در نامه ای به دبیر شورا ابلاغ شد؛ دستور رئیس جمهور درباره بررسی مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی

گروه اجتماعی الف،   4000910054

دستور رئیس جمهور درباره بررسی مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی در نامه ای از سوی مسئول دفتر رئیس جمهور به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد.

به گزارش مهر، بر اساس دستور آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور اول شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه آینده به موضوع «افزایش دانشجویان پزشکی» اختصاص خواهد یافت.

غلامحسین اسماعیلی در نامه‌ای به سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: «احتراماً نامه مشترک شماره ۴۰۰/۱۰۰/۱۱۱۰۱/ س مورخ یک آذر ۱۴۰۰ جمعی از مسئولان مرتبط با مسائل بهداشتی کشور با موضوع «درخواست خارج شدن موضوع افزایش ظرفیت‌های رشته‌های پزشکی از دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی» که تصویر آن به پیوست ارسال می‌شود؛ به استحضار ریاست جمهوری رسید. گفتنی است؛ در پی نوشت این نامه آمده که موضوع «بررسی و در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.»

تصویر نامه در خصوص بررسی افزایش دانشجویان پزشکی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

دستور رئیس جمهور درباره بررسی مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در همین رابطه در حاشیه جلسه ۸۵۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی گفت: ایت جلسه با حضور آیت الله رئیسی و با حضور رؤسای مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و اعضا حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی نهم آذرماه ۱۴۰۰ تشکیل شد.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه اظهار داشت: دستور این جلسه در ادامه جلسه ۸۴۹ بود که وظایف کار قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی با هدف توجه به مسائل اصل حوزه علم و فرهنگ و رصد و پایش و بازخورد سریع به مشکلات مردم در حوزه علم و فرهنگ بود.

وی ادامه داد: در این جلسه هم الزامات مرتبط با رویکرد جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه علم و فرهنگ کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ۱۹ نفر از اعضای شورای عالی در مباحث مطروحه اظهار نظر کردند و در پایان ریاست شورای عالی بر تعریف رابطه شورای عالی انقلاب فرهنگی با قوای سه گانه و سایر دستگاه و شوراهای عالی و توجه به ارتباطات بین المللی حوزه علم و فرهنگ و همچنین پرهیز از ورود به حوزه‌های اجرایی مورد تاکید قرار گرفت. ادامه مباحث مرتبط با تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی در دستور جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از انتخاب پنج نفر از نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و تصریح کرد: ۱۱ نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این دور جدید شورای عالی حضور ندارند که از زحمات و تدابیر آنها تشکر می‌کنیم و قدردان زحمات آنها هستیم. در جلسه ۸۵۰ نمایندگان شورای عالی در هیئت تجدید نظر وزارت علوم، وزارت بهداشت و همچنین دانشگاه آزاد مشخص شدند. دکتر محمدرضا مخبر دزفولی به عنوان نماینده شورای عالی در هیئت تجدید نظر وزارت بهداشت، دکتر عادل پیغامی در هیئت تجدید نظر دانشگاه آزاد و دکتر منصور کبگانیان در هیئت تجدید نظر وزارت علوم مورد تأیید و تصویب قرار گرفتند. همچنین در هیئت نظارت بر مطبوعات دکتر حسین ساعی به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر محمدعلی کی‌نژاد نیز برای یک دوره‌ی دیگر به عنوان رئیس هیئت عالی جذب مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفتند.

وی افزود: این هیئت‌ها تجدید نظر از این جهت مهم‌اند که اختیارات رسیدگی به اموری که مسئولیت دیوان عدالت اداری بوده به هیئت‌های تجدید نظر واگذار شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مصوبه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دستور اول شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه آینده موضوع افزایش دانشجویان پزشکی است و ریاست محترم شورای عالی هم دستور جلسه ۸۵۱ را مورد تأیید قرار دادند.

وی ادامه داد: استاد دانشگاه تهران به ظرفیت مهم کشور در جذب و افزایش دانشجوی پزشکی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۹؛ ۳۸ هزار نفر از داوطلبین علوم تجربی معدل بالای ۱۹ داشتند که این امر نشان دهنده ظرفیت داوطلبین پزشکی در ورود به حوزه حساس رشته‌های پزشکی است اما میزان پذپزش ما در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در سال جاری ۸۵۰۰ نفر بوده است. از سوی دیگر در سال ۱۳۶۸ تعداد دانشکده‌های پزشکی در کشور ۲۷ دانشکده بوده است اما اکنون این تعداد به ۶۸ دانشکده پزشکی رسیده است. همچنین در سال ۱۳۶۸ تعداد تخت‌های بیمارستانی کشور ۸۰ هزار بوده است که اکنون ۵۵۰ هزار تخت بیمارستانی است.

وی ادامه داد: دستگاه‌های مرتبط با موضوع از جهت تأمین منابع مالی، موافقت خود را برای افزایش دانشجوی پزشکی اعلام کرده‌اند و نیز مطالعات دقیقی در زمینه مصوبه افزایش دانشجوی پزشکی صورت گرفته است.

عاملی خاطرنشان کرد: کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی نزدیک به ۲۰ جلسه به این موضوع اختصاص داده‌اند و دو جلسه هم با حضور ذی نفعان موضوع در ستاد نقشه جامع علمی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی در ستاد نقشه جامع علمی کشور تصویب شده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

   2. خودروسازان تا رقیب نداشته باشند وضع ما همین است !

   3. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

   4. «اشرف غنی» سکته کرد

   5. گرهی که دولت رئیسی باید با دست باز کند

   6. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

   7. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

   8. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

   9. ایران و پیامدهای احتمالیِ قدرت گیری مجدد "ترامپیست ها" در آمریکا

   10. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

   11. با سازندگان سفینه های مرگ مماشات نکنید !

   12. سهام دولت در ایران خودرو و سایپا واگذار می‌شود/ شرط شمخانی برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ واکنش شریعتمداری به حواشی سفر رئیسی به روسیه

   13. توصیه حسین شریعتمداری به امیرعبداللهیان و شمخانی درباره مذاکره با آمریکا

   14. افشاگری درباره دلايل گرانی خودرو/ واکنش وزير به جلسه جنجالی در وزارت ورزش/  فرزندان هاشمی را چه کسی مدیریت می‌کند؟

   15. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

   16. روابط بین المللی، شرق و غرب ندارد !

   17. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

   18. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

   19. جعبه سیاه پرونده حسین فریدون چگونه از کشور فرار کرد؟

   20. احیای داعش و سودای تکراری دموکرات‌های کاخ سفید  

   21. یحیی سریع: مراکز حیاتی دبی و پایگاه های نظامی سعودی هدف حمله پهپادی قرار گرفت  

   22. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

   23. جشن تولد «قرائتی» در پشت صحنه «سمت خدا» 

   24. دولت برای بالابردن کیفیت خودرو داخلی برنامه دارد  

   25. متن کامل برنامه ۷ فصلی وزیر صنعت برای تحول در خودروسازی

   ابر آروان

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما