آیا دلار ۴۲۰۰ تومانی توانست به بهبود اقتصاد ایران کمک کند؟

گروه اقتصادی الف،   4000912031

ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر وارد سفره مردم شد و ین میزان ارز به جیب چه کسانی رفته است؟

آیا دلار ۴۲۰۰ تومانی توانست به بهبود اقتصاد ایران کمک کند؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر وارد سفره مردم شد؟ این میزان ارز به جیب چه کسانی رفته است؟ ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست افراد خاصی به تعداد انگشتان دست، رفته است. البته من تعداد آن‌هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیبشان رفته است را دارم.

این سخنان تنها بخشی از صحبت‌های انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی پیش از انتخابات در برنامه رادیو اقتصاد است که نشان از موضع دولت سیزدهم درباره این ارز معروف داشت.

موضعی که بی شباهت به رویکرد مجلس یازدهم در این باره نبود.

«ارز ترجیحی» یا ام الفساد اقتصاد ایران؟

مسیری که ادامه اش به صلاح کشور نبود 

شاهد مثالش هم این صحبت محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بود که با اشاره به طرح پیشنهادی برای اختصاص کارت اعتباری به جای یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی گفته است ادامه مسیر اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به صلاح کشور نیست و نتیجه‌ای جز ایجاد رانت و فساد، توقف تولید، قاچاق کالای اساسی به خارج از کشور و افزایش سرانه مصرف ندارد.

علاوه بر این براساس تصمیم سال گذشته کمیسیون تلفیق بودجه مجلس یازدهم قرار بود این ارز از بودجه ۱۴۰۰ حذف شود، اما با مخالفت حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور وقت مواجه شد تا جایی که در جلسه هیات وزیران در دفاع از اختصاص این ارز گفته بود «کار کاملا درست بوده و برمبنای یک کار درستی آن را انجام داده‌ایم».

«ارز ترجیحی» یا ام الفساد اقتصاد ایران؟ 

 حالا این ارز ۴۲۰۰ تومانی که در سال ۹۷ متولد شده بود و قرار بود در تلاطم بازار ارز به کمک مردم بیاید خودش مسبب مشکلات بسیاری شده بود و کشمکش‌های بسیاری بر سر حذف یا عدم حذف آن به وجود آمده بود.

اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم، به نظر می‌رسید که اتحادی در زمینه حذف آن بین دولت و مجلس به وجود آمده است، اما همه چیز به همین سادگی‌ها پیش نرفت. زیرا بازهم بحث موافقت‌ها و مخالفت‌ها در این باره داغ داغ شد.

چشم به راه سال  ۱۴۰۱ 

محسن زنگنه از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص دیگر راه جایگزین حذف ارز حمایتی گفت: باید بپذیریم که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تأثیرات تورمی خود را دارد. اگر حذف ارز حمایتی بدون جایگزین باشد تورم انتظاری را نیز بالا می‌برد. بالا رفتن انتظارات تورمی یعنی بالا رفتن قیمت‌ها در تمام حوزه‌ها مانند حمل و نقل. اما می‌دانیم سیاست ارز ۴۲۰۰ نیز نتوانسته تأثیرمثبتی را سر سفره مردم بگذارد.      

«ارز ترجیحی» یا ام الفساد اقتصاد ایران؟ 

با این حال مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی معتقد بود که ارز ترجیحی بر اساس حکم قانون بودجه ۱۴۰۰ با هماهنگی دولت و بدون محدودیت زمانی در صورت مهیا شدن شرایط در سال جاری حذف خواهد شد.

اما در نهایت به گفته محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس قرار شده  تا ارز ۴۲۰۰ تومانی به دارو، نهاده‌های دامی، روغن و اقلام اساسی مردم اختصاص یابد  و به جای حذف ارز در این امور اقدامات نظارتی تشدید شود.

شاید در بودجه ۱۴۰۱ هنوز رد پای ارز ۴۲۰۰ تومانی به طور کامل حذف نشود، اما احتمالا به مرور از میان ما رخت خواهد بست به نحوی که احتمالا در سال ۱۴۰۱ چیزی تحت عنوان ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم داشت.

«ارز ترجیحی» یا ام الفساد اقتصاد ایران؟

حالا و در پایان به نظر می‌رسد این ارز ترجیحی که از فروردین ۱۳۹۷ متولد شد  و قرار بود در میانه تلاطم‌های اقتصادی مسیر تازه‌ای را پیش روی مردم باز کند بیش از هرچیز به معضلی برای مردم دل شده است تا جایی که بسیاری از کارشناسان آن را «ام الفساد» اقتصاد ایران توصیف می‌کنند و به یکباره هم نمی‌توان آن را از میان برداشت و باید همه چیز را به زمان موکول کرد.

 

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. ارز ۴۲۰۰ تومانی؛‌ بودنش یک دردسر، نبودنش هزار و یک دردسر !

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. بخت خانه دار شدن را از مجردها نگیرید

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. عبور خودروی شاسی بلند از روی یک عابر پیاده

 8. کارشناس هسته‌ای: هدف دیپلمات کره‌ای از حضور در وین فریب ایران بود

 9. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 10. به رگبار بستن خانه‌ای در ایذه با کلاشینکف

 11. ارتفاع پست !

 12. ضرغامی بر مزار شجریان

 13. از نئولیبرالیسم مبتذل تا توصیه به لبو فروشی؛ چرا الگوی توسعه نداریم!

 14. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 15. مضحکه نوبل؟!

 16. کمین هوشمندانه ببر برای شکار گراز

 17. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 18. آیا اصلاح‌طلبان رادیکال در اندیشه آشوبند؟!

 19. نمک پاشی به زخم داغ ‌دیدگان هواپیمای اوکراینی

 20. نشانه های بروز جنگ داخلی در سرزمین‌های اشغالی

 21. عطریانفر: اصلاحات ساختاری، تصویری از براندازی است/ حواشی مسئولیت جدید علی‌عسگری/ جهانگیری؛ انزوا یا بازگشت به سیاست؟

 22. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 23. ارائه درخواست فعالیت حضوری مدارس به ستاد ملی مقابله با کرونا

 24. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 25. طالبان یک زوج را در حال برف بازی بازداشت کرد

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما