حجت‌اله صیدی در همایش «فرصت‌ها و چالش‌های حسابداری، علوم مالی در عصر نوین» عنوان کرد حسابداری، لازمه تصمیم‌سازی، پاسخگویی و پیشرفت اقتصادی است

گروه اقتصادی الف،   4000916072
حسابداری، لازمه تصمیم‌سازی، پاسخگویی و پیشرفت اقتصادی است

مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: بدون دست‌یابی به گزارش‌های حسابداری، توسعه فعالیت‌های اقتصادی و پاسخگویی نهادها، سازمان‌ها و شرکت‌ها به جامعه غیرممکن است.

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌اله صیدی، در همایش «فرصت‌ها و چالش‌های حسابداری، علوم مالی در عصر نوین» که همزمان با ۱۵ آذر روز حسابدار توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و شورای عالی جامعه حسابداران رسمی برگزار شد، با بیان این مطلب در خصوص نقش حسابداری در اقتصاد، افزود: یکی از جنبه‌های مهم حسابداری اهمیت آن در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی است؛ به طوری که توسعه و افزایش فعالیت‌های اقتصادی بدون دست‌یابی به اطلاعات حسابداری، تقریبا غیرممکن است.

همچنین وظیفه پاسخگویی که نهادها، سازمان‌ها و شرکت‌ها دارند از طریق گزارش‌های حسابداری به جامعه، نهادهای مدنی و سهامداران امکان‌پذیر است. از این رو حسابداری در اقتصاد جایگاه ویژه‌ای دارد.
وی اظهار کرد: حسابداری در شفافیت مالی، پاسخگویی و سودمندی در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی جایگاه برجسته‌ای دارد و حسابداران در روز حسابدار گرد هم می‌آیند تا یافته‌ها و دستاوردهای جدید را به اشتراک بگذارند. از این رو، در همایش فرصت‌ها و چالش‌های حسابداری و علوم مالی در عصر نوین که به همت دانشگاه آزاد واحد تهران شمال برگزار شده،  در راستای گزارش‌گری پایداری و مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها مباحث مفیدی مورد تبادل نظر قرار گرفت.

صیدی با یادآوری این که در زمان بروز  بحران مالی سال ۱۹۳۰ گزارش‌های مالی نسبت به ورشکستگی بنگاه‌ها هشداری ندادند، گفت: اولین جرقه‌های نظریه‌های مدون حسابداری از سال ۱۹۴۷ زده شد و تئوری‌ها و نظریه‌های حسابداری، شکل علمی و منسجم‌تری به خود گرفته و با سرعت بیشتری تا به امروز پیشرفت کرده است.

وی با بیان اینکه کمیت یکی از مسائل و معضلات بزرگ حسابداران است، تاکید کرد: همواره در حسرت این  بوده‌ایم که اعداد و ارقام تنها کمیت را نشان ندهند بلکه کیفیت را هم‌ گزارش کنند.

مدیرعامل بانک صادرات ایران اظهار کرد: امروز به این نتیجه رسیده‌ایم که در حسابداری ۱۰ تا ۱۵ درصد اندازه‌گیری و  ۸۵ تا ۹۰ درصد برآورد می‌کنیم. به طور مثال نمی‌توان استهلاک یا ذخیره مطالبات مشکوک‌‌الوصول در بانک‌ها را با دقت و قطعیت اندازه گرفت؛ چرا که حتی اقتصاددان‌ها هم شاخص‌های رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی را به صورت برآوردی ارزیابی می‌کنند.

صیدی اظهار داشت: در حسابداری آرزوی بلندپروازانه‌‌تر این است که کیفیت‌ها را گزارش کنیم و در ترازنامه  کیفیت دارایی‌ها و بدهی‌ها را نیز تشخیص دهیم؛ چنان که حسابداران بسیاری تلاش کردند و توانستند تا حد زیادی بر این مشکل غلبه کنند.
مدیرعامل بانک صادرات ایران با بیان اینکه دو گروه سرمایه‌گذاران بالفعل و بالقوه و اعتباردهندگان بالفعل و بالقوه از گزارش‌های حسابداری استفاده می‌کنند، افزود: هر دو بخش به تداوم فعالیت شرکت علاقه دارند و می‌خواهند وضعیت شرکت را به طور دقیق بدانند.

وی گفت: تجربیات شکست‌ در شرکت‌ها نشان می‌دهد که گاهی برآورد دقیقی از تداوم فعالیت شرکت‌ها وجود نداشته و صورت‌های مالی در مورد تداوم فعالیت شرکت سکوت کرده‌اند. استانداردهای حسابداری می‌گویند، وقتی  فعالیت با ابهام روبه‌رو است، باید عدم تداوم را افشا کنیم و این نکته‌ای است که حسابداران برای آن زحمات زیادی کشیده‌اند. بنابراین باید براساس مؤلفه‌هایی همچون محیط‌زیست، مسئولیت‌‌ اجتماعی، حوزه حکمرانی و اداری، شاخص‌هایی را معرفی و پایداری شرکت را با استفاده از این شاخص‌ها تعریف کنیم؛ چرا که سرمایه‌گذار و اعتباردهنده به شدت به این اطلاعات نیازمند هستند.

مدیرعامل بانک صادرات ایران با تاکید بر اینکه یک بنگاه بدون درنظر گرفتن تاثیر مسایل مرتبط با محیط‌زیست و مسئولیت‌‌های اجتماعی، نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد، تجربه تاثیر شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد کشور و جهان را یادآور شد و گفت: در حوزه مسئولیت اجتماعی، هر سازمانی باید نقش خود را تعریف کند.

صیدی همچنین با تاکید بر لزوم تمرکز شرکت‌ها بر شاخص‌های  ESGدر صورت‌های مالی، اهمیت به‌کارگیری استانداردهای گزارشگری مالی IFRS را  مورد اشاره قرار داد و گفت: برای به دست آوردن ارزش منصفانه شرکت‌ها، باید شاخص‌ها را در این استاندارد مورد توجه قرار دهیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. ارز ۴۲۰۰ تومانی؛‌ بودنش یک دردسر، نبودنش هزار و یک دردسر !

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. بخت خانه دار شدن را از مجردها نگیرید

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 8. کارشناس هسته‌ای: هدف دیپلمات کره‌ای از حضور در وین فریب ایران بود

 9. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 10. به رگبار بستن خانه‌ای در ایذه با کلاشینکف

 11. ارتفاع پست !

 12. ضرغامی بر مزار شجریان

 13. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 14. مضحکه نوبل؟!

 15. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 16. آیا اصلاح‌طلبان رادیکال در اندیشه آشوبند؟!

 17. عطریانفر: اصلاحات ساختاری، تصویری از براندازی است/ حواشی مسئولیت جدید علی‌عسگری/ جهانگیری؛ انزوا یا بازگشت به سیاست؟

 18. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 19. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 20. ارائه درخواست فعالیت حضوری مدارس به ستاد ملی مقابله با کرونا

 21. طالبان یک زوج را در حال برف بازی بازداشت کرد

 22. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 23. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

 24. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 25. آقای زیبا کلام کدام نژاد پرستی ؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما