دانشجویان به معاون اول رئیس جمهور چه گفتند؟

گروه سیاسی الف،   4000915143

در آستانه ۱۶ آذر و روز دانشجو، محمد مخبر در نشستی پای صحبت دانشجویان مقاطع عالی دانشگاه‌ها نشست.

دانشجویان به معاون اول رئیس جمهور چه گفتند؟

به گزارش فارس، محمد مخبر معاون اول رییس جمهور صبح امروز به مناسبت روز دانشجو دیداری با دانشجویان داشت تا همزمان با روزهایی که دولت درگیر تدوین لایحه بودجه 1400 است از نظر کارشناسی دانشجویان در موضوعات اقتصادی و زیربنایی کشور استفاده کند.

 مخبر در ابتدای سخنان خود بر این موضوع تاکید کرد که در آینده با حضور در دانشکده های تخصصی دانشگاه های مختلف و برگزاری جلسات از نظرات دانشگاهیان، اساتید و دانشجویان برای پیشبرد امور دولت کمک خواهد گرفت.
 
وی در ابتدای این جلسه به تشریح اوضاع کشور و شرایط روی کار آمدن دولت سیزدهم و مسائلی که در صد روز گذشته درگیر آن بودند پرداخت و در ادامه به برخی از دستاوردهای دولت اشاره کرد.

در این جلسه که در فضای صمیمی و آزاد برگزار شد، نمایندگانی از دانشجویان کاملا شفاف و بدون پرده به طرح نگرانی ها، دغدغه ها و انتقادات خود در زمینه های مختلف پرداختند و در نهایت و جمع بندی سخنان خود پیشنهادات سازنده ای برای کمک به دولت ارائه کردند که معاون اول رییس جمهور با استقبال از این پیشنهادات، نکته سنجی و دغدغه مندی دانشجویان را ستایش کرد  و دستور داد تا دفتر معاون اول رییس جمهور جلسات تخصصی تر با دانشجویان در زمینه های مختلف ترتیب دهد.

دانشجویان در این جلسه که بیش از 2 ساعت و نیم به طول انجامید نکاتی مطرح کردند که بخش هایی از آن را در ادامه می خوانید:

خاتمی نژاد دانشجوی مقطع دکتری نانوبیوتکنولوژی دانشگاه تهران اولین نفری بود که در جلسه نکاتش را مطرح کرد.

وی در بخشی از سخنانش با اشاره به عدم عملکرد ناملموس مسئولان دولت قبل برای اجرای منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های اقتصاد مقاومتی، اشتغال زایی و تولید در کشور تاکید کرد: دولت سیزدهم می تواند با حل چالش عدم ارتباط دانشگاه و صنعت و لزوم برقراری ارتباط و تعامل بیشتر بین این دو حوزه به سمت توجه بیشتر دانشگاه ها به ایجاد شرکت های دانش بنیان و اشتغال زایی  حرکت کند.
 
سپس امیر اعظمی دانشجوی دکتری مدیریت دانشگاه تهران با انتقاد از عدم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها پس از یک دهه از گذشت این طرح در کشور، بر اجرای کامل و پذیرش همه تبعات اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تاکید کرد و گفت: توجه بیشتر به ابعاد اقتصادی و نه سیاسی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها می تواند به تولید و درآمدزایی مردم در سالهای آتی کمک کند.
 
همچنین محبوبه داوودی دانشجوی دکتری ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی هم با اشاره به عدم توجه به سرمایه اجتماعی در گفتار و رفتار برخی مسئولان، از عدم تبیین و بازنمایی درست مسئله جوانی جمعیت در دولت و مجلس، انتقاد کرد و ادامه داد: باید با نگاه فرهنگی در کنار درک ابعاد اقتصادی به مسئله فرزند آوری در کشور توجه شود.

در ادامه، آقامیری دانشجوی دکتری مدیریت دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر حضور گسترده و موثر مردم در زمینه های اقتصادی، تولیدی، صنعتی و خدماتی برای کمک به دولت و پیشبرد امور کشور با کمترین هزینه، به مساله فساد در کشور اشاره کرد و گفت: توجه به این مهم که مبارزه با فساد در کشور تنها موردی محور بوده و دقت کافی برای ریشه کنی اساسی فساد در کشور و اصلاح زیرساخت ها وجود نداشته است.

راضیه گنجی دانشجوی دکتری تخصصی داروسازی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی تهران هم با انتقاد از عدم توجه دولت قبل به سرمایه گذاری در بخش ژنتیک و تعلل برای ورود به تولید داروهای سرطانی و برخی دست اندازی ها در این زمینه گفت: اگر به شرکت های دانش بنیان ایرانی در زمینه ژنتیک توجه بیشتری می شد می توانستند هم پا و همزمان با شرکت هایی مثل بیونتک و تنها با عوض کردن خط تولید خود به کادر درمان و کشور در زمینه مبارزه با بیماری کرونا کمک اساسی نمایند و در کنار این موارد نیز باید به بحث هوش مصنوعی و کمک به بیمارستان ها برای خدمت رسانی به بیماران توجه بیشتری شود.
 
محمدصادق امانی دانشجوی مقطع کارشناسی جامعه شناسی از دانشگاه علامه طباطبایی هم تأکید کرد:‌ در روند بودجه ریزی در دولت ها بیشتر به منافع صنفی توجه شده است تا نیازهای اساسی کشور؛ وی همچنین گفت که باید در مسأله انتقال آب از دریاها به طرح آمایش سرزمینی و مدیریت تقاضا توجه شود.

در ادامه، علیرضا بهرامی دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر ضرورت مولدسازی در کنار فروش اموال مازاد دولتی گفت: باید در بودجه سال آینده به درآمد مطمئن مالیاتی برسیم و در کنار آن دولت باید در اجرای سیاست های اقتصادی خود و همچنین بودجه ریزی از مواضع و نظرات اقتصاددانانی که مسبب وضع موجود هستند دوری نماید.

حسین حسینی دانشجوی دکترای مدیریت دانشگاه تهران با بیان اینکه در حال حاضر اینگونه تصور شده که اولویت دولت برای تدوین بودجه بیشتر مسأله تورم و جبران کسری بودجه است و به بحث مهم تولید توجه کافی نشده که باید این مسأله در بین آحاد جامعه تبیین شود.

سیدامیرمحمد حسینی دانشجوی کارشناسی آمار و احتمال دانشگاه علامه طباطبایی هم با اشاره به اینکه طرح آمایش سرزمینی همواره بر اساس استان محل تولد مقامات، اجرایی شده و بر امکانات و محدودیت های استان ها تمرکز نشده است، گفت : باید آمار رسمی که از دهه 70 در جامعه همواره محرمانه بوده است شفاف در اختیار قرار گیرد تا دانشگاه ها و بخش صنعت بتوانند با استفاده از این آمارها به تولید و صنعت کمک کنند.

همچنین ابوطالب صفدری دانشجوی دکترای فلسفه دانشگاه صنعتی شریف در این جلسه تأکید کرد: نگاه به فناوری در سطح مسئولان کشور تک بعدی است و باید در کنار توجه به مسائل تکنیکی به ابعاد اجتماعی این مهم نیز توجه شود.
 
علی ملک زاده دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه پیام نور هم با اشاره به دو موضوع مهم سوداگری بانکها و همچنین خام فروشی در اقتصاد کشور تصریح کرد که باید با مقابله با تحریم ها و رشد و تولید به توسعه زنجیره ارزش توجه شود.

سهیل نور درخشان دانشجوی دکترای حسابداری دانشگاه علوم تربیتی نیز با اشاره به قیمت بالای تمام شده خودرو در کشور به ویژه برای قشر آسیب پذیر جامعه گفت: مشکلات خودرو با فرمول قیمت گذاری حل نمی شود و باید مدیریت قیمت تمام شده کالاها در کشور به این سمت رود که همه ارکان صنعت خود را در سود و زیان یکدیگر سهیم بدانند.

دانشجوی بعدی سعید ودادی کلانتر دانشجوی دکترای مدل سازی انرژی دانشگاه تهران بود که با اشاره به اهمیت توجه بیشتر به مسأله سوخت تصریح کرد: باید برای پیک زدایی در زمینه انرژی، قرارگاه های صرفه جویی در سوخت به کمک سازمان بسیج مستضعفین تشکیل شود.
 
مخبر در پایان این جلسه و بعد از استماع نظرات دانشجویان، از آنان خواست تا با تشکیل هسته های مختلف مشورتی و مشاوره ای به دولت کمک کنند.

عکس یادگاری  و خوش و بش های غیر رسمی دانشجویان با معاون اول پایان بخش نشست صمیمی امروز بود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

   2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

   3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

   4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

   5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

   6. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

   7. ارابه های مرگ همچنان می تازند

   8. ارتفاع پست !

   9. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

   10. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

   11. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

   12. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

   13. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

   14. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

   15. آب در دل کویر تکان خورد

   16. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

   17. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

   18. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

   19. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

   20. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

   21. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

   22. پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

   23. آقای زیبا کلام کدام نژاد پرستی ؟

   24. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

   25. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

   ابر آروان

   پربحث‌های اخیر

    پربحث‌های دیروز

     پربحث‌های هفته

     1. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

     2. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

     3. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

     4. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

     5. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

     6. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

     7. امیرعبداللهیان در عمان و قطر به دنبال چه بود؟

     8. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

     9. آنچه بعد از درگذشت رفسنجانی رخ داد

     10. روایت نیکزاد از علت حذف ارز ۴۲۰۰/ مشورت رئیسی با لاریجانی و خرازی و جلیلی قبل از سفر به روسیه/ اشتباه تاریخی اصلاح‌طلبان از نگاه مرعشی

     11. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

     12. اتمام حجت رئیسی با بانک‌ها/ گزارش خطیب‌زاده از آخرین وضعیت مذاکرات وین/ دستور اژه‌ای برای تخریب بنای قوه قضائیه در حاشیه رود چالوس

     13. گفت و شنود کیهان؛ انگشت کوچیکه!

     14. دیدار با شمخانی در مترو

     15. دلایل سازمان سنجش برای برگزاری مجدد کنکور از دانشجویان قانونی نیست

     16. شکستن سکوت استراتژیک حزب الله در برابر عربستان

     17. اعضای «هیئت تفحص از نهاد ریاست‌جمهوری دوره روحانی» انتخاب می‌شوند

     18. مشاو بشار اسد: پاسخ وفاداری جمهوری اسلامی ایران را خواهیم داد

     19. به بهانه سفر رئيسی به روسيه

     20. عیادت معاون رئیس‌جمهور از نادر طالب‌زاده

     21. ۵ فرمان رئیس‌جمهور به نظام بانکی

     22. بهادری جهرمی: منتظر خبرهای خوب باشید

     آخرین عناوین

     بلیط هواپیما