابراهیم رئیسی گفته بود:« از رئیس‌جمهور و هیئت دولت تشکر می‌کنم و مجلس هم همیشه با دولت همراهی کرده است؛ اما، نصف وزرای شما از مدرسه امام صادق هستند. از روزهای قبل انتخابات نماینده‌ها از شما حمایت کردند، در دادن رأی به وزرا مجلس همراهی کرد. من مخالف دو وزیر بودم اما همه نماینده‌ها با شما همراهی کردند. ما دلمان می‌سوزد و نمی‌خواهیم مخالفان، دولت شما را ناکارآمد جلوه دهند. شما نه با مجلس و نه با دوستان خودتان مشورت کردید. اگر می‌خواهید ما خفه می‌شویم اما این ره که تو می‌روی به ترکستان است و مشکلات کشور افزایش پیدا می‌کند.»

دلخوری دولت از بهارستان نشینان
اما سوی دیگر چه خبر است؟ آیا پاستورنشینان از تعامل مجلس با دولت راضی هستند؟ اظهارنظرها حکایت از آغاز گلایه های دولتمردان از بهارستان نشینان دارد.

سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور روز گذشته زبان به انتقاد از خانه ملتی ها گشود. او در نشست خبری روز گذشته خود با اشاره به تذکرات نمایندگان درباره انتصابات فامیلی گفت:« ۶ نماینده درباره جلوگیری از انتصابات فامیلی تذکر دادند، ما خواستیم مصادیق ارائه شود تا پیگیری کنیم، برخی گفتند نگاه ما ناظر به آینده بوده و خواستیم بعدا چنین انتصاباتی صورت نگیرد، برخی هم گفتند از رسانه‌ها شنیدیم، لذا ما توقع داریم این مسائل قبل از رسانه ای شدن و مطرح شدن در تریبون سوالات خود را از ما بپرسند و اگر جواب قانع کننده ای نبود می‌توانند اعلام کنند.»

حسینی همچنین به طرح ها و لوایح ارائه شده به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و البته تلاش کرد با انداختن توپ در زمین دولت قبل از شدت نقد خود بکاهد، او گفت:«تاکنون ۵۵۷ طرح از سوی مجلس ارائه شده ولی ما باید بیشتر به سمت ارائه لایحه از سمت دولت برویم،  چون دولت می‌تواند کار کارشناسی بیشتری انجام دهد،ضمن اینکه بار مالی آن هم در نظر گرفته می‌شود. البته نمایندگان هم حق دارند چون در دولت گذشته کم کاری‌هایی از سوی دولت وجود داشته و نمایندگان مجبور می‌شدند خودشان وارد عمل شوند.»

 معاون پارلمانی رییس جمهوری اضافه کرد:« انتظار داریم نمایندگان محدودیت‌های دولت را در نظر بگیرند چرا که گاهی نمایندگان در دیدار با رییس جمهور لیست بلندی از مسائل حوزه انتخابیه را ارائه می‌کنند که باید این اقدامات براساس واقع بینی صورت گیرد. در حال حاضر ۳۹ سوال از وزیر نیرو در مورد کم آبی مطرح شده، اما وزرای دولت تازه از راه رسیده اند و ما توقع داریم نمایندگان یک مقدار به وزرا فرصت دهند و عملکرد آنها را ببینند چرا که قطعا وزرای جدید نقشی در بروز مشکلات فعلی نداشته اند. البته وزرا در تعامل با مجلس هستند.»

به نظر می رسد مطالبات سنگین نمایندگان از دولت برای حوزه های انتخابیه و بازار شلوغ طرح ها که در مجلس به راه افتاده است کم کم صدای گلایه دولتمردان را بلند کرده است. گلایه هایی که البته دولتمردان قبلی هم داشتند اما توجهی به آنها نمی شد و حالا دامنگیر دولتمردان جدید شده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 2. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 3. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 4. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 5. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

 6. افشای جدیدترین اسرار از خاندان سعودی؛ ملک سلمان کجاست؟

 7. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 8. دیدار با شمخانی در مترو

 9. پشت پرده حمایت آمریکا از عامل اصلی ورشکستگی لبنان

 10. معاون وزیر: محصولات کشاورزی ما آلوده نیست، این فتنه دشمن است

 11. از پستونک طلا تا کله‌‌پاچه طلاکوب/ مخاطب نمایش زندگی تجملاتی چه کسانی هستند؟  

 12. تجمع جمعی از کارکنان محیط زیست در مقابل مجلس

 13. به بهانه سفر رئيسی به روسيه

 14. بزودی با سونامی گردشگری مواجه‌ می شویم

 15. مشاو بشار اسد: پاسخ وفاداری جمهوری اسلامی ایران را خواهیم داد

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 8. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 9. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 10. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 11. ارتفاع پست !

 12. ضرغامی بر مزار شجریان

 13. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 14. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 15. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 16. مضحکه نوبل؟!

 17. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 18. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

 19. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 20. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 21. آب در دل کویر تکان خورد

 22. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 23. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 24. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 25. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 2. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 3. ضرغامی بر مزار شجریان

 4. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 5. مضحکه نوبل؟!

 6. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 7. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 8. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 9. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 10. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 11. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 12. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 13. سردار حاجی‌زاده: آزمایش موفق موتور اول ماهواره برها انجام شد

 14. امیرعبداللهیان در عمان و قطر به دنبال چه بود؟

 15. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 16. مخبر: اجازه نمی‌دهیم جمهوری اسلامی از مسأله فساد آسیب ببیند

 17. آنچه بعد از درگذشت رفسنجانی رخ داد

 18. روایت سردار حاجی‌زاده از توصیه حاج قاسم به روحانی/ رئیسی: نظام پرداخت حقوق باید فوری اصلاح شود/ دولت مجبور به حذف ارز ۴۲۰۰ است؟

 19. تکذیب ادعای دستور رئیسی برای صدور حکم علی عسگری

 20. روایت نیکزاد از علت حذف ارز ۴۲۰۰/ مشورت رئیسی با لاریجانی و خرازی و جلیلی قبل از سفر به روسیه/ اشتباه تاریخی اصلاح‌طلبان از نگاه مرعشی

 21. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

 22. بازی جدید آمریکا برای امتیازگیری در وین

 23. اتمام حجت رئیسی با بانک‌ها/ گزارش خطیب‌زاده از آخرین وضعیت مذاکرات وین/ دستور اژه‌ای برای تخریب بنای قوه قضائیه در حاشیه رود چالوس

 24. دیدار با شمخانی در مترو

 25. دلایل سازمان سنجش برای برگزاری مجدد کنکور از دانشجویان قانونی نیست

آخرین عناوین

بلیط هواپیما