هرساعت چند نفر بر اثر تصادفات‌‌ جان می بازند/ مقصر کیست ؟

گروه حوادث الف،   4000911069

«تصادف» دومین عامل مرگ‌و‌‌میر در کشور است تا آنجا که در هر ساعت، دو نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده و ۲۰ تا ۲۵ نفر نیز مجروح، معلول و قطع نخاع می شوند.

فارس نوشت: «انحراف اتوبوس ۱۹ مصدوم بر جای گذاشت؛ عدم توجه به جلو حادثه ساز شد؛ مرگ ۴ نفر در تصادف پراید؛ مرگ دو خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس؛ ارابه مرگ همچنان می تازد!».

این عبارات و جملات را همه ما بارها خوانده و شنیده و برخی ها با تمام وجود لمس کرده‌ایم چراکه وقوع تصادفات در کشور  دومین علت مرگ و میر افراد است تا جایی که رئیس پلیس راهور ناجا اعلام کرد که در هر ساعت دو نفر در اثر تصادفات جان می بازند!

تصادفات رانندگی علاوه بر آمار بالای مرگ و میر، هزینه‌های مالی و روانی نیز در برداشته و درد و رنج زیادی را به خانواده جانباختگان و افراد معلول و مصدوم حاصل از تصادفات وارد می‌کند.

*در هر ساعت 2 نفر در تصادفات جان می بازند

سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس به آمار تصادفات اشاره و اظهار داشت: تصادفات در دنیا سومین عامل مرگ و میر و در کشور ما دومین عامل مرگ و میر محسوب می‌شودبطوری که در هر ساعت به طور متوسط دو نفر جان خود را بر اثر تصادف از دست داده و ۲۰ تا ۲۵ نفر نیز مجروح و معلول و قطع نخاع می شوند و تقریباً ۱۵ تا ۲۰ درصد کسانی که در تصادفات مجروح می‌شوند منجر به قطع نخاعی یا مصدومیت اساسی می‌شوند.

سردار هادیان فر با بیان اینکه با هر یک نفری که در تصادفات جان خود را از دست می دهند 5.3 میلیارد تومان خسارات ملی به کشور وارد می‌‌شود، تصریح کرد: 30 دستگاه بطور مستقیم و غیر مستقیم در حوزه تصادفات نقش دارند.

سردار هادیانفر گفت: 51 درصد از جان‌باختگان سوانح رانندگی، در دم جان خود را از دست می‌دهند؛ 6 درصد حین انتقال به مراکز درمانی و 43 درصد نیز در مراکز درمانی جان خود را از دست می‌دهند.

*آمار تلفات تصادفات همچنان صعودی است

در هفت ماهه سال جاری ۱۰ هزار و ۲۶۶ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۹.۲ درصد بیشتر شده است.

از کل درگذشتگان تصادفات، هشت هزار و ۲۹۰ نفر مرد و یکهزار و ۹۷۶ نفر زن بودند؛ این آمار را اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده است.

*فارس، تهران و سیستان و بلوچستان صدرنشین تلفات حوادث رانندگی

بر اساس این گزارش در هفت ماهه امسال استان های فارس با ۸۲۷، تهران با ۷۰۶ و سیستان و بلوچستان با ۶۶۷ فوتی بیشترین و استان های ایلام با ۸۰، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۴۵ و قم با ۱۴۷ فوتی کمترین آمار تلفات حوادث رانندگی را داشتند.

*بیشترین تلفات مربوط به تصادفات برون شهری است

مطابق آمارهای موجود بیشترین تعداد قربانیان حوادث رانندگی مربوط به تصادفات برون شهری است. در هفت ماهه امسال نیز شش هزار و ۹۶۶ نفر از متوفیان در مسیرهای برون شهری جان باخته اندکه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۱.۲ درصدی را نشان می دهد.

پس از مسیرهای برون شهری، محورهای درون شهری با دو هزار و ۴۷۷ و جاده های روستایی با ۶۴۴ فوتی بیشترین آمار تلفات را داشته اند؛ ۱۷۹ نفر نیز در سایر مسیرها و در پی وقوع یک تصادف جان خود را از دست داده اند.

*مراجعه بیش از ۱۸۸ هزار نفر مصدوم تصادفات

علاوه بر افزایش تعداد جان باختگان حوادث رانندگی در ماه های اخیر، تعداد مصدومان حوادث رانندگی نیز در این مدت رو به افزایش بوده است به طوری که در هفت ماهه امسال ۱۸۸ هزار و ۱۵۱ مصدوم حوادث رانندگی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد ۱۳۸ هزار و ۱۲ نفر مرد و ۵۰ هزار و ۱۳۹ نفر زن بودند.

تعداد مصدومان تصادفات در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل (۱۷۲ هزار و ۹۳۹)، ۸.۸ درصد افزایش یافته است.

در این مدت استان تهران با ۲۱ هزار و ۲۴ نفر بیشترین تعداد مصدوم و استان ایلام با یکهزار و ۴۳۸ نفر کمترین تعداد مصدوم را داشتند.

* علت وقوع 82درصد از تصادفات جاده‌ای چیست؟

سرهنگ احمد شیرانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس با بیان این مطلب که چهار علت اصلی باعث وقوع ۸۲ درصد تصادفات جاده‌ای می‌شوند اظهار داشت: اگر سازمانهای ذیربط به این چهار علت توجه داشته و رانندگان نیز این موارد را رعایت کنند مسلماً حجم عمده‌ای از تصادفات کاسته می‌شود.

وی گفت: عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از خستگی و خواب آلودگی و اصرار به رانندگی های طولانی مدت و بدون توقف از جمله یکی از مهم‌ترین علت تصادفات جاده ای است.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا تصریح کرد: سرعت غیرمجاز یعنی تخطی از سرعت مجاز که هم احتمال تصادف را افزایش داده و هم در هنگام تصادف بر شدت و افزایش جراحات نقش مهمی دارد علت دوم وقوع تصادفات است؛ همچنین عدم توجه کافی به جلو ناشی از استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی، استعمال دخانیات و خوردن و آشامیدن در حین رانندگی باعث می‌شود که حواس راننده پرت شود.

سرهنگ شیرانی خاطرنشان کرد: سبقت غیرمجاز ناشی از عجله و شتاب راننده چهارمین عاملی است که بسیاری از تصادفات را به خود اختصاص داده چرا که متاسفانه تعداد محدودی راننده فقط به زود رسیدن فکر می کنند و هرگز برای رسیدن به مقصد به کیلومتر جاده و سرعت مجاز توجه نکرده و می خواهند با پیشدستی، زمان را صرفه جویی کرده و با سرعت غیرمجاز زودتر برسند که متاسفانه سبقت و سرعت های غیرمجاز هم باعث وقوع حادثه برای خود راننده و هم بقیه رانندگان شده و حداکثر آسیب و تلفات را نیز در تصادفات به دنبال دارد.

*جاده ، خودرو ، عامل انسانی سه عامل موثر در بروز حادثه

اگرچه به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه ترافیک، مجموعه عوامل موثر بر وقوع حوادث رانندگی را می توان به سه عامل خطای انسانی، خودرو و راه اختصاص داد اما کارشناسان تصادفات همواره گفته اند که در کنار این عوامل، نداشتن تمرکز کافی در هنگام رانندگی، سبقت و سرعت غیرمجاز، بی‌توجهی به خطوط، رعایت نکردن فاصله مجاز، بی‌تجربگی رانندگان حین رانندگی در شرایط مختلف آب و هوایی از جمله مواردی است که می‌تواند در شکل گیری تصادفات رانندگی نقش داشته باشد.

*و اما سخن آخر:

حال با توجه به آنکه به نظر می رسد در پی کاهش محدودیت های سفر و خارج شدن بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونایی، شاهد افزایش تعداد سفرها و متاسفانه به دنبال آن افزایش تعداد تلفات حوادث رانندگی هستیم_ آنچنان که مطابق آمارها در مهر ماه امسال بیشترین تعداد کشته های تصادفات ماهانه سال ۱۴۰۰ رقم خورد و حتی عددی بیشتر از کشته های شهریور ماه (یکهزار و ۶۱۷ نفر) را در بر گرفت_ می طلبد که دستگاههای مسئول در این زمینه با آموزش و ترویج فرهنگ صحیح رانندگی، اعمال قانون، مهندسی راه و برطرف کردن نقاط حادثه خیز، نوسازی خودروهای فرسوده ، تجهیز و استقرار نیروهای اورژانس، امداد و نجات ، آتش نشانی بیش از گذشته و همچنین رانندگان با رعایت کامل قوانین و مقررات رانندگی، پرهیز از عجله و شتاب و انجام حرکات مخاطره آمیز، خودداری از رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی و انجام یک ربع استراحت بعد از هر دو ساعت رانندگی در کنار برطرف کردن مشکلات فنی خودرو در کاهش حوادث و تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای نقش خود را ایفا کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

   2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

   3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

   4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

   5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

   6. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

   7. ارابه های مرگ همچنان می تازند

   8. ارتفاع پست !

   9. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

   10. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

   11. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

   12. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

   13. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

   14. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

   15. آب در دل کویر تکان خورد

   16. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

   17. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

   18. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

   19. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

   20. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

   21. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

   22. پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

   23. آقای زیبا کلام کدام نژاد پرستی ؟

   24. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

   25. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

   ابر آروان

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما