رقابت با چین ۳۰۰ میلیارد یورو خرج روی دست اتحادیه اروپا گذاشت

گروه جهان الف،   4000910128 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه از طرح سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد یورویی در سراسر جهان تا سال ۲۰۲۷ در زمینه پروژه های زیرساختی، دیجیتالی و آب و هوایی برای رقابت با طرح کمربند و جاده چین رونمایی کرد.

رقابت با چین ۳۰۰ میلیارد یورو خرج روی دست اتحادیه اروپا گذاشت

 این طرح موسوم به «دروازه جهانی» به منظور تقویت زنجیره های تامین اروپا و تجارت اتحادیه اروپا و کمک به مقابله با تغییرات اقلیمی با تمرکز بر دیجیتالی شدن، سلامت، آب و هوا و انرژی و همچنین بخش های حمل و نقل، آموزش و پرورش و تحقیقات ترسیم شده است.  

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، چین طرح ابتکاری کمربند و جاده را به منظور تقویت ارتباط تجاری با سایر نقاط جهان در سال ۲۰۱۳ ارائه داد و در زمینه توسعه زیرساخت ها در تعداد زیادی از کشورهای سراسر جهان سرمایه گذاری کرده است.

اما مقام های اتحادیه اروپا مدعی اند که شرایط مالی پیشنهادی از سوی پکن، اغلب نامطلوب و غیرشفاف است و برخی کشورهای فقیرتر به ویژه در آفریقا را از طریق این کمربند به چین وابسته می کند.

اورسلا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا در یک کنفرانس خبری با رونمایی از طرح اتحادیه اروپا که وی آن را جایگزینی واقعی نامید، گفت: در واقع کشورها به پیشنهاد بهتر و متفاوتی (نسبت به طرح ابتکاری چین) نیاز دارند.

وجوهات مالی اتحادیه اروپا در قالب کمک های بلاعوض، وام و ضمانت نامه از سوی موسسات اتحادیه اروپا، دولت ها و نهادهای مالی این اتحادیه و بانک های توسعه ملی تامین می شود.

کمیسیون اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد: اتحادیه اروپا تامین مالی خود را  تحت شرایط منصفانه و مطلوب به منظور محدود کردن خطر مشکلات بدهی ارائه می کند.

کمیسیون مزبور افزود: بدون شفافیت، حاکمیت خوب و پروژه هایی با استانداردهای بالا می تواند بد انتخاب یا طراحی شوند، ناتمام می مانند یا برای دامن زدن به فساد مورد استفاده قرار می گیرند. این نه تنها رشد را متوقف و جوامع محلی را محروم می کند، بلکه در نهایت وابستگی هایی ایجاد می کند که می تواند توانایی کشورها برای تصمیم گیری را محدود کند.

کمیسیون اروپا هدف از طرح دروازه جهانی را ایجاد پیوند با کشورهای دیگر بدون به وجود آوردن وابستگی دانست و افزود: این طرح بر زیرساخت های فیزیکی همچون کابل های فیبر نوری، کریدورهای حمل و نقل تمیز، خطوط انتقال برق پاک به منظور تقویت شبکه های دیجیتال، حمل و نقل و انرژی متمرکز خواهد بود.

کمیسیون اروپا همچنین تاکید کرد که اتحایه اروپا با کمک به کشورهای دیگر، منافع خود را ارتقا می بخشد و زنجیره های تامین خود را که آسیب پذیری اش در جریان همه گیری کووید – ۱۹ آشکار شد، تقویت می کند.

طرح راه ابریشم جدید یا «یک کمربند- یک جاده»، یک طرح سرمایه‌گذاری چینی در زیربناهای اقتصادی بیش از ۷۷ کشور جهان و توسعه دو مسیر تجاری «کمربند اقتصادی راه ابریشم» و «راه ابریشم دریایی» است که توسط چین در سال ۲۰۱۳ ارائه شده‌ است.  این طرح با ۹۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اقتصادی جهان بزرگترین طرح سرمایه‌گذاری است که تاکنون توسط یک کشور ارائه شده‌است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۱۷۱۹۴۰۹:۳۲:۵۷ ۱۴۰۰/۹/۱۱
در عوض سودی معادل 387 میلیارد دلار را خواهد داشت
ناشناس۲۳۱۷۴۳۹۱۱:۵۱:۰۹ ۱۴۰۰/۹/۱۱
رقابت با عربستان هم میلیاردها دلار ضرر برای طرفین داشت .
ناشناس۲۳۱۷۸۷۸۱۶:۰۹:۴۶ ۱۴۰۰/۹/۱۱
نگاه ما نباید تنها به سمت چین باشد .
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 2. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

 3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 5. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 8. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 9. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 10. آب در دل کویر تکان خورد

 11. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

 12. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

 13. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

 14. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 15. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 16. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

 17. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

 18. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

 19. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

 20. سقوط تاریخی بورس

 21. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

 22. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 23. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

 24. وزیر آموزش و پرورش: مدارس را نباید تا این حد تعطیل می‌کردیم

 25. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما