خداییان: در ماجرای اصفهان ۱۳۰ نفر بازداشت شدند

گروه اقتصادی الف،   4000916049

 نشست خبری ذبیح الله خدائیان سخنگوی قوه قضاییه امروز (سه شنبه ۱۶ آذرماه) برگزار شد. وی درباره ماجرای اصفهان گفت ۱۳۰ نفر بازداشت شده‌اند. در این جلسه همچنین مطرح شد رای پرونده‌های تعاونی اعتباری وحدت و شرکت یونیک فاینانس صادر شده است.

خداییان: در ماجرای اصفهان ۱۳۰ نفر بازداشت شدند

نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه هم اکنون به صورت زنده از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت (https://www.aparat.com/simayeedalat/live) پخش می‌شود. مهم‌ترین بخش‌های اظهارات سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری به شرح زیر است.

به گزارش میزان، سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اقدامات قوه قضاییه برای بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور، گفت: معاون اول و دادستان کل کشور مسئولیت پیدا کردند در این راه به دولت کمک کنند.

وی افزود: ریاست جمهوری هم قبلا بر بازگشت ایرانیان و سرمایه گذاری در کشور تاکید کردند، بنابراین منعی ندارند.

خدائیان تصریح کرد: ممکن است برخی افراد مرتکب جرمی شده بودند، چنانچه جرمی مرتکب شده باشند به آن رسیدگی می‌شود. تعداد پرونده‌های ایرانیان خارج از کشور خیلی محدود است و منعی برای ورود ایرانیان وجود ندارد
صدور رای پرونده تعاونی اعتباری وحدت و شرکت یونیک فاینانس
سخنگوی دستگاه قضا گفت: در پرونده تعاونی اعتباری وحدت نسبت به جمع آوری اموال این تعاونی اقدام شد.

وی با بیان اینکه طلب ۹۹ درصد از طلبکاران پرداخت شد، ادامه داد: جعفر طباطبایی به دو فقره ۲۰ سال و ۲ سال حبس و جزای نقدی و رد مال محکوم شد.

خدائیان تصریح کرد: در پرونده دیگر شرکت یونیک فاینانس مرتکبان از طریق عضوگیری در شرکت‌های هرمی وجوه زیادی از مردم گرفته بودند که به حکم نهایی منجر شد. محسن درخشان فر به ۲۰ سال حبس و جزای نقدی، مجید فریدی به ۵ سال حبس و مصطفی الماسی به ۵ سال حبس محکوم شدند
جزییات حکم کلاهبرداران شبکه‌ای
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری گفت: رای یکی از پرونده‌های مفسدین اقتصادی که افراد اقدام به کلاهبرداری شبکه‌ای می‌کردند صادر شد.

وی افزود: علیرضا برخوردار کاشانی به ۱۵ سال حبس، جزای نقدی و رد مال یک میلیون و سیصد هزار یورو محکوم شد.  مجید اسکندری به ۱۵ سال حبس و جزای نقدی و امین پورمتین به ۵ سال حبس و رد مال و هشت نفر دیگر به حبس‌های یک تا سه سال و رد مال و جزای نقدی محکوم شدند.

در بخش دیگری 

خداییان، سخنگوی قوه قضائیه در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یک شرکت لبنیاتی 60 میلیون دلار ارز وارداتی دریافت کرده اما صرف امور دیگری کرده، آیا پرونده‌ای تشکیل شده‌ است گفت: در این خصوص گمرک اعلام کرده ظاهراً پرونده‌ای تشکیل نشده. پیگیری می‌کنیم  اگر اینچنین باشد متهم تعقیب می‌شود.

وی درباره  اینکه با پایان رسیدگی به 80 درصد پرونده کرسنت، چند نفر تحت پیگرد قرار گرفته‌اند؟ گفت: در نشست قبلی به این سؤال پاسخ دادم، پرونده کرسنت مربوط به قرارداد گازی است که بین شرکت ملی نفت ایران  و شرکت اماراتی کرسنت در سال 80 منعقد شده که همراه با سوء استفاده بوده و برخی پورسانت گرفته بودند و چون انعقاد قرارداد به ضرر ایران بود و رعایت صلاح کشور صورت نگرفته بود این قرارداد اجرا نشد. در همان زمان با گزارشات سازمان بازرسی و دیوان و محاسبات و مراجع نظارتی انجام شد چند نفر از مدیران وقت در ایران و کرسنت محکوم شدند. دو نفر به حبس و چد نفر به جزای نقدی محوم شدند که تازه به اجرای احکام ارسال شده است. کرسنت، پرونده‌ای است که در دستور کار دولت و مسئولان عالیرتبه است و از جوانب مختلف در حال پیگیری است. پرونده‌ای هم برای دریافت رشوه تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه واقدامات قوه قضائیه برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور چیست گفت: اتباع ایرانی چه کسانی که مقیم کشور و چه کسانی که مقیم سایر کشورها هستند همه ایرانی‌ و از حقوق مساوی برخوردار هستند. هر ایرانی که در اقصی نقاط دنیا به سر می‌برد و دلش برای مملکتش می‌تپد می‌تواند به کشورش برگردد و آغوش ایران برای پذیرش این عزیزان باز است و منعی برای پذیرش این افراد وجود دارد.

وی افزود: رئیس قوه قضائیه اعلام کرد شرایط برای بازگشت ایرانیان فراهم شود و معاون اول و دادستانی کل کشور مأمور شدند شرایط را فراهم کنند و رئیس جمهوری هم  از بازگشت استقبال کرده است. برخی از افراد ممکن است مرتکب جرمی شده باشند که به جرم او رسیدگی می‌شود چه مقیم ایران باشد و چه مقیم خارج از کشور. این همه پرونده در محاکم مربوط به ایرانیان داخل کشور است و تعداد پرونده‌ه‌ای ایراناین خارج از کشور شاید خیلی محدود است و منعی برای بازگشت به کشور وجود ندارد.

خداییان ادامه داد: ممکن است برخی تردید داشته باشند که آیا اعلام جرمی علیه آنها صورت رفته که دبیر شورای حقوق بشر اعلام کرد می‌توانند به کنسولگری‌های ایران مراجعه کنند و استعلام بگیرند. در صدد طراحی سامانه‌ای هستیم تا ایرانیان خارج از کشور سؤالی در این خصوص داشته باشند از طریق سیستم مراتب را اعلام کنند. توصیه ما به ایرانیان خارج از کشور این است که شرایط سرمایه‌گذاری در ایران فراهم است و اگر سرمایه‌ای دارند در کشور خود سرمایه‌گذاری کنند.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا برخی از محکومان مواد مخدر به فواصل دور از محل وقوع جرم منتقل شده و کار اجباری انجام می‌دهند، آیا قوه قضائیه با نهادهایی برای تأمین نیروی کار، قرارداد دارد؟ گفت: بر اساس آیین‌نامه سازمان زندان‌ها و قانون مجازات اسلامی و طرح تحول قوه، اصلاح زندانیان را در دستور کار داریم که یکی از راه‌های آن اشتغال به کار زندانیان است. زندانی که در زندان به سر می‌برد زمان اشتغال به کار مهارت کسب می‌کند و به فرد مفیدی برای جامعه و خانواده تبدیل و زمینه اشتغال به کار او بعد از آزادی از زندان تأمین می‌شود.

وی افزود: اشتغال به کار، یک اقدام داوطلبانه است که در قبال کار دستمزد دریافت می‌کنند و این موضوع در آیین‌نامه سامزان زندان‌ها تأکید شده به نحوی که دستمزد زندانیان تقسیم می‌شود و 50 درصد به خانواده زندانی و 25 درصد ذخیره می‌شود تا آزادی زندانی و 20 درصد برای مخارج روزانه مصرف می‌شود و قسمتی هم برای بیمه هزینه می‌شود. همه زندانیانی که شرایط اشتغال دارند می‌توانند از این امکان استفاده کنند و به نفع زندانیان و خانواده آنهاست. این موردی که گفته شد در شهرستان چناران حدود 300 نفر اشتغال به کار دارند که مانند بقیه زندانیان شاغل دستمزد دارند. الان حدود 20 هزار نفر اشتغال به کار داریم که اگر راضی نباشد اشتغال به کار پیدا نمی‌کنند.

سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعی گزارش کمیسیون اصل نود درباره ترک فعل رئیس جمهور وقت و دستکاری بورس گفت: دستگاه قضائی در رسیدگی به جرم کسانی که مرتکب جرمی شده باشند چه مسئول یا غیرمسئول، خط قرمزی ندارد و شما ملاحظه کردید به جرایم افرادی رسیدگی شد که جزو نزدیکان مسئولان عالی‌رتبه کشور بودند و مانند متهمان دیگر به جرم آنها رسیدگی شد و برخی در حال تحمل مجازات هستند.

وی افزود: درباره ریاست جمهوری سابق، چنانچه گزارشی درباره وی مطرح یا شکایتی شده باشد با توجه به اینکه روحانی است، در دادگاه ویژه روحانیت رسیدگی می‌شود و باید از آن مرجع سؤال کنید که آیا پرونده‌ای تشکیل شده است یا نه.

خداییان در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه آیا رئیس جمهور دستور ترخیص خودروهای وارداتی دادند؟ پرونده خودروها به کجا رسید؟ گفت: پرونده خودروها  از آذرماه پارسال در دادگاه انقلاب مطرح رسیدگی است. 247 جلد است و 99 متهم دارد که برخی به اتهام مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی تحت تعقیب هستند و برخی به اتهام قاچاق سازمان یافته و جعل تحت تعقیب هستند. پرونده تحت رسیدگی است و حدود 6800 خودروی خارجی ثبت سفارش جعلی شدند که در حال رسیدگی است و پرونده نتهی به صدور نتیجه نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه درباره اینکه در اعتراضات اصفهان چه تعداد بازداشتی به دستگاه قضائی معرفی شده‌اند؟ اظهار کرد: مردم حق دارند مطالبه خود را به اطلاع مسئولین برسانند. مردم اصفهان در رابطه با حق‌آبه‌ای که دارند اعتراضات و تجمعاتی را انجام دادند. چندین روز تجمعات آرام ادامه داشت اما همین تجمع مسالمت‌آمیز و شعور مردم آن منطقه دشمنان را عصبانی کرد و باعث شد تحت تأثیر دشمنان افرادی در تجمع مردم نفوذ و اغتشاش کنند که ما نمی‌توانیم اسم آنها را مردم بگذاریم. اقدام به سلب امنیت مردم و تخریب اموال مردم کردند و مانع طرح خواسته صحیح مردم شدند. با اقدام آنها مردم اصفهان وارد عمل شدند و با کمک نیروی انتظامی به آن خاتمه دادند. حدود 130 نفر بازداشت شده بودند. برخی همان روز و برخی هم دیروز آزاد شدند. برای کسانی که جرم مرتکب شده‌اند قرار صادر شد و باقی افراد یا آزاد شدند و یا آزاد می‌شوند.

خداییان درباره اینکه اخباری مبنی بر دستور رهبر انقلاب درباره پرونده آقای عراقچی منتشر شد گفت: هر زمانی که رهبری به دستگاه قضائی دستوری دادند، همیشه تأکید بر اجرای قانون داشتند و اینکه حقی از کسی تضییع نشود. در این نامه هم تأکید بر قانون و حفظ حق محکوم‌علیه شده است. محکوم‌علیه تقاضای اعاده دادرسی کرده که در دیوان عالی مطرح است و منتظر تصمیم آن هستیم که مرجعی مستقل است که اگر اعتراض را وارد ببیند رأی نقض می‌شود و در غیر این صورت رأی اجرا می‌شود. 

 

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. ارز ۴۲۰۰ تومانی؛‌ بودنش یک دردسر، نبودنش هزار و یک دردسر !

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. بخت خانه دار شدن را از مجردها نگیرید

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. عبور خودروی شاسی بلند از روی یک عابر پیاده

 8. کارشناس هسته‌ای: هدف دیپلمات کره‌ای از حضور در وین فریب ایران بود

 9. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 10. به رگبار بستن خانه‌ای در ایذه با کلاشینکف

 11. ارتفاع پست !

 12. ضرغامی بر مزار شجریان

 13. از نئولیبرالیسم مبتذل تا توصیه به لبو فروشی؛ چرا الگوی توسعه نداریم!

 14. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 15. مضحکه نوبل؟!

 16. کمین هوشمندانه ببر برای شکار گراز

 17. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 18. آیا اصلاح‌طلبان رادیکال در اندیشه آشوبند؟!

 19. نمک پاشی به زخم داغ ‌دیدگان هواپیمای اوکراینی

 20. نشانه های بروز جنگ داخلی در سرزمین‌های اشغالی

 21. عطریانفر: اصلاحات ساختاری، تصویری از براندازی است/ حواشی مسئولیت جدید علی‌عسگری/ جهانگیری؛ انزوا یا بازگشت به سیاست؟

 22. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 23. ارائه درخواست فعالیت حضوری مدارس به ستاد ملی مقابله با کرونا

 24. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 25. طالبان یک زوج را در حال برف بازی بازداشت کرد

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما