وزیر خارجه سوریه: حملات اسرائیل علیه سوریه نمی‌تواند بی پاسخ بماند/ از هرگونه مشارکت با حضور ایران در سوریه استقبال می‌کنیم

گروه سیاسی الف،   4000915081

وزیر خارجه سوریه با بیان این‌که از هرگونه مشارکت با حضور ایران در سوریه استقبال می‌کنیم، تصریح کرد: حملات اسرائیل علیه سوریه نمی‌تواند بی پاسخ بماند.

وزیر خارجه سوریه: حملات اسرائیل علیه سوریه نمی‌تواند بی پاسخ بماند/ از هرگونه مشارکت با حضور ایران در سوریه استقبال می‌کنیم

به گزارش فارس، فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه که شب گذشته وارد تهران شد و امروز (دوشنبه) نیز در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان دیدار کرد، در نشست خبری مشترک گفت که در دیدار با آیت‌الله رئیسی پیام مکتوب اسد را به وی تسلیم کرده است.

وی افزود: این پیام بازتاب دهنده نگاه ما به اهمیت روابط بین سوریه و ایران است و همچنین امروز دعوت رسمی اسد از آقای رئیسی برای سفر به سوریه را تسلیم کردم در این دیدار گفت‌وگوهایی انجام شد که بازتاب دهنده روابط ممتاز راهبردی بین ایران و سوریه بود.

وزیر خارجه سوریه گفت: ما مصر هستیم که روابط دوجانبه بین ایران و سوریه هر چه بیشتر توسعه یابد و به سمت و سویی برود که منافع ملت‌های دو کشور را تامین کند. می‌خواهیم این روابط به عالی‌ترین سطح ممکن برسد. ملت‌های دو کشور و رهبران دو کشور علاقه‌مند به تقویت روابط در زمینه‌های مختلف هستند.

المقداد درباره حمله‌های مستمر اسرائیل گفت:‌ این حملات علیه سوریه نمی‌تواند بی پاسخ بماند. ما در حال پاسخ دادن به این تهاجم‌ها هستیم و تروریست‌ها و حامیان آنها دشمنان سوریه بودند. آنها تروریست‌ها را تسلیح و حمایت کردند و اسرائیل امروز در حال ادامه دادن آن راه است. اسرائیل دید که سوریه به برکت ارتش و هم پیمانان از جمله ایران و روسیه همه این تلاش‌ها را به شکست کشاند. اسرائیل بعد شکست آن پروژه به تهاجم‌های مستقیم رو آوردند. شاید نحوه پاسخ امروز با فردا متفاوت باشد.

وی خاطرنشان کرد: اطمینان خاطر می‌‌دهم که سوریه به شکل‌های مختلف در حال پاسخگویی به این تجاوزات است از جمله ادامه دادن به تعقیب بقایای گروه‌های تروریستی که اسرائیل حامی بسیاری از آنهاست. برخی توقع دارند پاسخ حمله با هواپیما با هواپیما باشد. اسرائیل و حامیان آن بدانند سوریه هیچ گاه اصل این مسئله را از یاد نخواهد برد. اسرائیلی‌ها باید بدانند سوریه توانایی پاسخگویی به این حملات را دارد.

وزیر خارجه سوریه ادامه داد: تماس‌ها و روابط با سوریه در جریان است. دیدارها بین کشورهای عربی و سوریه انجام می‌شود. به دنبال تقویت این فرآیند هستیم و خوشبین هستیم که بسیاری از کشورهای عربی وارد این روابط شوند.

وی گفت: تحریم‌های غیرانسانی آمریکا و غرب نه تنها منجر به وخامت اوضاع اقتصادی در سوریه و ایران شده است. مشکلات عراق، سوریه و لبنان ناشی از اینهاست. شاید فکر کنند این تحریم‌ها به نفع آنها خواهد بود. کشورهای در حال توسعه را دعوت می‌کنم سکوت خود را درباره این تحریم‌ها بشکنند. آمریکا و غرب با اصرار بر این تحریم‌ها تمام ارزش‌هایی که مدعی آن هستند نقض می‌کنند و خواستار لغو هر چه زودتر این تحریم‌ها هستیم. 

وزیر خارجه سوریه در پاسخ به سؤالی بیان کرد: شاید این تصور شود که سوریه از مشکلات گذشته و مشکلات اقتصادی را پشت سر گذاشته است. اما اینگونه نیست. سوریه توجه ویژه‌ای به تقویت روابط تجاری با ایران دارد. مشکل وجود کشورهایی است که می‌خواهند در سرمایه گذاری مشارکت داشته باشند ولی هنوز اقدامات جدی انجام نداده‌اند. از هر تلاشی که بتواند به تحریم‌ها پایان دهد استقبال می‌کنیم. از هرگونه مشارکت با حضور ایران در سوریه استقبال می‌کنیم و همانطور که ایران به هر نوع سرمایه گذاری از سوی کشورهای دیگر بعد از لغو تحریم‌های آمریکا استقبال می‌کند هم ما استقبال می‌کنیم.