اجرای نظام جامع حکمرانی آب در کشور ضروری است

گروه سیاسی الف،   4000911043 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

در ادامه سلسله نشست‌های نخبگانی درباره ماموریت ویژه مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در زمینه انجام مطالعات علمی احیای حوضه آبریز زاینده‌رود، چهارمین نشست نخبگانی با عنوان «نقش صنایع و فناوری در ایجاد و رفع چالش‌های حوضه آبریز زاینده رود» برگزار شد.

اجرای نظام جامع حکمرانی آب در کشور ضروری است

به گزارش ایسنا، محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در این نشست که با حضور جمعی از صاحبان صنایع و کارشناسان برگزار شد، ضمن قدردانی از مشارکت صاحبان صنایع در گفت‌وگوهای نخبگانی حوضه آبریز زاینده‌رود، گفت: در سلسله‌ نشست‌های اخیر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری درباره زاینده‌رود، تلاش بر این بود تا گروه‌ها و افرادی که در نظام تصمیم‌سازی در حکمرانی آب تاثیرگذار هستند یا از سیاست‌گذاری‌های کلان کشور در این زمینه تاثیر می‌پذیرند، مشارکت داشته باشند و بر همین اساس از همان ابتدا جایگاه ویژه‌ای برای فعالان حوزه صنایع قائل بودیم.  

وی با اشاره به شفاف نبودن آمار و اطلاعات در حوزه مصرف آب اظهار کرد: در نشست‌های اخیر یکی از انتقادات پرتکرار صاحب‌نظران مربوط به هاله ابهامی بود که روی اطلاعات و آمار حوزه آب در کشور سایه انداخته است که به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. امروزه در دنیا سامانه‌های جامع اطلاعاتی و مدیریت داده‌ها مبنای سیاست‌گذاری‌ها در حوزه‌های گوناگون است و وقتی ما با فقدان آمار و اطلاعات و داده‌های اصطلاحا باکیفیت مواجه باشیم، طبیعی است که تصمیم‌گیری‌ها در این حوزه دچار اشکال خواهد بود.

به گفته خیاطیان شفافیت در ارائه آمار و اطلاعات اولین گام ضروری در اصلاح حکمرانی آب در کشور است که سامانه‌های مرتبط با آن هرچه سریع تر باید طراحی و عملیاتی شود.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای نظام جامع حکمرانی آب در کشور اظهار کرد: یکی از مبنایی‌ترین سیاست‌های دولت این است که نظام حکمرانی آب را با مشارکت تمامی ذی‌نفعان این بخش اجرایی کند و قطعا مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به عنوان بازوی مطالعاتی دولت، در حیطه مسئولیت‌ها و شرح وظایف خود، در مسیر تحقق این اراده تلاش خواهد کرد.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری با اشاره به نقش مهم صنایع در ایجاد یا رفع چالش‌های حوضه آبریز زاینده‌رود گفت: البته بخش‌های کشاورزی و خدمات نیز در نظام منابع و مصارف آب اثرگذار هستند، اما نقش و جایگاه بخش صنعت انکارناپذیر است.

وی در همین باره توضیح داد: وقتی از صنایع صحبت می‌شود صرفا صنایع آب‌بر همچون فولاد مدنظر نیست و باید نقش همه صنایعی که در کشور فعالیت می‌کنند در کاهش مصرف آب مشخص و چگونگی کاهش مصرف آب نیز در هر صنعت برنامه‌ریزی شود.

خیاطیان در ادامه بر ضرورت سرمایه‌گذاری صنایع کشور در توسعه فناوری‌های مرتبط با مدیریت مصرف آب با بهره‌گیری از تجارب موفق بین‌المللی تاکید کرد و  افزود: انتظار از صنایع بزرگ کشور این است که در کنار توجه به توسعه محصولات تولیدی خود، سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها به ویژه فناوری‌های نوین مدیریت مصرف آب و یا توسعه و ترویج کشاورزی مدرن را هم مورد توجه قرار دهند.

وی در پایان از آمادگی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برای دریافت نظرات صنایع  بزرگ کشور در مدیریت مصرف آب این بخش مهم کشور خبر داد و به نمایندگی دولت از صاحبان صنایع خواست مشارکت فعال در این زمینه را به عنوان یک مسئولیت مهم اجتماعی مورد توجه قرار دهند.

در چهارمین نشست نخبگانی «نقش صنایع و فناوری در ایجاد و رفع چالش‌های حوضه آبریز زاینده‌رود» درباره سهم صنایع در مصرف آب حوضه آبریز زاینده‌رود و راهکارهای کاهش مصرف با استفاده از فناوری‌های روز گفت‌وگو شد و جمعی از فعالان صنایع و کارشناسان این حوزه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

پیش از این  نیز ۳ نشست نخبگانی با موضوعات «بررسی آینده کشاورزی حوضه آبریز زاینده رود» ، «بررسی ابعاد اعتلای نظام حکمرانی آب در جهت احیای حوضه آبریز زاینده‌رود» و «بررسی ابعاد اعتلای نظام مدیریت منابع آب در جهت احیای حوضه آبریز زاینده‌رود» با حضور کارشناسان، صاحبنظران، مدیران ملی و استانی در مرکز برگزار شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۱۷۹۸۴۱۷:۵۴:۴۳ ۱۴۰۰/۹/۱۱
حوضه آبریز کارون هم که ازش آب بردن(دزدیدن) کشک!
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

   2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

   3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

   4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

   5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

   6. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

   7. ارابه های مرگ همچنان می تازند

   8. ارتفاع پست !

   9. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

   10. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

   11. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

   12. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

   13. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

   14. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

   15. آب در دل کویر تکان خورد

   16. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

   17. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

   18. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

   19. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

   20. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

   21. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

   22. پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

   23. آقای زیبا کلام کدام نژاد پرستی ؟

   24. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

   25. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

   ابر آروان

   پربحث‌های اخیر

    پربحث‌های دیروز

     پربحث‌های هفته

     1. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

     2. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

     3. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

     4. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

     5. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

     6. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

     7. امیرعبداللهیان در عمان و قطر به دنبال چه بود؟

     8. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

     9. آنچه بعد از درگذشت رفسنجانی رخ داد

     10. روایت نیکزاد از علت حذف ارز ۴۲۰۰/ مشورت رئیسی با لاریجانی و خرازی و جلیلی قبل از سفر به روسیه/ اشتباه تاریخی اصلاح‌طلبان از نگاه مرعشی

     11. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

     12. اتمام حجت رئیسی با بانک‌ها/ گزارش خطیب‌زاده از آخرین وضعیت مذاکرات وین/ دستور اژه‌ای برای تخریب بنای قوه قضائیه در حاشیه رود چالوس

     13. گفت و شنود کیهان؛ انگشت کوچیکه!

     14. دیدار با شمخانی در مترو

     15. دلایل سازمان سنجش برای برگزاری مجدد کنکور از دانشجویان قانونی نیست

     16. شکستن سکوت استراتژیک حزب الله در برابر عربستان

     17. اعضای «هیئت تفحص از نهاد ریاست‌جمهوری دوره روحانی» انتخاب می‌شوند

     18. مشاو بشار اسد: پاسخ وفاداری جمهوری اسلامی ایران را خواهیم داد

     19. به بهانه سفر رئيسی به روسيه

     20. عیادت معاون رئیس‌جمهور از نادر طالب‌زاده

     21. ۵ فرمان رئیس‌جمهور به نظام بانکی

     22. بهادری جهرمی: منتظر خبرهای خوب باشید

     آخرین عناوین

     بلیط هواپیما