«بی فرهنگی» اقتصادی و آبی که همیشه گل آلود می شود

گروه اقتصادی الف،   4000914053 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
 «بی فرهنگی» اقتصادی و آبی که همیشه گل آلود می شود

این روزها که مذاکرات وین در جریان است، مانند ادوار پیشین مذاکرات، در برخی بازارها به صورت تصنعی شاهد نوعی التهاب آفرینی از سوی فروشندگان و تامین کنندگان بزرگ کالا وبه تبع آن فروشندگان خردتر هستیم. بهانه همان بهانه همیشگی است: تردید در توفیق آمیز بودن مذاکرات و احتمال افزایش قیمت ها و در نتیجه توقف فروش به امید افزایش قیمت! به تعبیر دیگر  آبی که همیشه باید گل آلود شود تا این دست از فعالان اقتصادی ماهی خود را بگیرند.

مشاهده میدانی خبرنگار الف از یکی فروشندگان بزرگ لوازم خانگی که از قضا در واردات لوازم ممنوعه کره ای نیز فعال است حکایت از همین امر دارد. این فروشنده مانند برخی فروشندگان دیگر با این توجیه که معلوم نیست کالای مورد نظر خریدار در روزها و هفته های آینده چه قیمتی داشته باشد از فروش کالا خودداری می کند.

در چنین مواقعی عمده تحلیل ها از زاویه منطق اقتصادی و با تسری دادن این منطق به همه شئون دیگر حیات انسانی و اجتماعی، از «طبیعی» بودن این رفتارها می گویند و خواستار برخی اقدامات سخت یا نرم در حوزه های کلان اقتصادی (ساختارها) هستند. در این تحلیل ها فروشنده طبیعتا به دنبال سود بیشتر خود آن هم در هر واحد از کالای مورد نظر است، ‌بنابراین چرا باید از سود بیشتر در آینده نزدیک مورد انتظار صرف نظر کند. ثبات بازار دراین تحلیل ها امری است مستقل از کنش ها و باورهای افراد حاضر در بازار بنابراین این وظیفه حاکمیت هاست که با اعمال سیاست هایی در اقتصاد آن را تضمین کنند. 

یقینا این تحلیل ها بازگو کننده بخشی از واقعیت جهان اقتصادی و کنشگران اقتصاد است اما با این حال همه ماجرا نیست. در شرایطی که در بازار کمبود عرضه وجود ندارد و برخی کالاها با وجود وفور، به طمع سود بیشتر، از انبارها بیرون نمی آیند نمی توان ماجرا را یکسر با منطق اقتصادی تحلیل کرد. 

عمده تحلیل های اقتصادی در چنین مواقعی عنصر «فرهنگ اقتصادی» را که مربوط به باورها و رفتار کنشگران اقتصادی فعال در بازار است نادیده می گیرند. 

اگر فرهنگ را مجموعه ای از باورهای اکتسابی دیرپا و نهادینه شده در رفتار انسانی بدانیم باید در پی شناخت باورهای (هر چند عموما پنهان و تصریح نشده) فعالان اقتصادی بزرگ و کوچک در کشور نیز برآییم. اندک تاملی در این زمینه نشان خواهد داد که متاسفانه رفتار اقتصادی در کشور ما تحت تاثیر باورهای نادرستی شکل گرفته است که بعضا مانع از شکل گیری یک اقتصاد سالم است. 

در این فرهنگ، رسیدن به سود کلان در یک دوره کوتاه آن هم به ازای هر واحد از کالای تولید شده یا فروخته شده که گاه مانند امروز همراه با ایجاد کمبود مصنوعی در بازار است «ارزش» تلقی می شود. دروغ گفتن و کم فروشی رایج است و چیزی به نام حقوق مصرف کننده تقریبا وجود ندارد. در آن سوی این معادله این فرهنگ نادرست در میان مصرف کنندگان نیز به وضوح قابل مشاهده است. خریدارانی که به این باور رسیده اند که کالای خارجی با هر قیمتی بهتر از نمونه داخلی است و بعضا همین باور تولید کنندگان را به این سو سوق داده است که برخی قطعات یا برخی کالاها را با جعل نشان، خارجی جا بزنند !

البته که سیاست های غلط اقتصادی نیز در گروش این دست فعالان اقتصادی بی تاثیر نیست و فی المثل نظارت های ناکارامد و سوداگری های بدون حساب کشی در بازارهایی نظیر خودر و مسکن و اخیرا ارز و گاه حتی فراهم کردن زمینه برای چنین فعالیت های اقتصادی طبیعتا بسیاری را متمایل به این نوع رفتارها خواهد کرد اما با این حال در صورت حاکم بود باورهای درست اقتصادی و فرهنگ سالم اقتصادی می توان انتظار داشت که چنین کنش هایی به حداقل خود برسد. 

پرسش اصلی این است که چه کسانی متولی چنین فرهنگ سازی برای کنشگران اقتصادی امروز هستند و چرا دراین زمینه کوتاهی شده است؟!

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۲۲۳۸۹۱۲:۲۹:۲۸ ۱۴۰۰/۹/۱۴
هیچ کشور درست درمونی آینده خود را فدای یک تکه کاغذ نمی کند که تازه درسش هم پس داده در 20 سال قبل
ناشناس۲۳۲۲۵۱۴۱۳:۳۵:۱۹ ۱۴۰۰/۹/۱۴
احمدی نژاد هم قطعنامه های سازمان ملل را ورق پاره می نامید!
ناشناس۲۳۲۲۵۴۸۱۳:۵۱:۲۵ ۱۴۰۰/۹/۱۴
برخی کالا‌های خوراکی در یک سال گذشته تا ۷۵ درصد رشد قیمت داشته‌اند. با توجه به حجم بی‌آبی‌ها، در سال جاری چند میلیون نفر دیگر به افراد در فقر مطلق اضافه می‌شوند؟
ناشناس۲۳۲۲۴۰۸۱۲:۳۷:۲۶ ۱۴۰۰/۹/۱۴
اول باید اثبات کنید که کالای داخلی از لحاظ ظاهر و کیفیت قابل رقابت با محصول خارجی است بعد مردم را به بی فرهنگی متهم کنید من سال 82 یک یخچال سامسونگ خریده ام هنوز کوچکترین مشکلی نداشته ام یک امرسان سال 95 برای دفترم خریده ام مدام گرفتارم یا صدا می ده یا اب از زیرش در میره و خراب می شه یا برفک می زنه و طبقاتش هم یکی یکی داره می شکنه چون پلیمرش مرغوب نیست خود تعمیرکارش می گه این آشغاله کاش سامسونگ خریده بودم الان من بی فرهنگم ؟
ناشناس۲۳۲۲۵۲۴۱۳:۴۰:۱۷ ۱۴۰۰/۹/۱۴
چه ربطی داشت به موضوع الان؟ خوب است بگوییم ما هم 20 سال یخچالی داخلی داریم و دارد کار می کند؟ در ضمن همین سامسونگ اگر نمی دانی بدان اوایل جنس بنجل تولید می کرد
سعید۲۳۲۲۹۵۸۱۷:۵۰:۰۶ ۱۴۰۰/۹/۱۴
منم سال 94 همه وسایل الکتریکی خونه رو سامسونگ خریدم بدون آخ گفتن داره کار میکنه
ناشناس۲۳۲۲۴۲۹۱۲:۴۳:۵۳ ۱۴۰۰/۹/۱۴
« بي فرهنگي اقتصادي » ؟؟ ... عجب ! ... البته اين عبارت يا اين اصطلاح خيلي قابل تأمل و تعمق است !! ... اما به نظر بنده بي فرهنگي ،ديگه بي فرهنگيه ! در تمام ابعاد ! با فرهنگي هم ، با فرهنگيه در تمام ابعاد ! آدم با فرهنگ در همه حال با فرهنگ است ، آدم بي فرهنگ هم بايد در همه حال بي فرهنگ باشد !! ... نميدانم برادر ! شايدم هم خيلي اشتباه نمي كنم ، شايد زياد اشتباه مي كنم ، شايد هم اصلاً ... و شايد هم اين تز بنده يك تز قابل داري باشد و قابل تأمل و تعمق !! ... شايد !!
ناشناس۲۳۲۲۴۳۰۱۲:۴۴:۳۹ ۱۴۰۰/۹/۱۴
هروقت گفتم چرا گفتمان انتقادی شما اغلب متوجه پزشکان و اعضای هیئت علمی است ( در حالی که اکثرا زحمتکش و دلسوز جامعه هستند) حالا چه عجب خیلی ملایم اشاره ای به بقیه میکنید.!!
ناشناس۲۳۲۲۴۴۵۱۲:۵۶:۱۳ ۱۴۰۰/۹/۱۴
قرن بیست و یکم هستیم و علم اقتصاد برای اینها پاسخهای مناسبی دارد. این موضوعات هم با فرهنگ درست نمیشود با حکمرانی درست باید به جنگ ان رفت که فرهنگ جزیی از آن است.
ناشناس۲۳۲۲۵۲۰۱۳:۳۷:۳۵ ۱۴۰۰/۹/۱۴
که می شود قانون و اجرای دقیق قانون
ناشناس۲۳۲۳۳۴۳۲۲:۱۷:۱۲ ۱۴۰۰/۹/۱۴
اجناس بی کیفیت ایرانی چینی رو به قیمت جنس کره ای به مردم فروختن بی فرهنگی نیست ؟؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. ارز ۴۲۰۰ تومانی؛‌ بودنش یک دردسر، نبودنش هزار و یک دردسر !

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. بخت خانه دار شدن را از مجردها نگیرید

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. عبور خودروی شاسی بلند از روی یک عابر پیاده

 8. کارشناس هسته‌ای: هدف دیپلمات کره‌ای از حضور در وین فریب ایران بود

 9. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 10. به رگبار بستن خانه‌ای در ایذه با کلاشینکف

 11. ارتفاع پست !

 12. ضرغامی بر مزار شجریان

 13. از نئولیبرالیسم مبتذل تا توصیه به لبو فروشی؛ چرا الگوی توسعه نداریم!

 14. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 15. مضحکه نوبل؟!

 16. کمین هوشمندانه ببر برای شکار گراز

 17. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 18. آیا اصلاح‌طلبان رادیکال در اندیشه آشوبند؟!

 19. نمک پاشی به زخم داغ ‌دیدگان هواپیمای اوکراینی

 20. نشانه های بروز جنگ داخلی در سرزمین‌های اشغالی

 21. عطریانفر: اصلاحات ساختاری، تصویری از براندازی است/ حواشی مسئولیت جدید علی‌عسگری/ جهانگیری؛ انزوا یا بازگشت به سیاست؟

 22. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 23. ارائه درخواست فعالیت حضوری مدارس به ستاد ملی مقابله با کرونا

 24. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 25. طالبان یک زوج را در حال برف بازی بازداشت کرد

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما